Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Pogłoski o śmierci węgla są przesadzone"

0
Podziel się:

Jak przekonuje wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz na Śląsku węgla wystarczy na co najmniej kilkadziesiąt lat. Eksperci radzą jednak odejście od węgla.

"Pogłoski o śmierci węgla są przesadzone"
(CribbVisuals/iStockphoto)

Węgiel jeszcze długo będzie naszym paliwem energetycznym. Według wiceministra gospodarki tak zwane _ czarne złoto _ jest najtańszym obecnie źródłem energii w Polsce. Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz uspokaja, pogłoski o _ śmierci _ węgla kamiennego, jego zdaniem, są przesadzone. Tymczasem autor raportu _ Zmierzch węgla kamiennego w Polsce _ Michał Wilczyński przekonuje, że surowiec ten jest paliwem, od którego powinniśmy odejść.

W samym Zagłębiu Śląskim węgla wystarczy na co najmniej kilkadziesiąt lat. Wiceminister przypomina też o zagłębiu lubelskim, gdzie działa dopiero jedna kopalnia. Złoża „czarnego złota" na tym terenie Tomasz Tomczykiewicz określił jako „obiecujące".

Wiceminister gospodarki w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dodaje, że najtańsza energia pochodzi właśnie ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Jego zdaniem ktoś, kto twierdzi inaczej próbuje wprowadzić opinię publiczną w błąd.

Przekonuje, że węgiel może być jeszcze bardziej efektywnym paliwem niż obecnie. Stanie się tak, jeżeli powiodą się pracę nad tak zwanym zgazowaniem węgla. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jesienią tego roku mają przeprowadzić odpowiednie próby w kopalni Wieczorek w Katowicach.

Według danych ministerstwa gospodarki w Polsce wydobyto w ubiegłym roku około 79 milionów ton węgla energetycznego i koksowniczego. Węgla kamiennego w Polsce jest coraz mniej, a brakujący surowiec importujemy z zagranicy. Eksperci twierdzą, że szansą dla polskiej energetyki są inwestycje w odnawialne źródła energii.

Eksperci sceptyczni w sprawie węglaAutor raportu _ Zmierzch węgla kamiennego w Polsce _Michał Wilczyński przekonuje, że surowiec ten jest paliwem, od którego powinniśmy odejść. Jego zasoby w Polsce są coraz mniejsze. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej wylicza, że wydobycie węgla w Polsce w 2011 roku wyniosło 76 milionów ton, a import wyniósł 15 milionów ton. Zdaniem byłego Głównego Geologa kraju zwiększająca się podaż węgla kamiennego na świecie prowadzi do spadku jego ceny i nieopłacalności wydobycia w naszym kraju.

Rozmówca przytacza także raport Najwyższej Izby kontroli, z którego wynika, że wydobycie węgla kamiennego w Polsce jest nieefektywne, ponieważ około 70 procent kosztów wydobycia stanowią płace. Odejście od_ czarnego złota _ potrwa kilkadziesiąt lat. Ekspert wyjaśnia, że w okresie przejściowym nasza energetyka będzie korzystać w gazu. Wskazują na to decyzje rządu.

Docelowo nasza energetyka powinna oprzeć się na odnawialnych źródłach energii. Tak uważa Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Ekspert twierdzą, że Polska, w sprawie energetyki odnawialnej, powinna brać przykład z Niemiec i Danii. Andrej Kassenberg dodaje, że odnawialne źródła energii są sektorem, w którym Polska może budować przewagę konkurencyjną.

Za naszą zachodnią granicą w zielonej energetyce powstało już 380 tysięcy miejsc pracy. W tamtejszym sektorze energii odnawialnej zainstalowanych jest 75 gigawatów, 33 gigawaty pochodzą od indywidualnych osób. Zaprezentowany dziś raport powstał na zlecenie Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zabierze firmom 40 procent dochodu? Poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 procent.
Mają gazu łupkowego na co najmniej 40 lat? Brytyjski Urząd Badań Geologicznych ocenia obecnie zasoby gazu łupkowego na prawie 37 bilionów metrów sześciennych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)