Notowania

podwyżki płac
02.07.2012 14:55

Podwyżki dla żołnierzy zahamują ucieczkę do cywila?

Oprócz podwyżki żołdu, MON szuka również pozafinansowych narzędzi, które zachęciłyby najlepszych żołnierzy do pozostania w służbie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Blawicki/East News)

Szef MON Tomasz Siemoniak wyraził nadzieję, że podwyżki, które żołnierze otrzymają od lipca, zahamują odejścia z armii. Jak ocenił, środków wydawanych na obronność nie mogą zmarnować odejścia z wojska wyszkolonych fachowców.

W 2011 r. z mundurem pożegnało się 7,4 tys. żołnierzy, ponad trzy czwarte z nich zrobiło to na własną prośbę. Pytany o to w poniedziałek szef MON wyraził nadzieję, że podwyżki o 300 zł brutto od 1 lipca zahamują odejścia z wojska.

- _ Wydajemy bardzo dużo na obronność, to jest 1,95 proc. PKB. Jesteśmy wyjątkiem wśród krajów europejskich, które redukują swoje budżety obronne, i nie możemy tego wielkiego wysiłku finansowego, modernizacyjnego naszego państwa zmarnować tym, że świetnie wyszkoleni fachowcy będą z wojska odchodzili _ - powiedział Siemoniak. Dodał, że MON szuka również pozafinansowych narzędzi, które zachęciłyby najlepszych żołnierzy do pozostania w służbie.

- _ Życzylibyśmy sobie, żeby status materialny żołnierzy był taki, że sprawy materialne nie byłyby czynnikiem, który decyduje o tym, żeby z wojska odchodzić _ - mówił Siemoniak.

Minister obrony ocenił, że 300 zł to dla wielu żołnierzy, zwłaszcza dla tych najmniej zarabiających, bardzo duża kwota. Przypomniał, że w ostatnich kilku latach nie było podwyżek dla żołnierzy, a w tym roku pracownicy sfery budżetowej nie mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń.

Podwyżki od 1 lipca 2012 r. po 300 zł brutto dla żołnierzy i policjantów obiecał w expose premier Donald Tusk jesienią 2011 r. Odpowiednie rozporządzenia szefowie MON i MSW podpisali w połowie czerwca.

Ustawa budżetowa umożliwia też podwyżki od 1 października dla strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, BOR i Służby Więziennej, pod warunkiem, że do końca września nie zostaną wykorzystane pieniądze z rezerwy celowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Tyle naprawdę zarabia się w mundurówkach. Słusznie protestują? Już teraz w straży pożarnej, straży granicznej i służbie więziennej mają niższe pensje niż w policji i wojsku.
Burza w Senacie nad emeryturami. Jutro głosują Reforma mundurówek była przedmiotem krótkiej, ale ostrej debaty. Senator PiS zarzucił rządowi nierówne traktowanie służb.
Wszyscy żołnierze zostali bohaterami. W dzień Status bohatera daje żołnierzowi czeskiemu miesięczny dodatek finansowy rzędu kilku tysięcy koron
Tagi: podwyżki płac, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz