Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polonia na świecie. MSZ wydało 5,5 mln zł na badania

0
Podziel się:

Badania odnosiły się zarówno do historii jak i obecnej sytuacji emigrantów.

Polonia na świecie. MSZ wydało 5,5 mln zł na badania
(Pawel Kabanski/CC/Flickr)

W latach 2012-2014 MSZ przyznało na zewnętrzne projekty badawcze dotyczące Polonii i Polaków za granicą 5,5 mln zł. Były to zarówno badania historyczne, jak i analiza sytuacji współczesnych emigrantów.

Informację na temat badań nad Polonią przedstawiła na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak poinformowała, w latach 2012-2014 MSZ przyznało podmiotom zewnętrznym ponad 5,5 mln zł na realizację 33 projektów. Ponadto, ministerstwo w latach 2011-2014 przekazało placówkom zagranicznym na badania ponad 71 tys. euro i 15 tys. dolarów - podała Pełczyńska-Nałęcz.

Wyniki badań były prezentowane w ramach publikacji, filmów, stron internetowych, wystaw, konferencji i seminariów.

Badania historyczne nad polską diasporą to m.in. prowadzone w Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Peru działania polegające na digitalizacji archiwów i zbiorów poloników, a także skatalogowanie zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Biblioteki Uniwersytetu w Lille. Inne badania w tej kategorii to m.in. wystawa o pracy przymusowej Polaków na rzecz III Rzeszy, zebranie i zabezpieczenie archiwaliów w Argentynie, poszukiwanie i dokumentacja obecności Polaków w Macedonii - informuje MSZ.

Wśród projektów dot. aktualnej sytuacji Polonii MSZ wymienia m.in. Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, badania nad przeobrażeniami polskiego szkolnictwa w Wielkiej Brytanii, wsparcie prawne i zawodowe dla Polaków przebywających czasowo w Holandii.

MSZ finansowało także badania na temat aktualnej sytuacji prawnej i profilu demograficzno-społecznego Polaków i osób pochodzenia polskiego za granicą. W 2012 roku resort zlecił przygotowanie analizy treści zawartych w mediach polonijnych z 38 krajów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)