Notowania

paliwo
26-07-2007 (12:28)

Policja rozpracowała gigantyczną afera paliwową

218 podejrzanych, miliony złotych strat Skarbu Państwa, tysiące sfałszowanych faktur i dziesiątki uczestniczących w nielegalnym procederze firm - to wstępny bilans trzyletniego śledztwa dotyczącego największej na Śląsku afery paliwowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

218 podejrzanych, miliony złotych strat Skarbu Państwa, tysiące sfałszowanych faktur i dziesiątki uczestniczących w nielegalnym procederze firm - to wstępny bilans trzyletniego śledztwa dotyczącego największej na Śląsku afery paliwowej. Policja zatrzymała 8 kolejnych zamieszanych w nią osób.

"Podejrzani to osoby związane z firmami transportowymi. Śledztwo wykazało, że w latach 2003-2005 poświadczali nieprawdę w co najmniej 450 fakturach, dotyczących obrotu paliwami oraz posługiwali nimi, aby fikcyjnie udokumentować pochodzenie oleju napędowego" - powiedział nadkom. Piotr Bieniak z zespołu prasowego śląskiej policji.

W ten sposób zatrzymani zalegalizowali na papierze ponad milion litrów pochodzącego z nielegalnego źródła, nieopodatkowanego paliwa, wartości ponad 3,1 mln zł. Podobny mechanizm stosowało też wiele innych firm uczestniczących w tym procederze.

"Śledztwo jest trudne i czasochłonne, bo do przeanalizowania są tysiące fraktur w dziesiątkach różnych firm. Choć postępowanie trwa już ponad trzy lata, nadal określane jest jako rozwojowe. Spodziewane się kolejne zatrzymania podejrzanych" - dodał nadkom. Bieniak.

Zatrzymane ostatnio osoby to mieszkańcy woj. śląskiego i małopolskiego, wśród nich jest kobieta. Mają od 27 do 53 lat. Grozi im do ośmiu lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien zajęto ich wart ponad 400 tys. zł majątek. W sumie w całej sprawie wartość zajętego majątku sięga ponad 5,8 mln zł, a wartość zastosowanych poręczeń majątkowych przekracza 4,6 mln zł. Sto osób aresztowano, kilkadziesiąt jest pod dozorem policji.

Tagi: paliwo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie