Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polak i inni z Greenpeace trafią za kraty

0
Podziel się:

Rosyjscy prokuratorzy zarzucają ekologom próbę zajęcia platformy wiertniczej.

Polak i inni z Greenpeace trafią za kraty
(PAP/EPA)

Komitet Śledczy chce aresztować międzynarodową załogę statku Arctic Sunrise. Wśród 30 działaczy Greenpeace jest również Polak - Tomasz Dziemiańczuk.

Rosyjscy prokuratorzy zarzucają ekologom próbę zajęcia platformy wiertniczej Prirazłomnaja. W ubiegłym tygodniu grupa ekologów z 18 krajów, w tym z Polski demonstrowała przeciwko uruchamianiu platformy naftowej Gazpromu.

Dwóch z nich wdrapało się na platformę a pozostali znajdowali się na statku cumującym w pobliżu. Rosyjskie służby graniczne zajęły statek i wraz z całą załogą odholowały jednostkę do Murmańska.

Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że ekolodzy podejrzani są o piractwo i dlatego do czasu wyjaśnienia zajścia pozostaną na 48 godzin w areszcie.

Dziś Markin zapowiedział, że Komitet Śledczy będzie wnioskował do sądu o areszt tymczasowy, ponieważ zamierza oskarżyć działaczy Greenpeace o próbę zajęcia platformy wiertniczej.

Przebywający wczoraj w Salechardzie na międzynarodowym forum arktycznym prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że ekolodzy nie są piratami jednak ich akcje zagrażają bezpieczeństwu. Ekolodzy z Greenpeace twierdzą, że rosyjska platforma wiertnicza jest źle zabezpieczona przed ewentualnymi katastrofami i wyciek ropy skazi znaczne obszary Arktyki.

Czytaj więcej w Money.pl
Aktywiści Greenpeace oskarżeni o terroryzm Aktywistom ze statku _ Arctic Sunrise _, zatrzymanego na Morzu Barentsa przez straż przybrzeżną Rosji, postawiono też zarzuty nielegalnej działalności naukowo-badawczej.
Przesłuchania ekologów znacznie przyspieszyły Przesłuchania znacznie przyspieszyły. Sądząc po wszystkim, zakończą się dzisiaj. (...) Zarzutów nikomu nie postawiono - podkreślił Artamonow.
Ekolodzy będą sądzeni w Rosji jak piraci Za piractwo grozi w Rosji nawet 15 lat więzienia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)