Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Polska Grupa Górnicza powołała Radę Techniczno-Naukową. Eksperci mają pomóc w rozwoju spółki

3
Podziel się:

Największy krajowy producent węgla chce, żeby zespół ekspertów pomógł mu w rozwoju, opartym m.in. o innowacje i nowoczesne technologie. Rada ma też wzmocnić współpracę firmy ze środowiskiem naukowym.

Na zdjęciu prezes PGG Tomasz Rogala
Na zdjęciu prezes PGG Tomasz Rogala (Lukasz Kalinowski/EAST NEWS)

W skład Rady weszli znani naukowcy, dyrektorzy kopalń oraz najważniejsi menadżerowie spółki. Ma ona m.in. opiniować programy i kierunki rozwoju poszczególnych kopalń, kluczowe projekty inwestycyjne oraz strategię rozwoju PGG.

W założeniu Rada Techniczno-Naukowa ma być organem doradczym, skupiającym nie tylko teoretyków, ale przede wszystkim osoby z praktycznym doświadczeniem w branży górniczej. Wśród członków Rady, na czele której stanął prezes PGG Tomasz Rogala, są naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz eksperci z Wyższego Urzędu Górniczego.

- Liczymy, że dzięki połączonym siłom naukowców oraz osób z kierownictwa kopalń, które na bieżąco zajmują się wydobyciem, będziemy mogli usprawnić procesy związane z osiągnięciem strategicznych celów Grupy - powiedział w poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Zobacz także: Zobacz też, czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy:

Rada, której członkowie będą się spotykać raz w miesiącu, ma być także miejscem wymiany praktycznych doświadczeń pomiędzy kadrami poszczególnych kopalń, promocji bezpieczeństwa pracy oraz nowoczesnych kierunków rozwoju technologicznego spółki.

Na pierwszy ogień ROW

Na swoim pierwszym posiedzeniu Rada szczegółowo przeanalizowała sytuację kopalni zespolonej ROW - jednej z największych kopalń PGG. Omówiono m.in. kwestie związane z siecią wentylacyjną kopalni oraz krótko- i długoterminowe perspektywy eksploatacyjne poszczególnych ruchów wchodzących w jej skład. Na kolejnym posiedzeniu omawiana będzie sytuacja kopalni Mysłowice-Wesoła.

Strategia Polskiej Grupy Górniczej zakłada zacieśnienie współpracy ze środowiskiem naukowym. Niebawem 20 pracowników w PGG rozpocznie realizację w kopalniach tzw. doktoratów wdrożeniowych, których efekty mają poprawić działanie firmy. Doktorantami będą głównie pracownicy kopalń średniego szczebla - praktycy podziemnej pracy.

Będą robić badania

Na początku tego roku firma zdefiniowała cztery obszary, w których potrzebuje nowych, bardziej efektywnych rozwiązań, licząc na to, że uda się je wypracować w toku prac doktorskich. Wskazane przez firmę zagadnienia dotyczą wpływu zaburzeń geologicznych na eksploatację i metod minimalizacji tych wpływów, profilaktyki zagrożeń wentylacyjnych i zagrożeń tąpaniami, efektywnego drążenia wyrobisk korytarzowych oraz zarządzenia procesami technologicznymi w kopalniach.

Grupa chce też udostępnić jedną z czynnych ścian wydobywczych jako "żywe laboratorium" na potrzeby prowadzenia pomiarów i badań naukowych. Będą tam zainstalowane różnego rodzaju urządzenia pomiarowe. Na ścianie będzie wydobywany węgiel, ale jednocześnie będą prowadzone pomiary - określony zostanie cel badawczy i metoda badawcza. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w czynnej kopalni węgla. Dokładna lokalizacja ściany oraz szczegóły techniczne nie są na razie znane.

PGG będzie starać się o środki na badania i innowacje m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Michał
7 lat temu
Oczywiście z tego zapisu wynika, że Sikorski chciał dobrze, ale ... elektorat pisowski nie zrozumie, pis wytłumaczy im po swojemu i LK będzie bohaterem a Sikorski złodziejem :D Zagłosuje na partię , która w miejsce religii w szkołach wprowadzi logikę z elementami samoidzielnego myślenia ! :)
pytaka
7 lat temu
Nie kolejna firma pisowska ?
Paweł
7 lat temu
Jeżeli to są eksperci, to raczej będą myśleć jak możliwie bezboleśnie zamknąć tą śmieciową firmę, która nigdy nie przyniesie zysku. Albo właśnie, przyzna sobie premię, że zmniejszyli straty firmy;)