Notowania

sylwester 2012
28.12.2012 06:58

Polacy wydają coraz więcej na Sylwestra

Jak wynika z najnowszego raportu KPMG, w 2012 roku Polacy przeznaczą na zabawy sylwestrowe, o 16,3 proc. więcej niż w zeszłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leonard Low)

*Jak wynika z najnowszego raportu KPMG, w 2012 roku Polacy przeznaczą 9,2 mld zł na zabawy sylwestrowe, czyli o 16,3 proc. więcej niż w zeszłym roku. *

Łącznie na Boże Narodzenie i Sylwestra wydamy 23,7 mld zł. Ponad połowa (63 proc.) Polaków przywita Nowy Rok w domu i w gronie najbliższych osób, a prawie jedna piąta (18 proc.) wybierze wyjście na prywatkę lub elegancki bal. 9 proc. Polaków decyzję o sposobie świętowania Sylwestra podejmie w ostatniej chwili.

Sylwester najczęściej w domu lub na prywatce

Dorośli Polacy najczęściej spędzą Sylwestra w domu, w gronie najbliższych – zadeklarowało tak 63 proc. respondentów. W zeszłym roku takie plany miało nieco mniej, bo 59 proc. osób. Na prywatną imprezę wybiera się 12 proc. respondentów. Bal lub imprezę zorganizowaną (w lokalu/hotelu itp.) wybierze 6 proc., tj. nieco mniej niż rok temu (9 proc.). Dziewięć procent Polaków decyzję odnośnie obchodzenia Sylwestra podejmie w ostatniej chwili.

Im bogatsze gospodarstwo domowe, tym rzadziej jego członkowie spędzają Sylwestra w domu, częściej biorąc udział w imprezach. Także osoby lepiej wykształcone częściej od innych wezmą udział w prywatnej imprezie z przyjaciółmi lub rodziną czy też pójdą na bal

Na Sylwestra wydamy w 2012 roku 9,2 mld zł

_ - Polacy przeznaczą na świętowanie Sylwestra 2012 blisko 9,2 mld zł – o 16,3 proc. więcej niż w 2011 roku. Przeciętne gospodarstwo domowe przeznaczy na ten cel 634 zł. To relatywnie dużo, szczególnie w porównaniu z wydatkami świątecznymi - _ mówi Andrzej Bernatek, Partner w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, szef Zespołu doradztwa dla rynków konsumpcyjnych.

Najważniejszą pozycją w sylwestrowym budżecie będzie żywność oraz napoje bezalkoholowe, na które konsumenci przeznaczą 3,9 mld zł. Oznacza to, że łącznie z Bożym Narodzeniem wydatki Polaków na żywność i napoje bezalkoholowe sięgną 9,1 mld zł.

Wydatki związane z Sylwestrem (mln zł)
Żywność i napoje bezalkoholowe 3 897
Źródło: KPMG w Polsce
Alkohol 893
Fajerwerki 442
Usługi (np. fryzjer, kosmetyczka) 552
Ubrania, obuwie 800
Biżuteria, akcesoria 147
Wejście na imprezę, bal 736
Wycieczka w kraju 462
Wycieczka zagraniczna 516
Pozostałe wydatki 733
Razem 9 180

Dodatkowo w Sylwestra Polacy wydadzą 0,9 mld zł na alkohol. Ubrania, obuwie, biżuteria i dodatki związane z zabawą sylwestrową będą ich kosztować 0,95 mld zł. Łącznie polscy konsumenci przeznaczą na obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra 23,7 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle Polacy wydali w tym roku na święta Ponad 20 miliardów złotych kosztowały Polaków tegoroczne święta Bożego Narodzenia - szacują eksperci.
Tak chciałbyś się bawić Coroczne witanie Nowego Roku w plenerze to od dawna designowy majstersztyk. Wielkie miasta świata rywalizują na nowe pomysły.
Urodowe last minute na Święta Wizyta w salonie dermatologa estetycznego jeszcze przed Sylwestrem? Sprawdź, na jakie zabiegi jest jeszcze czas, a z jakimi lepiej wstrzymać się do Nowego Roku.
Tagi: sylwester 2012, sylwester, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz