Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka prorodzinna w Polsce jest fatalna. Oni mają receptę

0
Podziel się:

Seminarium Nowoczesna polityka dla Rodziny radzi co politycy powinni zrobić, żeby zapobiec demograficznej katastrofie.

Polityka prorodzinna w Polsce jest fatalna. Oni mają receptę
(ArtisticCaptures/iStockphoto)

O potrzebie paktu społecznego na rzecz nowoczesnej polityki prorodzinnej, zagrożeniach związanych z niskim przyrostem naturalnym w Polsce i braku statystyk wydatków na rodzinę - mówili uczestnicy seminarium _ Nowoczesna polityka dla Rodziny _.

Seminarium odbyło się w Sejmie. Inicjatywie patronuje Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, Instytut Jagielloński i Teologia Polityczna. W seminarium udział wzięli m.in. eurodeputowany, prezes PJN Paweł Kowal, fundator IJ prof. Wojciech Roszkowski, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej prof. Julian Auleytner, Rafał Antczak oraz była zastępca ambasadora Węgier Adrienne Koermendy.

_ - Wydaje nam się, że sprawa polityki na rzecz rodziny jest dziś najważniejszym elementem polityki państwowej i powinniśmy się jej dopominać szczególnie, kiedy kształtują się programy partii politycznych _ - mówił Kowal. Jak dodał, seminarium to część jego działalności jako europosła. Zapowiedział, że będą organizowane kolejne spotkania poświęcone polityce prorodzinnej.

Podczas seminarium przedstawiona została ekspertyza Instytutu Jagiellońskiego pod tytułem _ Kryzys demograficzny RP: potrzeba skutecznej polityki rodzinnej _. Kowal mówił, że zamówiono także badanie opinii publicznej dot. polityki na rzecz rodziny. Według niego, wynika z nich m.in. że ponad połowa Polaków (56,3 procent) byłaby gotowa zgodzić się na trudne reformy budżetowe i cięcia, gdyby uzyskane dzięki temu pieniądze były _ dedykowane wprost na politykę na rzecz rodziny _.

Według Kowala, interesujące są też odpowiedzi na pytanie, w jakich sprawach politycy powinni ze sobą współpracować. Respondenci wskazali dwie najważniejsze dziedziny: politykę zagraniczną (69,5 procent) oraz politykę rodzinną (65,5 procent).

Zdaniem europosła, Polska jest jedynym dużym krajem, który de facto nie prowadzi polityki demograficznej. Kowal poinformował, że jego biuro poselskie przygotowuje projekt skargi konstytucyjnej na system podatkowy, ponieważ nie ma on _ charakteru prorodzinnego, nie preferuje rodzin, a państwo nie wypełnia swej konstytucyjnej roli wspierania rodziny _.

Jak zaznaczył, zdaje sobie sprawę, że będzie to _ pewna prowokacja _. _ - Ale myślę, że jeśli się uda, to będzie to też pokazanie, że to jest realny problem systemu podatkowego w Polsce _ - oświadczył. Wyraził też nadzieję, że do końca lipca będzie mógł przedstawić dotychczasowe rezultat z tych prac.

Prezes PJN zaapelował również do liderów partii, aby na poważnie zajęli się kwestią demografii i polityki na rzecz rodziny w Polsce.

Roszkowski mówił, dlaczego polityka prorodzinna jest ważna, szczególnie w Polsce. _ - Mamy przyrost naturalny bardzo niski, a w najbliższym czasie wszystkie prognozy wskazują na spadek _ - zaznaczył. Z szacunków ONZ wynika, że problemy starzenia się społeczeństwa i niskiego wskaźnika rozrodczości będą stanowiły w przyszłości poważny problem.

W Polsce wskaźnik dzietności - mówił Roszkowski - wynosi obecnie około 1,38. _ To jest dramatyczny wskaźnik, jeden z najniższych w Europie _ - zaznaczył. Według Roszkowskiego, niski wskaźnik dzietności w Polsce wynika m.in. ze zmiany priorytetów życiowych w młodym pokoleniu oraz braku polityki prorodzinnej.

Jak dodał, zgodnie ze średnią prognozą ONZ, w Polsce wielkość populacji będzie rosła do około 38,3 milionów do 2020 roku, następnie będzie spadać, by w 2050 roku osiągnąć liczbę 34,9 milionów, aby w 2100 roku spaść zaledwie do 29,4 milionów. W opinii Roszkowskiego sytuacja Polski _ wygląda źle, według nawet umiarkowanych prognoz _. Zaznaczył, że według prognozy niskiej, w 2050 roku Polaków będzie do 30,4 milionów, a w 2100 - do 16,7 milionów.

Jak mówił, tak zmniejszająca się liczba ludności w przyszłości może spowodować spowolnienie, a nawet załamanie gospodarcze, będzie wyzwaniem dla gospodarki i systemu emerytalnego.

Według Auleytnera, w polskim społeczeństwie nadal echem odbija się stereotyp, że rodzina wielodzietna to rodzina patologiczna. Porównując sytuacje w innych krajach europejskich, mówił że wysokie wskaźniki dzietności są m.in. w krajach skandynawskich i Irlandii.

W Polsce - dodał Auleytner - problem dotyczy nie tylko demografii, ale też wskaźnika zatrudnienia. Na przykład w Szwajcarii wynosi on 79,5 procent, w Polsce - 59,2 procent _ - Rodzina w Polsce nie unika dzieci, tylko nie ma pracy _ - tłumaczył. Zwrócił uwagę, że prawie 2 milionów Polaków przebywa za granicą, wyjeżdżają w kraju ludzie młodzi.

_ - Jeśli mamy mówić nie o procesach marginalizacji rodziny, tylko o problemach polityki rodzinnej, to potrzebny nam jest dziś pakt społeczny, który rodzinę całkowicie wykluczy z polemiki politycznej, natomiast stworzy sytuację, w której rodzina będzie przedmiotem współpracy ludzi niezależnie od poglądów _ - podkreślił. Jak mówił, _ to wielka sprawa _ dla elit politycznych, czy myśląc o przyszłości Polski potrafią podpisać taki pakt społeczny.

Podkreślił, że zasiłek rodzinny jest o wiele niższy, niż zasiłek pogrzebowy, co oznacza, że _ finansowany jest luksus zmarłych i ubóstwo dzieci _. Jego zdaniem, nie powinno się mówić o tym, że brakuje pieniędzy na dzieci, tylko należy racjonalizować budżet i dobrze wykorzystywać doświadczenia europejskie.

W wyniku seminarium sporządzone zostaną rekomendacje do prac nad raportem _ Polityka na rzecz rodziny i demografii w Polsce _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t86744.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/zmiany;w;rodzinie;na;swoim;przesadzone,197,0,848837.html) Zmiany w "Rodzinie na swoim" przesądzone Posłowie opowiedzieli się za obniżeniem ceny mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę, a także ograniczeniem tej możliwości do rynku pierwotnego.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/236/t98284.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/porady-prawne/latwiej;dostaniesz;zasilek;na;dziecko,196,0,847556.html) Łatwiej dostaniesz zasiłek na dziecko Rząd planuje zwiększyć kryteria dochodowe, które uprawniają do otrzymania wsparcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t113421.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe;dane;zaskoczyly;demografow,141,0,838797.html) Nowe dane zaskoczyły demografów W ubiegłym roku w Polsce urodziło się 413 tysięcy dzieci. Pierwszy raz od sześciu lat jest to spadek w skali roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)