Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
22.10.2011 07:46

Politycy ujawniają swoje plany. To chcą zrobić w tej kadencji

Reforma KRUS, nowe podatki, ale też ulgi. Zobacz jakich zmian w tej kadencji chcą parlamentarzyści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Zmiany w KRUS i znoszenie barier administracyjnych oraz walka ze skutkami światowego kryzysu - to priorytety Platformy Obywatelskiej na najbliższe 4 lata. PiS chce zmieniać system podatkowy i emerytalny. SLD powalczy o podwyższenie progów dochodowych upoważniających do zasiłków rodzinnych i wyższe płace minimalne. Ruch Palikota zapowiada rozprawienie się z biurokracją, ale też refundację in vitro. Ludowcom zależy na nowych miejscach pracy. *

Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński powiedział, że najważniejsza będzie obrona stanu polskiej gospodarki. Zadeklarował między innymi kontynuację zmian w sektorze finansów publicznych.

_ - Chodzi o regułę wydatkową, płynność finansów publicznych i zabezpieczenie oszczędności Polaków. Ma to służyć trzymaniu deficytu w założonych ramach - _ tłumaczy.

Platforma zapowiada też kontynuację działań deregulacyjnych - likwidujących urzędnicze bariery. Chce między innymi o 2/3 skrócić czas oczekiwania na pozwolenie na budowę. Jest też kwestia kontynuacji zmian w systemie ochrony zdrowia - dodaje Rafał Grupiński. I wyjaśnia, że w końcówce kadencji rząd przygotował pakiet kolejnych 6 projektów ustaw, a które mają być przedłożone Sejmowi na początku nowej kadencji.

Wiceprzewodniczący klubu PO zapowiada, że należy też oczekiwać dalszych zmian z systemie emerytalnym. Konkretnie chodzi o emerytury pomostowe._ - Doprowadzimy do końca reformę emerytur mundurowych. Rozmowy w tej sprawie są już finalizowane - _zapewnia.

POSŁUCHAJ RAFAŁA GRUPIŃSKIEGO:

Rafał Grupiński ma też nadzieję, że uda się doprowadzić do końca sprawę ubezpieczenia rolników w KRUS-ie. _ - Musimy dogadać się z PSL-em, myślę, że osiągniemy w tej sprawie porozumienie _.

POSŁUCHAJ RAFAŁA GRUPIŃSKIEGO:

Zanim jednak jakiekolwiek projekty ustaw trafią pod obrady, najpierw musi się ukonstytuować Sejm nowej kadencji. Pierwsze posiedzenie - 8 listopada. Posłowie złożą ślubowanie, wybiorą też marszałka Sejmu i jego zastępców. Mają też się ukonstytuować sejmowe komisje.

Podatki i emerytury to priorytety PiS

Najpierw posłowie PiS chcą przeforsować zmianę regulaminu Sejmu, która ma zwiększyć prawa opozycji i szanse na pracę nad projektami innymi niż rządowe.
Szef klubu parlamentarnego Mariusz Błaszczak zapewnia, że PiS ma gotowe projekty ustaw i będzie je zgłaszał po kolei. Najpierw zmiany w systemie podatkowym.

_ - W tych ustawach zawieramy ulgi inwestycyjne, podatek bankowy jako alternatywę dla podwyżki VAT, oraz podatek obrotowy od hipermarketów - _ wymienia Błaszczak.

*POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA: *


W pakiecie spraw społecznych jest projekt podwyższenia progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i innych świadczeń socjalnych a także projekt zmian w systemie emerytalnym, który umożliwi wybór między OFE i ZUS-em.

PiS zaproponuje też zmiany w ochronie zdrowia. Jeden z projektów przewiduje likwidację NFZ i przekazanie odpowiedzialności za służbę zdrowia rządowi.

Mariusz Błaszczak zapowiada też projekty dotyczące prawa budowlanego, infrastruktury i oświaty. _ - Wrócimy do koncepcji objęcia subwencją oświatową wychowania przedszkolnego, tak by bezpłatne dla rodziców było 10 godzin dziennie - _ tłumaczy.

*POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA: *


Oprócz zmiany regulaminy Sejmu, zwanej _ pakietem demokratycznym _, na początku nowej kadencji PiS złoży też projekt uchwały, która ma zalegalizować obecność krzyża na sali posiedzeń Sejmu. Mariusz Błaszczak wyjaśnia, że w ten sposób Straż Marszałkowska musiałaby interweniować w przypadku, gdyby Ruch Palikota chciał dopuścić się jakichś _ gorszących aktów _.

Ruch Palikota "zamęczy marszałka" Janusz Palikot zapowiada, że już w pierwszym okresie funkcjonowania Sejmu jego Ruch zgłosi kilkanaście projektów. _ - Od razy ruszymy do ofensywy legislacyjnej, zamęczymy marszałka Sejmu swoimi projektami, chcemy głębokich zmian - _ mówi Palikot.


*POSŁUCHAJ JANUSZA PALIKOTA: *


Janusz Palikot zapowiada wniesienie ustaw, które były procedowane jeszcze w kierowanej przez niego komisji _ Przyjazne Państwo. - To prawo budowlane, prawo o planie przestrzennego zabudowania, finansowanie in vitro z budżetu państwa oraz ustawa o związkach partnerskich - wymienia . _

*POSŁUCHAJ JANUSZA PALIKOTA: *


Ruch Palikota chce także między innymi szybkich zmian w prawie lokatorskim, które uniemożliwią tak zwane eksmisje na bruk. Janusz Palikot domaga się również likwidacji przepisów ograniczających dostęp do informacji publicznej, na przykład o stanie zdrowia najważniejszych polityków w państwie.

Zasiłki dla rodzin i podwyżka minimalnej płacy to priorytety SLDKlub Sojuszu Lewicy Demokratycznej zamierza złożyć ponownie do laski marszałkowskiej część projektów ustaw z poprzedniej kadencji. Ponad 100 projektów złożonych przez Sojusz w mijającej kadencji Sejmu nie zostało rozpatrzonych.

Na początek SLD wróci do propozycji światopoglądowych i oraz dotyczących kwestii socjalnych. Posłanka Sojszu Anna Bańkowska zapowiada, że klub wróci do propozycji waloryzacji progów dochodowych, które uprawniają do świadczeń. Progi miałby być dostosowane do rosnącego wynagrodzenia minimalnego._ - Od 2004 roku nie zmieniano progów, w skutek czego dwa i pół miliona dzieci straciło prawo do świadczeń. To skandal i my to chcemy zmienić - _ mówi Bańkowska.

*POSŁUCHAJ ANNY BAŃKOWSKIEJ: *


Kolejna propozycja dotyczy płacy minimalnej. Anna Bańkowska mówi, że propozycja SLD jest tożsama z projektem obywatelskim, który czeka na rozpatrzenie przez parlament. _ - Minimalne wynagrodzenie musi mieć poziom średniej płacy - _tłumaczy Bańkowska.

POSŁUCHAJ ANNY BAŃKOWSKIEJ:

SLD złoży też projekt, który dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego oraz ustawę o odrębnym świadectwie z religii, tak by ocena nie byłą wliczana do średniej.

PSL chce nowych miejsc pracy i ...zmiany w KRUSUtworzenie i utrzymanie w Polsce miejsc pracy, a także pomoc przedsiębiorcom i zmiany w KRUS - to priorytety Polskiego Stronnictwa Ludowego na najbliższe cztery lata.

Ludowcy zapowiadają, że będą pracować nad pokonywaniem przeszkód w rozwoju przedsiębiorczości. _ Chodzi m.in o obszar prawa budowlanego i ustawę o zamówieniach publicznych, które są dużą barierą dla małych i średnich firm - _ mówi minister w kancelarii premiera Eugeniusz Grzeszczak.

Ale co najważniejsze, pierwszy projekt zmian ubezpieczenia rolników w KRUS ma być gotowy do 8 listopada. PSL uważa, że sposób naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników powinien zależeć od ich dochodów - dodaje Eugeniusz Grzeszczak. _ - Na rolników nie można jednak nakładać dodatkowych kontrybucji, pamiętajmy, że płacą już na przykład podatek gruntowy - _ zastrzega.

POSŁUCHAJ EUGENIUSZA GRZESZCZAKA:

Zanim jednak priorytety ustaw trafią pod obrady, najpierw musi się ukonstytuować Sejm nowej kadencji. Pierwsze posiedzenie odbędzie się 8 listopada.

O Polsce po wyborach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekonomisci;ostrzegaja;jezeli;nic;nie;zrobimy;czeka;nas;krach,134,0,945542.html) Ekonomiści ostrzegają: Jeżeli nic nie zrobimy czeka nas krach Ujawniają co czeka kraje Europy Środkowej i Wschodniej w tym Polskę. Chwalą Greków za cięcia, ale są pewni, że...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;u;drzwi;10;problemow;ktore;moga;pograzyc;rzad;tuska,123,0,933499.html) 10 problemów, które mogą pogrążyć Tuska Money.pl wskazuje największe zagrożenia najbliższych lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t100095.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krus;dla;wszystkich;pit;i;cit;do;kosza;po;9;pazdziernika,50,0,922418.html) KRUS dla wszystkich, PIT i CIT do kosza. Po 9 października? Partie bijące się o nasze głosy odpowiedziały na pytania wyborczej ankiety Money.pl. Nie musisz czytać programów, tutaj znajdziesz wszystko.
Tagi: wybory 2011, po, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz