Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polska gospodarka zmieniła się nie do poznania. Statystyki pokazują, jak bardzo

494
Podziel się

Jeszcze kilka lat temu pracy nie miało 2 mln Polaków, a zarobki były niższe o 25 proc. W 7 lat powstało milion mieszkań, przemysł urósł o połowę, a w handlu zagranicznym zmieniliśmy status z importera na eksportera.

W 2017 r. ceny przeciętnie wzrosły o 2 proc., a na przestrzeni 7 lat o 12,5 proc.
W 2017 r. ceny przeciętnie wzrosły o 2 proc., a na przestrzeni 7 lat o 12,5 proc. (Adam Tuchlinski/REPORTER)
bCZfwxMB

Wzrost PKB od 2010 roku o 30 proc. to więc nie tylko statystyka, ale i realna zmiana dla ludzi i firm.

Chociaż na przestrzeni ostatnich 7 lat więcej Polaków umierało niż się rodziło, a liczba mieszkańców naszego kraju spadła z 38,53 do 38,43 mln, sytuacja społeczno-gospodarcza zdecydowanie się poprawiła i to praktycznie na wszystkich polach. Zdecydowanie wzrosła zamożność ludzi, lepiej mają się firmy, a gospodarka rozwija się na pełnych obrotach - wynika z najnowszych danych GUS, które obejmują lata 2010-2017.

Ogromne zmiany zaszły przede wszystkim na rynku pracy. Jeszcze 7 lat temu na bezrobociu było prawie 2 mln Polaków. To oznacza, że więcej niż jedna na dziesięć osób zdolnych do pracy nie miała zatrudnienia. Bezrobocie wynosiło wtedy 12,4 proc.

bCZfwxMD

Teraz ekonomiści mówią o rynku pracownika, a firmy muszą konkurować między sobą o najlepszych kandydatów. Stopa bezrobocia jest prawie o połowę niższa - wynosi 6,6 proc., co oznacza, że pracy nie ma niewiele ponad 1 mln rodaków zarejestrowanych w urzędach pracy.

Aktualna mapa bezrobocia w Polsce

źródło: GUS

W tym samym czasie wynagrodzenia wzrosły o blisko jedną trzecią. W 2010 r. średnia płaca wynosiła 3 434 zł brutto, a w ubiegłym była wyższa o 1 100 zł brutto. Co więcej w grudniu kwota ta dochodziła nawet do 5 tys. zł brutto, wyznaczając historyczny rekord.

bCZfwxMJ

Co ważne, nie tylko pracujący notują wzrost płac. Również wypłacane świadczenia, które w większości nie są tak wysokie, jak powinny być, przez lata wzrosły. Przeciętna miesięczna emerytura i renta z ZUS wyniosła w ubiegłym roku 2 158 zł. To o jedną piątą większa kwota niż 7 lat temu.

Na co stać statystycznego Polaka

Z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego na niekorzyść zmieniły się ceny, na które szczególnie mocno narzeka się ostatnio. W 2017 r. przeciętnie wzrosły o 2 proc., a na przestrzeni 7 lat o 12,5 proc. Jednak przy wzroście płac, a nawet i emerytur, realnie i tak jesteśmy "do przodu" pod względem tzw. siły nabywczej.

Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

W zestawieniu najważniejszych danych znajdziemy również statystyki dotyczące liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Okazuje się, że niemal z każdym kolejnym rokiem jest ich coraz więcej, co potwierdza fakt, że stajemy się coraz bardziej zamożni. To także napędza koniunkturę, w której budownictwo odgrywa znaczącą rolę.

bCZfwxMK

Kilka lat temu budowano około 136 tys. mieszkań rocznie, a teraz prawie 180 tys. Od 2010 r. deweloperzy łącznie oddali do użytkowania 1,2 mln lokali.

Firmy wykorzystują dobrą sytuację

Nie tylko z punktu widzenia obywatela sytuacja teraz i kilka temu jest nieporównywalnie lepsza. Również podstawowe wskaźniki opisujące działalność przedsiębiorstw uległy diametralnej poprawie.

Przemysł, a więc fundament gospodarki, rośnie na znaczeniu. Produkcja przemysłowa względem 2010 r. zwiększyła się o 46 proc., a tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 6,6 proc.

