Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Połowy ryb wstrzymane. Dlaczego?

0
Podziel się:

Przestój rozpocznie się 16 lipca i potrwa 60 dni - poinformował Inspektorat Rybołówstwa Morskiego.

Połowy ryb wstrzymane. Dlaczego?
(fotografar/CC/Flickr)

Rybacy przestają łowić na Zalewie Wiślanym przystępując tym samym do unijnego programu, który polega na ochronie młodych węgorzy, leszczy i sandaczy. Jak poinformował inspektor z Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego we Fromborku Romuald Jachimowicz, przestój rozpocznie się 16 lipca i potrwa 60 dni._ _

_ - Teraz rybacy zbierają sprzęt połowowy z wody. Za czas postoju otrzymują wynagrodzenie, które ma być rekompensatą za utracone zarobki _ - powiedział Roman Jachimowicz.

Większość rybaków łowiących na Zalewie Wiślanym korzysta z tej możliwości, ponieważ jest ona atrakcyjna finansowo. Piotr Kozioł z Lokalnej Grupy Rybackiej _ Zalew Wiślany _ podkreślił, że rekompensata uzależniona jest od długości łodzi i wynosi za 60 dni przestoju od 30 do 50 tys. zł. O dopłaty za czas przestoju nie mogą ubiegać się rybacy, którzy złamali przepisy dotyczące połowów, np. łowili w okresie ochronnym albo używali niedozwolonego sprzętu.

Mając przerwę w połowach, rybacy, ich rodziny, a także sezonowi pracownicy z rybackich załóg pracują przy obsłudze turystów; są też tacy, którzy chcą mieć wakacje.

Jak zaznaczył Kozioł, niektórzy rybacy, rezygnując z części wynagrodzenia za przestój, pozostawiają sobie możliwość połowów z jednego kutra, bo chcą oferować turystom wypoczywającym nad Zalewem świeże ryby. Wówczas sprzedają je od razu po złowieniu _ prosto z burty _, albo mając własne smażalnie czy wędzarnie oferują ryby przetworzone.

Od połowy września rybacy wznowią połowy i wówczas aż do zamarznięcia akwenu będą łowić sandacze i leszcze.

Na Zalewie Wiślanym łowi około 80 załóg. Zalew jest specyficznym zbiornikiem, gdyż występują w nim zarówno ryby słodkowodne, jak i morskie. Wzajemne ich występowanie wynika z niewielkiego zasolenia wody. Takie warunki odpowiadają śledziom, które wpływają na Zalew wiosną na tarło.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczny bilans nocnych burz w Polsce Tysiące powalonych drzew, kilkadziesiąt uszkodzonych lub zerwanych dachów, zalane piwnice - to rezultat nocnych nawałnic.
Zmiany w służbie zdrowia pogorszą sytuację? O pakiecie kolejkowym i onkologicznym dyskutowała dziś sejmowa komisja zdrowia.
wiadomości
prawo gospodarcze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)