Notowania

Podwyżki w Amazonie od 1 września. Najniższa godzinowa stawka wyniesie 17,5 zł

Firma przekonuje, że podwyżki są efektem corocznego przeglądu wynagrodzeń w firmie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)
Elżbieta Rafalska w lipcu zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o podjęcie kontroli w centrach logistycznych Amazona.

Podwyżki płac pracowników polskich centrów logistyki o 16,7 proc. zapowiedział Amazon. Firma nie łączy tej decyzji z faktem, że pod koniec lipca minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do inspekcji pracy o podjęcie działań kontrolnych w w centrach logistycznych Amazona.

Podwyżki w polskim oddziale Amazona mają wejść w życie już 1 września, a objęci nimi zostaną także pracownicy sezonowi. W zależności od stażu pracownicy poziomu początkowego otrzymają od 17,5 do 19,5 zł za godzinę, a kierownicy zespołów od 22,5 do 24,5 zł.

Firma zapowiedziała też wprowadzenie miesięcznej premii do 15 proc. za frekwencję i produktywność, oraz objęcie pracowników innymi świadczeniami pozapłacowymi. Wiceprezes ds. operacyjnych Amazona na Europę Steven Harman podkreślił, że firma chce zapewniać pracownikom "konkurencyjne pensje i bardzo atrakcyjne benefity".

Wideo: Amazon od środka

Dzięki podwyżkom i premiom pracownik poziomu początkowego z dwuletnim stażem pracy ma zarabiać ponad 3,7 tys. zł brutto miesięcznie, a kierownik zespołu ponad 4,7 tys. zł brutto.

Firma przekonuje, że podwyżki są efektem corocznego przeglądu wynagrodzeń w firmie. - W drugim kwartale każdego roku analizujemy informacje dotyczące wynagrodzeń na podobnych stanowiskach we wszystkich lokalizacjach, w których działamy. Następnie ogłaszamy wyniki tych badań w trzecim kwartale i wprowadzamy odpowiednie zmiany w naszym systemie wynagrodzeń - wyjaśnia Harman.

Pod koniec lipca minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o podjęcie kontroli w centrach logistycznych Amazona w Polsce. Minister rodziny zaznaczyła, że nie wie, czy takie kontrole zostały już przeprowadzone.

Ministerstwo Rodziny wyjaśniło, że była to reakcja na "pojawiające się w mediach się niepokojące informacje dotyczące sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon znajdujących się w Polsce". Chodzi o kierowane pod adresem amerykańskiego giganta zarzuty, że w jego polskich zakładach nie przestrzega się przepisów prawa pracy, a także przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Do listu minister Rafalskiej odniósł się polski oddział Amazona. W przesłanym money.pl komentarzu firma podkreśliła, że "od pierwszego dnia działalności w Polsce ściśle współpracuje z władzami i zapewnia im pełen wgląd w swoje warunki pracy i standardy bezpieczeństwa". "Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem" - pisze Amazon.

3 sierpnia związkowcy z działających w polskim Amazonie dwóch związków zawodowych: NSZZ "Solidarność" oraz OZZ Inicjatywa Pracownicza wysłali list do prezesa ds. operacyjnych Stevena Harmana, w którym skrytykowali warunki pracy w polskich centrach logistycznych. "Polscy pracownicy są traktowani przedmiotowo, a normy wydajnościowe zostały ustalone na poziomie, który zagraża ich zdrowiu i życiu" - napisali związkowcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zarobki, amazon, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2018

POlakZnowu kwoty brutto, iluzja dobrobytu w POlsce, manipulacja i propaganda w formie

06-08-2018

FikiPOlsza hołota POwinna pracować za darmo i modlić się na kolanach

06-08-2018

asek3700 brutto czyli 2500 zł na rękę po 2 latach pracy - jakoś mnie to nie przekonuje w dalszym ciągu pozdrawiam :-)

Rozwiń komentarze (13)