Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ranking
26.09.2011 18:11

Polska 22 potęgą świata. Lepiej niż Holandia

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/FLickr)

Polska zajęła 22 miejsce na świecie pod względem _ potęgi państwa _ w badaniu przeprowadzonym przez Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych.

Przy budowaniu zestawienia użyto specjalnej metodologii, opracowanej przez prof. Mirosława Sułka z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

ECAG, stosując metodę prof. Sułka, poddało analizie państwa członkowskie ONZ w latach 2000-2010. Obliczenia zostały dokonane na podstawie ogólno dostępnych informacji, zawartych w takich bazach danych, jak CIA - The World Factbook, czy World Economic Outlook Database Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zgodnie z wynikami badania, w 2010 r. największą potęgą świata liczoną w funkcji PKB pozostały Stany Zjednoczone, choć w ciągu 10 lat ich pozycja systematycznie maleje. W 2010 r. USA dysponowały _ potęgą _ sięgającą 146 Milimirów (mM) - specjalnych jednostek, użytych do opisu badania, gdzie 1 mir to sumaryczna _ potęga _ całego świata. Na drugim miejscu są przekraczające 110 mM Chiny. _ Potęga _ kolejnych państw z pierwszej dziesiątki rankingu: Japonii, Indii, Brazylii, Rosji, Niemiec, Francji, Kanady, Wielkiej Brytanii zawiera się pomiędzy 45 a 15 mM.

Polska w tym zestawieniu jest 22., tuż za Republiką Południowej Afryki a przed Holandią._ - Stosunki międzynarodowe są to stosunki sił i interesów. Państwa, które są konstrukcją nośną stosunków międzynarodowych, dążą - jak wszystkie organizmy żywe - do przetrwania i rozwoju. W związku z tym, że działają one - tak jak wszyscy ludzie - w warunkach ograniczonych zasobów, starają się maksymalizować swoje szanse na przetrwanie i rozwój poprzez maksymalizację swojej siły, nazywanej najczęściej potęgą _ - powiedział prof. Sułek.

Dla potrzeb badania stosunków międzynarodowych w kategoriach sił, możemy wyróżnić dwa rodzaje potęgi - potęga ogólna, odnosząca się do całokształtu działalności całej ludności państwa oraz potęga wojskowa, będąca częścią potęgi ogólnej, związana z działalnością sił zbrojnych, tworzona przez liczbę żołnierzy oraz uzbrojenie i wyszkolenie finansowane z wydatków wojskowych - podkreślił naukowiec.

Jak tłumaczył prof. Sułek, założenia modelu są takie, że państwo tworzą ludzie działający w czasie i przestrzeni, reprezentujący określone zdolności do działań w zbiorach. - _ Każde państwo jest jednostką terytorialną, zajmuję więc określoną przestrzeń, którą można mierzyć np. w tys. km kwadratowych, zamieszkałą przez określoną liczbę ludności. Produkt krajowy brutto (dochód narodowy) pozostaje ciągle - mimo krytyki - najlepszą miarą zdolności państw do działań zbiorowych. Stosunki między państwami są stosunkami między ludźmi - mają one charakter współpracy bądź walki. Z tego powodu część ludzi zajmuje się działalnością produkcyjno-usługową zorientowaną na okres pokoju, a część - zorientowaną na okres wojny _ - wyjaśnił naukowiec.

Czytaj więcej na temat pozycji Polski w różnych rankingach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t85982.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/artykul/ranking;najfajniejszych;nacji;polacy;na;szarym;koncu,117,0,904309.html) Polacy nie są cool. Tak uważa 30 tys. osób Niefajni są też Belgowie, Turcy, Kanadyjczycy i Niemcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t86298.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/polska;ikea;najtansza;na;swiecie,228,0,795620.html) Polska Ikea najtańsza na świecie Szwedzi robiąc zakupy w polskich sklepach Ikea mogą zaoszczędzić średnio 18 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t77335.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;bardziej;przyjazna;dla;biznesu,105,0,704617.html) Polska bardziej przyjazna dla biznesu Awansowaliśmy na 70. miejsce rankingu Banku Światowego. Najlepiej jest u nas z kredytem.
Tagi: ranking, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz