Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy leczą się na Białorusi. Tomografia, zabiegi i rehabilitacja nawet o połowę taniej

152
Podziel się:

Badania i zabiegi od ręki, bez czekania w kolejkach. Ceny o połowę niższe niż w Polsce. Tak wyglądają usługi medyczne za naszą wschodnią granicą. Polscy pacjenci przekonują, że nawet poziom opieki na Białorusi jest wyższy, niż w krajowych placówkach.

Usługi medyczne na Białorusi mogą być nawet o połowę tańsze
Usługi medyczne na Białorusi mogą być nawet o połowę tańsze (biuro podróży Junior)

Turystyka medyczna do naszych wschodnich sąsiadów staje się coraz popularniejsza. Jednym z powodów jest, działający od 2016 r., ruch bezwizowy do obwodu grodzieńskiego. Tylko w stolicy tego regionu - Grodnie - można wykonać praktycznie każde badania i zabiegi: od kardiologii po chirurgię plastyczną.

Kolejnym powodem, dla którego Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na Białoruś się leczyć, jest - jak przekonują organizatorzy wyjazdów i sami pacjenci - coraz wyższy standard świadczonych usług.

Operacja za pół ceny

Na leczenie na Białorusi zdecydował się pan Maciej z jednej z podlaskich wsi. Do szpitala w Grodnie ma bliżej niż do placówki w Białymstoku.

- Podczas pierwszej wizyty w szpitalu w Grodnie zauważyłem, że jednej z pacjentek robiono rezonans jamy brzusznej. Poprosiłem lekarza o taki sam zabieg. I zrobili, od ręki! Bez kolejki! - opowiada z zachwytem pan Maciej.

Mężczyzna po niespełna godzinie otrzymał wyniki i okazało się, że potrzebna jest operacja przepukliny rozworu przełykowego. Zadowolony z pierwszej wizyty w białoruskim szpitalu, postanowił wrócić tam na zabieg.

- Wypytałem, na czym to polega. Porównałem też ceny i okazało się, że w Grodnie kosztuje to trzy tysiące złotych, czyli co najmniej o połowę taniej, niż w Polsce. W ogóle jak porównałem broszurę z Białorusi, to wszystkie operacje są dwa razy tańsze - opisuje Podlasianin.

Zobacz: *Lekarz zatańczył dla chorego chłopca *

**

**

Cały pobyt w szpitalu: z kompleksowymi badaniami, zabiegiem i rekonwalescencją, zajął panu Maciejowi niecały tydzień. Wrócił zadowolony do Polski i, jak podkreśla, dostał nawet od lekarza zaświadczenie, że jest po operacji. Dzięki temu nie musiał czekać w kolejce na przejściu granicznym.

- O klienta dbają. Lekarze przychodzą, pytają się, czy wszystko jest dobrze. Na każde badanie prowadzą bez kolejki. Dostałem swój pokój. Warunki można powiedzieć, że jak w domu: telewizor, lodówka, czajnik. Sprzęt mają nowy, gabinety wyremontowane. Nawet jak wiozą na operację, to cztery razy przekładają z łóżka na łóżko - tak dbają o sterylizację! - zachwala pan Maciej.

Rehabilitacja po białorusku

Warunki w białoruskich placówkach ceni też Eugeniusz Ławreniuk - właściciel białostockiego biura podróży Junior, które od kilku lat organizuje wyjazdy do tamtejszych sanatoriów.

- Nasze biuro zajmuje się Białorusią od wielu lat. Sanatoria to jest nowy element, bo ludzie sami zaczęli pytać, więc uzupełniliśmy ofertę. Białorusini zaprosili nas, żeby obejrzeć, jak to wygląda, no i się zdecydowaliśmy - opowiada Ławreniuk.

Fot. biuro podróży Junior

Wachlarz usług jest szeroki - leczyć można praktycznie wszystkie schorzenia: stawów, kardiologiczne, układu oddechowego. Są masaże, borowiny, okłady. Jak zapewnia przedsiębiorca, diagnostyka i rehabilitacja na światowym poziomie.

