Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska kolej. Ponad 340 pociągów odwołanych w pierwszym kwartale

0
Podziel się:

Ciekawe wnioski przynosi najnowszy raport Urzędu Transportu Kolejowego. Najpunktualniejsze są pociągi podmiejskie.

Polska kolej. Ponad 340 pociągów odwołanych w pierwszym kwartale
(Jacek Bereźnicki)

Aż 15 procent pociągów obsługiwanych przez spółkę PKP Intercity przyjeżdża do stacji docelowych z opóźnieniem. To wynik gorszy od średniej na polskich torach.

Takie wyniki przynosi najnowszy, opublikowany w piątek raport Urzędu Transportu Kolejowego. Wynika z niego, że w pierwszym kwartale 94 procent pociągów w Polsce przyjeżdżało na czas - to znaczy, że albo były punktualnie, albo ich opóźnienie nie przekraczało 5 minut. W przypadku spółki PKP Intercity, która w grudniu ubiegłego roku wypuściła na polskie tory składy Pendolino, ten wskaźnik punktualności wyniósł 85 procent. To najsłabszy rezultat wśród wszystkich spółek kolejowych działających w Polsce.

- Pociągi dalekobieżne są bardziej, niż składy kursujące regionalnie, narażone na zdarzenia powodujące opóźnienia, np. warunki pogodowe, uszkodzenia sieci trakcyjnej, czy prace modernizacyjne infrastruktury kolejowej. Na odcinkach, na których remonty się zakończyły obserwujemy, że wskaźnik punktualności jest na wysokim poziomie. Pociągi Express InterCity Premium (Pendolino) notują punktualność powyżej 90% (styczeń - 93%, luty - 98%, marzec - 92%, kwiecień - 92%, maj - 93%) - informuje Money.pl Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity.

Jak podaje UTK, średnie opóźnienie pociągów, na które trzeba było czekać dłużej niż 5 minut po planowanym czasie przyjazdu, wyniosło 20 minut i 17 sekund. Jeżeli jednak dołożymy do tego pociągi, które spóźniały się mniej niż 5 minut, to średnia dla wszystkich spadnie do 7 minut i 17 sekund.

Wśród spóźnionych pociągów są jednak i takie, które przyjeżdżały nawet ponad 2 godziny po czasie. W pierwszym kwartale było ich w sumie 270. To dokładnie 0,07 procent wśród ponad 382 tysięcy pociągów, które w tym czasie wyjechały na tory. Jednocześnie w pierwszych trzech miesiącach tego roku 343 pociągi zostały w ogóle odwołane.

Z raportu UTK można wywnioskować, że najpunktualniejsze są pociągi regionalne i podmiejskie. Wśród nich we wszystkich przypadkach wskaźnik punktualności przekracza 90 procent, np. dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej to 98 procent, a dla Kolei Dolnośląskich 91 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m324908.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zobacz-wnetrze-pociagow-pendolino-co-czeka,235,0,1676779.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zobacz wnętrze pociągów Pendolino
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m329057.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pendolino-wyjechalo-na-tory-ale-tlumow-nie,150,0,1676694.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolej lepsza od autobusów i samolotów?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m259577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy-rozklad-jazdy-na-kolei-od-jutra-cicha,112,0,1676400.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Cicha likwidacja tanich pociągów. Od jutra
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m328813.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pendolino-w-polsce-bedzie-tak-szybkie-jak,146,0,1675410.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pendolino kosztowało 2,7 mld zł, a nie pojedzie szybciej niż inne pociągi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)