Z obserwowanych przez GUS 282 wyrobów i grup wyrobów przemysłowych produkcja 203
była w ubiegłym roku wyższa niż rok wcześniej. Najszybciej rosła produkcja odkurzaczy, pestycydów, samochodów ciężarowych i ciągników drogowych. W czołówce najprężniej rozwijających się segmentów były też papierosy, stal, a także cement, komputery czy płyty pilśniowe.

bCZfwxML

Przedsiębiorcy nie mogą też narzekać na brak chętnych na swoje produkty. Od 2011 r. sprzedaż detaliczna stale rośnie. Tylko w ostatnich 12 miesiącach o 4,9 proc., a na przestrzeni 7 lat o ponad jedną czwartą.

źródło: money.pl na podstawie danych GUS

Polska, po wielu latach ujemnego bilansu w handlu zagranicznym, zaczęła się też mocniej liczyć na świecie - od 2015 r. jesteśmy na plusie. Ostatnio eksport przewyższył import o blisko 1,8 mld euro (dane za 11 pierwszych miesięcy 2017 r.), podczas gdy w 2010 r. aż o 13,8 mld euro więcej sprowadzaliśmy do kraju, niż sprzedawaliśmy partnerom handlowym. Sam eksport zwiększył się w tym czasie o 56 proc., a import o 38,5 proc.

bCZfwxMM

Gospodarka rozpędzona i budżet pod kontrolą

Rosnąca zamożność Polaków i coraz większa aktywność przedsiębiorców przekładają się na wzrost całej gospodarki, która nabrała wiatru w żagle i rozwija się najszybciej od 2011 r. W ostatnich 12 miesiącach PKB rósł w tempie 4,6 proc. Takiego wyniku mogą nam tylko pozazdrościć największe kraje Europy. Od 2010 r. polska gospodarka zwiększyła się o 30 proc.

Wbrew obawom wielu ekonomistów, silny wzrost gospodarczy nie został osiągnięty kosztem budżetu państwa. Oczywiście nie ma mowy o nadwyżce, ale deficyt w ubiegłym roku to tylko 25,4 mld zł. W ostatnich latach był za każdym razem dużo większy. W 2016 r. przekroczył 46 mld zł.

Dochody budżetu w 2017 r. wyniosły 350,5 mld zł, podczas gdy jeszcze 7 lat temu wpływy do kasy państwa były na poziomie 250 mld zł. Oczywiście wzrosły też wydatki, ale w mniejszej skali, z 295 do 375,9 mld zł.

Warto podkreślić, że rozwój gospodarczy to zasługa nie tylko działań obecnych władz. Systematyczną poprawę większości wskaźników obserwujemy od dłuższego czasu. Poza tym duża, jak nie największa, zasługa w tym wszystkim przedsiębiorczych Polaków.

bCZfwxNe
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(494)
A ja
3 lata temu
zarabiam 4 "gersdorfy" ; 1"gersdorf" = 1000 "kłamczuchów" , czyli inaczej zarabiam 4000 "kłamczuchów" !!!
berek
3 lata temu
Trudno mi powiedzieć , może i gdzieś się poprawiło. W każdym razie nie poprawiło się w tych województwach zazanczonych na mapie na ciemnozielono. W warm. -maz. i kuj. - pom. liczba miejsc pracy jeszcze nie odbiła się do poziomów sprzed kryzysu 1999. A zarobki to 1500 zł i jeszcze wymagania. Ale nawet nie ma jak podjąć pracy bo po kilkadziesią kilometrów do pracy za samochodu przecież z takicj groszy się nie utrzyma.
polak,ale nie...
3 lata temu
A gdyby tak zlikwidować konkordat, kościoły opodatkować , to budżet zyskał by grube miliardy.
bCZfwxNf
IZABELA
3 lata temu
Skoro tak dobrze to dlaczego nie ma pieniędzy na zabezpieczenie rodakom dostępu do lekarza . Dlaczego skazujecie ludzi na taki los. Kolejki do lekarza są przerażające . Dlaczego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Patriota
3 lata temu
Nie jest NAJNIŻSZE BEZROBOCIE tylko mamy NAJMNIEJ ZAREJESTROWANYCH w urzędach w pracy. po co się rejestrować i w ogóle rozglądać za pracą, jak państwo rozdaje forsę za nieróbstwo? Starczy zapładniać i rodzić. A kasa bije.
Najnowsze komentarze (494)
tomek
rok temu
Mam 66 lat za gierka pragandowo byltsmy 6 gospodarka swiata to co jest teraz to nic nowego .Ciekawie jak to sie skonczy
ea
2 lata temu
w Polsce jest bardzo wiele osób siedzących w małych miasteczkach, a przede wszystkim na wsi , oni nie potrafią sobie znaleść pracy , to wielka rezerwa
madrygal
2 lata temu
ręce do pracy są w warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim - trzeba je zagospodarować
money
2 lata temu
--------------------------- niestety brak tu jednego i najważniejszego;zadluzenia zagranicznego Polski.A jest ono historycznie wysokie i rekordowe i wciąż rosnie.Wedlug własnych danych rządu wynosi az BILION i 400 miliardow zl brutto.I rosnie.Czyli mamy sytuacje jak za Gierka ; przejadamy pożyczone pieniądze. Gdy nadejdzie kryzys ,nie bedzie czego zbierac.
money
2 lata temu
niestety brak tu jednego i najważniejszego;zadluzenia zagranicznego Polski.A jest ono historycznie wysokie i rekordowe i wciąż rosnie.Wedlug własnych danych rządu wynosi az BILION i 400 miliardow zl brutto.I rosnie.Czyli mamy sytuacje jak za Girka ; przejadamy pożyczone pieniądze. Gdy nadejszie kryzys ,nie ebdzie czego zbierac.
asd
2 lata temu
Tylko pracujących mniej to co ci bezrobotni wymarli.
Tomek
3 lata temu
średniooooooooooooo to 3 000 000 Polaków wyjechało bo nie mogło sobie pozwolić na luxus mieszkania w naszym tak pięknym i bogatym kraju wybrali normalność i nie czekają kiedy będzie u nas dobrze bo ja złudzeń nie mam nie będzie .... owszem bogacimy się ale zbyt niskie są zarobki normalnych ludzi do bogaczy wiec średnia wychodzi dobrze ale dane prawdziwe to bida i nędza pracując .... dla TEGO TAK WIELU MAMY NIE AKTYWNYCH KTÓRZY NIE SĄ NA BEZROBOCIU ALE W DOMU bardziej opłaci się być na socjalach innych niż zasuwać 2100 brutto to nawet nie jest na minimum socjalne by żyć tu jest wielka dziura w zmianie myślenia płaca za pracę musi być wyższa koniec kropka
Tomek
3 lata temu
średniooooooooooooo to 3 000 000 Polaków wyjechało bo nie mogło sobie pozwolić na luxus mieszkania w naszym tak pięknym i bogatym kraju wybrali normalność i nie czekają kiedy będzie u nas dobrze bo ja złudzeń nie mam nie będzie .... owszem bogacimy się ale zbyt niskie są zarobki normalnych ludzi do bogaczy wiec średnia wychodzi dobrze ale dane prawdziwe to bida i nędza pracując .... dla TEGO TAK WIELU MAMY NIE AKTYWNYCH KTÓRZY NIE SĄ NA BEZROBOCIU ALE W DOMU bardziej opłaci się być na socjalach innych niż zasuwać 2100 brutto to nawet nie jest na minimum socjalne by żyć tu jest wielka dziura w zmianie myślenia płaca za pracę musi być wyższa koniec kropka
bCZfwxMX
Maniek
3 lata temu
A gdzie helikoptery ?
adam
3 lata temu
ale cudownie i wspaniale- ile autor dostał od nierządu za takie bzdury wypisywane dla omamienia głupców, niech ten pismak wyjdzie na ulicę i spyta się przechodniów czy im jest tak dobrze jak wypisuje
kal
3 lata temu
... no i jak tu teraz wykombinować, że najważniejsze w tym pozytywnym krajobrazie były dwa ostatnie lata, a poprzednie były totalną klapą gospodarczą? Bo jak może być tak dobrze... jeśli było tak źle?
Bal
3 lata temu
A Balcerowicz wie swoje i w co trzeci dzień komentuje w tvn24, że to wszystko fikcja i Polska stroi nad przepaścią.
JAN
3 lata temu
NA KONIEC 2017 ROKU 6,8 BLN DŁUGU PLUS 11,5 PRZĘDLIŚMY COŚ 20 BLN W PLECY OTO POLSKA OD 1052 LAT
giwa
3 lata temu
w naszym kraju jest pilna potrzeba osiagniecia nadwyzki budzetu panstwa aby w czasie koniunktury zmiejszyc naszedlugi bo za2 3 lata nikt z tym nie da rady a zapacimy zato wszyscy a najbardziej ci najslabsi
...
Następna strona