Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Skoro jest tak dobrze, dlaczego Polacy nie chcą wracać do kraju? Nowy raport o emigrantach zarobkowych

124
Podziel się:

Zdaniem autorów raportu, wyniki badania pokazują "umiarkowany optymizm".

Według GUS, w Wielkiej Brytanii pod koniec 2016 roku mieszkało 788 tysięcy Polaków.
Według GUS, w Wielkiej Brytanii pod koniec 2016 roku mieszkało 788 tysięcy Polaków. (Ben Stevens)

Bezrobocie na historycznie niskim poziomie i świetna koniunktura na polskim rynku, czyli - słowami wicepremiera Morawieckiego - "mini cud gospodarczy" nie zachęca emigrantów zarobkowych do powrotu do kraju. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu firmy Work Service.

Podsumowanie najnowszego, nieopublikowanego jeszcze badania "Migracje zarobkowe Polaków" Work Service przedstawia "Gazeta Wyborcza".

O ewentualne plany powrotu emigrantów do Polski postanowiono zapytać ich rodziny mieszkające w Polsce. Badacze uznali, że krewni emigrantów są równie dobrym źródłem informacji, co oni sami.

"Czy dobra sytuacja na rynku pracy skłoni emigrantów w rodzinie do powrotu do Polski?" - zapytali grupę 636 Polaków i Polek ankieterzy Kantar Millward Brown.

Zobacz także: Wideo: Emigracja wciąż rośnie. Ponad 2,5 mln Polaków za granicą

Zdaniem autorów raportu, wyniki badania pokazują "umiarkowany optymizm". 36,4 proc. badanych stwierdziło, że ich bliscy przebywający za granicą "byliby skłonni" wrócić do kraju. Pewność w tej kwestii wyraziło jednak aż trzy razy mniej osób.

Ponad 56,5 proc. badanych uznało, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy nie jest dla ich bliskich przesłanką do powrotu do Polski. Co trzecia badana osoba oceniła, że dobra sytuacja na rynku pracy albo "zdecydowanie nie jest" powodem do powrotu albo "nie ma wpływu" na decyzję bliskich o powrocie.

Takie wyniki badania martwią prezesa Work Service Macieja Wituckiego - Przy obecnej sytuacji na rynku pracy powracający do kraju emigranci mogliby stanowić rezerwę kadrową dla coraz większego zapotrzebowania na specjalistów - mówi.

Liczba mieszkających za granicą Polaków nie tylko nie zmniejsza się, ale nawet wzrasta. Według GUS, najwięcej emigrantów zarobkowych z Polski - 788 tysięcy - mieszkało pod koniec 2016 roku w Wielkiej Brytanii - co oznacza wzrost w ciągu roku o 68 tys. Na drugim miejscu są Niemcy - 687 tysięcy, wzrost o 32 tys. Po nieco ponad 100 tys. Polaków mieszka w Holandii i Irlandii.

Niekorzystnym zjawiskiem dotyczącym polskich emigrantów jest spadek wartości przelewów, jakie pracujący za granicą Polacy przesyłają rodzinom w kraju. Dane NBP wskazują, że w drugim kwartale bieżącego roku przelali do Polski 3,9 mld zł, czyli o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Jednym z czynników jest jednak niższy kurs funta.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(124)
juzek
6 lat temu
po cholerę tracić czas na badanie czegoś, co nie wymaga badania lecz leczenia ?!
jjjj
6 lat temu
haha, tak, Rodacy wrócą z chicago i NY, zamienia 15-20k z podatkiem 30% / mc na 4k z podatkami 45%. Polska nie jest w stanie zaoferować takich pieniędzy jak stolice świata. Może zaoferować szczeście, sielanke, wypoczynek, swojskość, tradycje, kulture - ale te wszystkie atrybuty dwa lata temu zastapilismy znaczkami polska walcząca naklejanymi na kupione w niemczech samochody....
dfg
6 lat temu
'' NIECH WYJEŻDŻAJĄ " taki przekaz płynie z pisu
propaganda kw...
6 lat temu
cała ta wierchuszka przeznaczony jest na wewnętrzną propagandę w krótce w tym kraju zostaną emeryci ,ręciści ,dzieci i niesprawni umysłowo
qaduq
6 lat temu
To dobra, wbrew pozorom, wiadomość. Pracujący za granicą Polacy stabilizują się w nowych miejscach pracy i widać, liczą na stabilizację. Szkoda, że nie pytano, na co idą przesyłane pieniądze do kraju. Jeśli idą na inwestycje do przyszłego powrotu, to w porządku. Jeśli jednak tylko na konsumpcje dla pozostającej w kraju rodziny, to powrót może okazać się niezaplanowaną, ale nieuchronną tragedią. i o tym warto z emigrantami rozmawiać.
...
Następna strona