Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy na Wyspach. Ponad 40 proc. chce zostać za wszelką cenę

10
Podziel się:

Największą grupą deklarującą chęć pozostania na wyspach za wszelką ceną są osoby powyżej 65 roku życia - 59,3 proc.

Polacy na Wyspach. Ponad 40 proc. chce zostać za wszelką cenę
(Bartosz Wawryszuk)

Po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej jedynie 5,5 procent ankietowanych Polaków w Wielkiej Brytanii deklaruje powrót do kraju. Większość badanych - 62, 5 procent - twierdzi, że będzie próbowało pozostać na Wyspach, z czego aż 40,5 proc. zapewnia, że za wszelką cenę.

Z badania na grupie polskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii wynika także, że 12,1 proc. ankietowanych wyjedzie do innego kraju Unii Europejskiej. Z kolei 3,4 proc. twierdzi, że zamierza zamieszkać w państwie spoza UE. Tylko 5,5 proc. deklaruje, że w planach ma powrót do rodzinnego kraju.

Największą grupą deklarującą chęć pozostania na wyspach za wszelką ceną są osoby powyżej 65 roku życia - 59,3 proc. Takie same plany ma 57,7 proc. ludzi młodych w przedziale wiekowym 18-24 lata. W tej grupie o powrocie do kraju mówiło jedynie 3,1 proc. badanych.

Jak szacuje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, choć trudno precyzyjnie ustalić, ilu Polaków po Brexicie może nie kwalifikować się do stałego pobytu, należy szacować, że problem ten może dotyczyć 120-400 tys. osób. Będą one musiały aplikować o wizę na podstawie brytyjskich przepisów, a w przypadku odmowy otrzymają decyzję o opuszczeniu kraju.

Zgodnie z brytyjskim prawem imigranci, którzy przebywają na Wyspach legalnie przez okres powyżej pięciu lat, mogą ubiegać się o prawo stałego pobytu, co umożliwia im życie i pracę w Wielkiej Brytanii bez ograniczeń.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych - IBRIS w Wielkiej Brytanii w czerwcu i lipcu tego roku.

kraj
wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
.prawda ...
8 lat temu
Wcale nie dziwię się, że rodacy nie chcą wracać do swojego kraju. Gdzie by tu nie spojrzeć wszędzie się człowiek denerwuje,a już najbardziej w służbie zdrowia, gdzie wszyscy pracują jakby łaskę robili. Zaś w urzędach jeden drugiemu pod górkę robi ,zwłaszcza w małych gminach.
ZK590
8 lat temu
i co na to wałęsa i inni utrwalacze dobrobytu ? Komuna obalona a Polacy uciekli z zielonej wyspy. Nie ma drugiej Japonii, nie ma drugiej Irlandii. Jest 500+ zamiast miejsc pracy dla biednych rodziców biednych dzieci.
Sunt lacrimae...
8 lat temu
[QUOTE] 62, 5 procent - twierdzi, że będzie próbowało pozostać na Wyspach, z czego aż 40,5 proc. zapewnia, że za wszelką cenę. [/QUOTE] Piękne posumowanie elit trzymających od 25 lat władzę w tym landzie.:)))
Ida;
8 lat temu
Do czego tu WRACAĆ.
@@@@
8 lat temu
Niech nie wracaja,nie ma do czego,lepiej obrać azymut na inny kraj i tam sie udać