Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska krajem dobrobytu? Coraz więcej pracy, ale jest też druga strona medalu

0
Podziel się:

Wskaźnik dobrobytu - odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa - w styczniu bieżącego roku pozostał na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej - podało biuro analiz makroekonomicznych BIEC. Eksperci zwracają też uwagę na wyższą dynamikę zatrudnienia.

Polska krajem dobrobytu? Coraz więcej pracy, ale jest też druga strona medalu
(Kuba Bożanowski/flickr (CC BY 2.0))

Wskaźnik dobrobytu za styczeń, który pokazuje, jak finansowo stoją Polacy, nadal zachowuje wysoki poziom - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Obecnie wynosi on 99,7 punktu, co jest takim samym wynikiem, jak w zeszłym miesiącu. Eksperci szczególnie podkreślają optymistyczny trend wzrostu zatrudnienia, ale alarmują też, że coraz trudniej o podwyżki.

To właśnie z tego powodu wartości, które osiągnął wskaźnik BIEC w styczniu 2016 i grudniu 2015 roku, są wyższe od listopadowego odczytu o 0,3 punktu.

"Zwiększonemu zatrudnieniu sprzyjała łagodna zima pozwalająca utrzymać aktywność firm budowlanych. Rynek pracy, stopniowo przesuwając się w kierunku rynku pracownika, zwiększa pewność dochodów polskich konsumentów i pozwala śmielej planować wydatki. Jednak badania koniunktury konsumentów prowadzone przez GUS wskazują na silną, ponad 30-procentową przewagę tych gospodarstw domowych, które najbliższym czasie zamierzają ograniczać wydatki, nad odsetkiem tych gospodarstw, które planują je zwiększyć w najbliższych miesiącach - czytamy w raporcie firmy.

W styczniu czynnikiem negatywnie oddziałującym na wskaźnik dobrobytu była słabnąca dynamika wzrostu wynagrodzeń. "Po usunięciu czynników sezonowych związanych głównie z dodatkowymi wypłatami z zysków przedsiębiorstw wzrosły one realnie w skali roku o 3,5 proc., czyli o blisko 1 punkt procentowy mniej niż średnioroczne tempo wzrostu wynagrodzeń dla całego 2015 roku" - dodało BIEC.

Co się dzieje z cenami?

Biuro analiz jest zdania, że utrzymująca się od lipca 2014 deflacja nie miała większego znaczenia dla przeciętnego Kowalskiego. "W ostatnim czasie spadek cen w najmniejszym stopniu dotyczył żywności, która w strukturze wydatków konsumentów jest najbardziej znacząca (24,4 proc. ogółu wydatków), odnotowano natomiast wzrost cen niektórych usług związanych z mieszkaniem – drugą co do wielkości grupą wydatków (21,1 proc. ogółu wydatków konsumenckich)" - czytamy w raporcie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)