Poziom światowy, ale na polską kieszeń. Dzień pobytu w białoruskim sanatorium kosztuje od 130 do 200 zł. Według klientów białostockiego biura podróży, to o 30-40 proc. mniej od turnusów krajowych. W cenie, oprócz noclegu, są: trzy-cztery posiłki, a także nawet sześć zabiegów.

Fot. biuro podróży Junior

Jeżdżą nie tylko Polacy

Tylko przez to jedno biuro podróży z Białegostoku, na leczenie w białoruskich sanatoriach, jeździ kilkuset Polaków rocznie. Ławreniuk podkreśla, że w większości wcale nie są to mieszkańcy województwa podlaskiego.

- Dzisiaj dzwonił na przykład pan z Katowic, który chce umówić wyjazd 10 osobowej ekipy. Białystok i Podlasie mniej jeździ. Obsługujemy osoby z całej Polski - przyznaje Ławreniuk.

Jego zdaniem klienci cenią sobie profesjonalizm lekarzy i personelu, ale też to, że całkiem dobrze znają język polski.

- Sanatoria są dobre. Świadczy o tym fakt, że ludzie chcą tam wracać - podkreśla przedsiębiorca z Białegostoku.

O poziomie usług medycznych świadczy też to, że na Białoruś przyjeżdżają pacjenci z wielu państw. Anatolij Gonczar, który jest odpowiedzialny za leczenie sanatoryjne w obwodzie grodzieńskim, podkreśla, że to nie tylko Polacy.

- Mamy u siebie dziesięć sanatoriów. Do jednego z nich odbieram dziś turystów z Łotwy. Poza tym jest wiele osób z Litwy, Izraela, Azerbejdżanu. Zdecydowanie najwięcej jest z Rosji - wylicza Gonczar.

Powrót na Białoruś rozważa też pan Maciej. - Nie obrażając naszych lekarzy, ale na Białorusi jest bardzo duży postęp. Tylko ludzie mają taką mentalność, że to Białoruś i się boją. Nie ma czego. Na ile można, to polecam znajomym - zachwala i już myśli o następnej wizycie.

- Dwa tygodnie temu byłem na kolejnej wycieczce w Grodnie i zgłosił się do mnie lekarz z drugiego szpitala. W centrum miasta też jest placówka i podobno robią operacje jeszcze taniej, niż w tym szpitalu klinicznym, w którym byłem. Może zdecyduję się też położyć i u nich - zastanawia się pan Maciej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
gosc
3 lata temu
tylko kto z bialorusinow z tego korzysta ? Prawie nikt bo przy ich zarobkach to ich nie stac na takie luksusy. Polacy .Rosjanie i tylko z Moskwy .Litwini i tylko z Wilna bo ich stac ,W Polsce mamy przecudne kurorty w Sopocie ,Kolobrzegu ,Busku Zdroju ,nawet w Augustowie ,tylko do naszych zarobkow to sa tez bardzo drogie powyzej 400zl za dobe od osoby,Dlatego ludzie umieja liczyc i kalkulowac co sie bardziej oplaca,Polacy to madry narod !!!!
ja
3 lata temu
czy macki ośmiornicy pisowskiej już wlazły na Białoruś?
MTZ
3 lata temu
A to jeden z tych przykładów gdzie komuna ma przewagę nad tzw "demokracją"i kapitalizmem...
turysta
4 lata temu
Jeżeli rząd polski byłby normalny można ułożyć stosunki dyplomatyczne z Białorusią. Byłaby Korzyść dla obydwu stron.Zaciekłość i nienawiść w ten sposób okazywanie nie uzasadnionej wyższości przez nasz rząd .Można brać przykład z Białorusi.Drogi są dużo lepsze jak u nas chociaż nie są w UE.Panuje ład i porządek chociaż jak nasi zarzucają dyktatura. Pewno dyktatura ale rozsądna ,a nie tak jak u głupia i beznadziejna niby demokracja
kuracjusz
4 lata temu
na marginesie na Ukrainie jest podobnie np z Truskawca Polacy wracają zachwyceni tanio i fachowo świat sie wali mieszkańcy państwa które mieni się być rozwiniętym krajem świata jadą do podobno biednych i zacofanych i bardzo sobie chwalą i gdzie tu logika
...
Następna strona