Notowania

podwyżki
02.03.2012 17:01

Podwyżki dla mundurowych. Jest wola rządu, ale...

Policjanci i żołnierze dostaną na pewno. A strażacy? Jeśli nie będzie w tym roku powodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Policjanci i żołnierze dostaną je na pewno. A strażacy? Jeśli nie będzie w tym roku powodzi. - _ Taka jest wola polityczna rządu _ - powiedział szef MSW Jacek Cichocki.

Szef MSW zapewnił, że będzie postulować zapisanie w budżecie na 2013 rok pieniędzy na podwyżki dla strażników granicznych, strażaków, BOR i Służby Więziennej. Przedstawiał także informację _ na temat konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższania uposażeń w 2012 roku. _

Chodzi o podwyżki dla policjantów i żołnierzy zawodowych - po około 300 zł brutto, które mają oni dostać począwszy od lipca tego roku. Potem wprowadzono do ustawy budżetowej poprawkę dotyczącą podwyżek dla pozostałych służb - w tym strażaków, które mogą oni dostać od października z rezerwy celowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Warunkiem jest to, że pieniądze te nie zostaną wykorzystane do końca września 2012 roku.

Podczas debaty przedstawiciele opozycji wypowiadali się krytycznie o tych rozwiązaniach. Mówili, że mogą one prowadzić do skonfliktowania funkcjonariuszy i podzielić ich na lepszych i gorszych. PiS i SLD zgłosiły wnioski o odrzucenie informacji ministra. Zostaną one przegłosowane na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

_ - Jeśli pieniądze z rezerwy zostaną w pełni wykorzystane, to tej podwyżki nie będzie i nie złożę dzisiaj deklaracji czy będą z innego źródła _ - mówił minister. Zapowiedział też, że będzie szukać innych źródeł tych pieniędzy, i że _ jest duże prawdopodobieństwo, że podwyżki będzie można wypłacić _. _ Funkcjonariusze służb mundurowych mają elementarne prawo do zaufania dla swoich przełożonych. Zaufania, że jeśli składa się obietnice, to się z nich wywiązuje _ - dodał Cichocki.

Minister poinformował też, że rozważane są podwyżki dla pracowników cywilnych służb. _ - To jest duży problem, już dzisiaj zarabiają oni mniej, po tych podwyżkach różnica będzie jeszcze większa. Rozmawialiśmy na ten temat z reprezentantami związku pracowników cywilnych i w ciągu najbliższych tygodni będziemy analizować budżety służb i szukać możliwości _ - zaznaczył Cichocki.

Wyjaśnił, że jeśli rezerwa nie zostanie wykorzystana, Straż Graniczna otrzyma na podwyżki - 16 mln 438 tys. zł, Państwowa Straż Pożarna - 30 mln 226 tys. zł, Biuro Ochrony Rządu - 2 mln 256 tys. zł i Służba Więzienna - 27 mln 240 tys. zł.

Marek Biernacki (PO) przekonywał, że podwyżki są na miarę możliwości budżetu. Dodał, że intencją premiera było przyznanie podwyżek wszystkim funkcjonariuszom. Jednak na etapie planowania budżetu okazało się, że w pierwszej kolejności podwyżki otrzymają tylko wojsko i policja - najliczniejsze służby mundurowe. - _ Żyjemy w czasach światowego kryzysu. Choć Polska radzi sobie z nim bardzo dobrze, trzeba pamiętać, że walka z kryzysem to ogromny wysiłek dla całego społeczeństwa _ - mówił Biernacki.

Dostaną podwyżki, jeśli nie będzie powodzi?

Krytycznie o zapowiedzi premiera wypowiedział się m.in. Jarosław Zieliński z PiS. Podkreślił, że zapowiedź podwyżek tylko dla policjantów i żołnierzy zawodowych była błędem i podzieliła służby na lepsze i gorsze.

Zieliński skrytykował też uzależnienie podwyżek dla pozostałych służb mundurowych od rezerwy celowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. _ - Wskazywaliśmy na źródło finansowania, źródło bezpieczne - rezerwę na współfinansowanie inwestycji ze środków budżetowych. Niestety, koalicja rządowa upierała się, by tego nie zrobić i w ostatniej fazie prac zgłoszono poprawkę, która pozornie problem rozwiązuje, ale w gruncie rzeczy pogłębia _ - mówił.

Jak dodał, rodzi się pytanie, co będzie w sytuacji, gdy funkcjonariusze dostaną podwyżki, a po 30 września dojdzie do klęski żywiołowej. W podobnym tonie wypowiadali się posłowie pozostałych opozycyjnych partii.

Bartłomiej Bodio (RP) mówił, że uzależnienie podwyżek od niewykorzystanych pieniędzy z rezerwy celowej stawia w trudnej sytuacji funkcjonariuszy np. straży pożarnej czy Straży Granicznej, którzy często z powodziami walczą.

_ - Mówi pan, panie ministrze, strażakom, pierwszym na linii w walce z klęskami żywiołowymi: jeżeli będziecie użyci do likwidacji skutków klęsk, to za karę podwyżek nie dostaniecie. Bo dostaniecie ich wtedy, kiedy klęsk nie będzie _ - podkreśliła Krystyna Łybacka (SLD). _ - Jesteśmy jednym krajem na świecie, gdzie podwyżki dla funkcjonariuszy zależą od prognozy pogody _ - dodała.

Także Edward Siarka z Solidarnej Polski mówił, że to _ nierówne potraktowanie funkcjonariuszy jest bezprecedensowe od lat 90. _Premier, proponując podwyżki dla części funkcjonariuszy, doprowadził do podziału na lepszych i gorszych - mówił, dodając, że może to być próba odwrócenia uwagi od problemu reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.

Z kolei Zbigniew Sosnowski z PSL podkreślił, że _ każdy ma prawo do popełnienia błędu, ważne jednak, by go zauważyć i w miarę możliwości naprawić _. Dodał, że po zapowiedzi w expose premiera podwyżek dla policjantów i żołnierzy, PSL zaangażowało się w to, by również wynagrodzenia pozostałych służb wzrosły.

Czytaj więcej o podwyżkach dla mundurowych
Mundurowi dostaną podwyżkę? Zobacz jaką Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem do projektu budżetu na 2012 r. przepisu przewidującego wzrost wynagrodzeń dla służb mundurowych
Mundurowi chcą podwyżek. Są oburzeni Związkowcy służb mundurowych są oburzeni decyzją rządu w sprawie podwyżek i nie wykluczają protestu.
Obiecali po 300 zł do pensji. "To wątpliwe" Pozostali mundurowi również domagają się wyższych pensji i dlatego protestują już od końca grudnia.
Tagi: podwyżki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz