Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska upraszcza podatki, ale inne kraje robią to szybciej. Spadek na 51. miejsce w rankingu "Paying Taxes"

44
Podziel się

To już kolejny spadek Polski w zestawieniach odnoszących się do wolności gospodarczej.

Poprawa warunków prowadzenia biznesu nie postępuje tak szybko, jak przedstawia to rząd.
Poprawa warunków prowadzenia biznesu nie postępuje tak szybko, jak przedstawia to rząd. (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bDIxmTEB

Polska spadła z 47. na 51. miejsce w najnowszym rankingu "Paying Taxes" firmy doradczej PwC i Banku Światowego. Choć polscy podatnicy muszą poświęcać coraz mniej czasu na realizację obowiązków podatkowych, tempo upraszczania podatków okazało się wolniejsze niż w innych krajach.

Aktualizacja 11:58

To już kolejna zła wiadomość dla Polski w ostatnim czasie. Pod koniec października został opublikowany raport "Doing Business" Banku Światowego, w którym Polska spadła o trzy pozycje.

bDIxmTED

Niekorzystne dla Polski wnioski płynące z tych raportów kontrastują z ocenami, jakie w kwestii zwiększania zakresu wolności gospodarczej wystawia sobie rząd PiS.

Wicepremier Mateusz Morawiecki, podsumowując 2 lata swojej pracy w rządzie, stwierdził, że przedsiębiorca po całościowej analizie dotyczącej ich zmian "zakrzyknie: wow, ten rząd jest rządem dla nas."

Z raportu "Paying Taxes 2018" wynika, że w 2016 roku polski przedsiębiorca ponownie musiał dokonać przeciętnie 7 płatności podatku, ale musiał na to poświęcić nieco mniej czasu. W 2015 roku było to 271 godzin, a rok później już 260 godzin.

Całkowita stopa podatkowa dla Polski wynosi 40,5 proc., czyli wzrosła o 0,1 pkt proc. w stosunku do wcześniejszego badania. Tegoroczny wynik jest jednocześnie identyczny ze średnią dla wszystkich przebadanych systemów podatkowych na świecie.

bDIxmTEJ

Jak przyznaje PwC, na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze z liczbą rocznych płatności. Średnia dla krajów UE i EFTA to 12 płatności rocznie.

Zobacz także: Wideo: PO i PiS prześcigają się w zarzutach o podatki

Na tle Europy nieco gorzej wypadamy pod względem całkowitej stopy podatkowej - średnia w UE i EFTA to 39,6 proc. Niestety w kwestii pracochłonności czynności podatkowych jesteśmy znacznie poniżej średniej UE i EFTA wynoszącej 161 godzin.

bDIxmTEK

- Prosty i przyjazny system podatkowy to niewątpliwie jeden z filarów rozwoju przedsiębiorczości. Ale równie istotnym filarem jest zaufanie do państwa w zakresie skuteczności i możliwości przeciwdziałania patologiom - ocenia Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

Barańczyk zwraca uwagę, że ostatnie lata w Polsce to "nacisk na walkę z mafiami gospodarczymi", a "wprowadzenie nowych rozwiązań legislacyjnych i poprawa efektywności kontroli to aktualnie jeden z głównych mierników sukcesu państwa". - Potrzeba gospodarcza siłą rzeczy wymusiła, że temat uproszczeń systemu podatkowego nie był dotychczas priorytetem - tłumaczy.

- Niemniej jednak sukcesy w walce z patologiami dają dobry fundament, aby zacząć przebudowywać system podatkowy w sposób przyjazny przedsiębiorcom - zwraca uwagę. - W nadchodzących latach to właśnie umiejętne upraszczanie podatków powinno być dodatkowym miernikiem sukcesu, który utrzyma korzystny klimat wokół inwestycji i rozwoju gospodarczego - mówi Tomasz Barańczyk.

Pierwsze miejsce w tegorocznym raporcie "Paying Taxes" 2018 zajął - tak jak w poprzednich edycjach - Katar, a ostatnie Wenezuela. Średnio podatnicy na świecie spędzają 240 godzin na wypełnienie obowiązków podatkowych i wykonują 24 płatności. Średnia całkowita stopa podatkowa dla wszystkich przebadanych państw wynosi 40,5 proc.

bDIxmTEL

Raport "Paying Taxes" to coroczne opracowanie PwC i Grupy Banku Światowego. W tym roku publikacja została sporządzona już po raz dwunasty. Raport opiera się na wskaźniku Paying Taxes Grupy Banku Światowego stosowanym w ramach projektu Doing Business i obejmuje analizę oraz komentarze Banku Światowego oraz PwC.

Raport "Paying Taxes 2018" przedstawia kalkulację wszystkich obowiązkowych podatków i składek, jakie średniej wielkości spółka musiała zapłacić w 2016 roku. Mierzy obciążenia administracyjne związane ze składaniem deklaracji i płaceniem podatków, a także procedurami, które odbywają się po złożeniu deklaracji.

Podatki i składki uwzględnione w raporcie obejmują podatek od zysku, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, składki na ubezpieczenia społeczne i podatki od wynagrodzeń płacone przez pracodawcę, podatki od nieruchomości, podatki od czynności cywilno-prawnych, podatek od dywidendy, podatek od zysków kapitałowych, podatek od transakcji finansowych, podatki od utylizacji odpadów, podatki od pojazdów i drogowe, oraz inne drobne podatki i opłaty.

bDIxmTFe
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Kornik9
3 lata temu
To niewazne-przeciez Jarek prowadzi nas do komunizmu
Jerzy
3 lata temu
To napewno tez wina Tuska
BOBBY BROWN
3 lata temu
Gospodarka sie rozwija bo poprzednie rzady tego dokonaly ze mamy wolny rynek i prywatne przedsiebiorstwa,p i s nie zdazyl tego jeszcze zepsuc dlatego wciaz gospodarka funkcjonuje ale p i s to formacja ktora nie lubi prywatyzacji,nienawidzi prywatnego sektora,to sa ludzie czysto rodem z P R Lu bo jakby mogli to zrobiliby wszystko panstwowe jak w P R Lu,dla mnie p i s to prawdziwa lewatywa k o m u n i st y c z na czy socjalistyczna jak kto woli.Jesli ktos nie rozumie to wyjasnie : Panstwowe to k o m u n a,prywatne to demokracja.I mnie najbardziej smieszy to jak p i s dookola k o m u n i s t o w szuka a sami sa nimi.
bDIxmTFf
ZK590
3 lata temu
papierologia papierologią, ale 23%VAT, wysokość kwoty wolnej od podatku, wysokość składki ZUS w stosunku do żebraczej emerytury. TO JEST PROBLEM POLAKÓW.
Potwór z San ...
3 lata temu
Morwiecki coś z tym mydleniem oczu suwerenowi Ci nie wychodzi Obcy to lepiej widzą niż MOHER w Polsce Kiedyś takich gogusiów z firm na taczkach wywozili.
...
Następna strona