Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Połów wielorybów. Japonia żąda od Holandii powstrzymania ekologów

0
Podziel się:

Według ekologów Japończycy próbowali uszkodzić jednostkę, a także polali załogę Boba Barkera wodą. Nikt nie został ranny, ale wielorybnicy byli bardziej agresywni niż zwykle.

Połów wielorybów. Japonia żąda od Holandii powstrzymania ekologów
(PAP/EPA)

Władze Japonii wezwały rząd w Hadze do podjęcia działań przeciwko zarejestrowanemu w Holandii statkowi należącemu do organizacji, która walczy z połowami wielorybów. Wczoraj statek ten zderzył się z japońską jednostką wielorybniczą.

Do kolizji doszło na wodach Oceanu Południowego, który rozciąga się od wybrzeży Antarktydy. Obie strony obwiniają się nawzajem o spowodowanie zderzenia statku _ Bob Barker _, który należy do organizacja Sea Shepherd Conservation Society, i _ Yushin Maru No 2 _, który jest częścią japońskiej floty wielorybniczej.

Sea Shepherd poinformowała wczoraj, że _ "Bob Barker" został uderzony przez "Yushin Maru No 2" _, by uniemożliwić mu zbliżenie się do innego japońskiego statku. Według ekologów Japończycy próbowali uszkodzić jednostkę, a także polali załogę _ Boba Barkera _ wodą. Nikt nie został ranny, ale wielorybnicy byli bardziej agresywni niż zwykle - oświadczył kapitan _ Boba Barkera _ Peter Hammarstedt.

Dzisiaj wysoki rangą przedstawiciel rządu japońskiego Yoshihide Suga oskarżył ekologów o spowodowanie incydentu. Dodał, że ten _ akt sabotażu był bardzo niebezpieczny _. - _ Zwracamy się do holenderskiego rządu, gdzie statek jest zarejestrowany, by podjął konkretne kroki _ - powiedział.

Japonia pozostaje jednym z ostatnich krajów na świecie, który masowo łowi wieloryby. Choć od 1986 roku obowiązuje zakaz komercyjnych połowów, rząd w Tokio przyznaje, że Japonia prowadzi połowy, ale tylko w celach naukowych.

Japońska flota wielorybnicza co roku w listopadzie opuszcza porty i kieruje się w stronę Antarktyki, by wykorzystać do połowów astronomiczne lato na półkuli południowej. Rybacy pozostają na wodach Oceanu Południowego przez trzy miesiące i wracają do domów w kwietniu.

Organizacja ochrony przyrody Sea Shepherd Conservation Society od wielu lat ściga japońskie statki wielorybnicze, zakłócając im polowanie na walenie. Mimo zakazu komercyjnych połowów wielorybów Norwegia i Islandia w dalszym ciągu je prowadzą - pisze AFP.

Czytaj więcej w Money.pl
Nad Bałtykiem znaleziono wieloryba Ważącego ponad tonę martwego ssaka znaleziono przy brzegu w okolicy Unieścia. To wal butlonosy.
Japoński podatnik dopłaca do rzezi wielorybów Japońska flota wielorybnicza nie tylko oburza światową opinię publiczną zabijając wieloryby, ale w dodatku przynosi straty.
Rybacy zabili w porcie 30 delfinów Na miejscu masakry są ekolodzy z mającej siedzibę w USA organizacji Sea Shepherd, którzy robią zdjęcia i umieszczają w internecie nagrania wideo z zatoki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)