Notowania

ranking
22.01.2018 13:30

Polska w czołówce rankingu najbardziej atrakcyjnych rynków wschodzących

Meksyk i Turcja na czele rankingu Bloomberga. Polskę wyprzedziły jeszcze tylko Czechy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)
Bloomberg ocenił atrakcyjność 20 krajów należących do rynków wschodzących.

Meksyk, Turcja i Czechy to trójka najbardziej atrakcyjnych krajów wśród rynków wschodzących - wynika z rankingu przeprowadzonego przez amerykańską agencję Bloomberg. Tuż za podium uplasowała się Polska, która wyprzedza m.in. Koreę, Węgry, Brazylię i Rosję.

Ranking bazował na kilku wskaźnikach ekonomicznych takich jak wzrost gospodarczy, wymiana handlowa, wycena rynkowa aktywów, rentowność obligacji czy ratingi wypłacalności.

W rankingu uwzględniono 24 największe gospodarki, które zaliczają się do grona wschodzących, a więc takich, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte, ale bardzo szybko rosną, nadrabiając zaległości.

Wśród 5 najmniej atrakcyjnych krajów znaleźli się sami przedstawiciele Azji, z Indiami i Chinami na czele.

Polska w rankingu znalazła się minimalnie za podium, ale do czołowej trójki punktowo brakowało sporo. Jednocześnie zdecydowanie wyprzedziliśmy piątą Malezję i szóstą Koreę. Wszystkie te czołowe kraje rankingu zostały uznane za zdecydowanie atrakcyjne inwestycyjnie.

Kolejne Węgry i Kolumbia zostały ocenione neutralnie, a kolejne kraje z miejsc 9 - 20 według Bloomberga są raczej nieatrakcyjne, a przynajmniej na to wskazuje ostatecznie ujemna punktacja.

Czy polska gospodarka jest silna?

Najwyżej oceniane Meksyk i Turcja mają m.in. bardzo wysokie stopy procentowe, które są atrakcyjne dla inwestorów. W przeciwieństwie do Chin, gdzie 5-letnie obligacje dają rentowność na poziomie 3,9 proc.

Bloomberg wskazuje również na większy potencjał firm z Meksyku i Turcji, które są względnie nisko wyceniane jak na ich fundamenty. Z kolei aktywa w Chinach są już dosyć drogie.

Tagi: ranking, polska, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2018

PisbergJesteśmy na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najniższą kwotę wolną od opodatkowania.

22-01-2018

DONEKJak wrócą rządy PO to znowu znajdziemy się tam gdzie nasze miejsce w trzeciej dziesiątce

22-01-2018

ZK590Polska to kraj w którym robotnik pracuje za 2,5 euro. Dla "inwestorów" to faktycznie rewelacja.

Rozwiń komentarze (38)