Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska ambasada w Libii zawieszona. Dyplomaci ewakuowani samolotem

0
Podziel się:

Z uwagi na niebezpieczną sytuację w Libii podjąłem decyzję o czasowym zawieszeniu ambasady Polski w Trypolisie oraz ewakuację placówki i naszych rodaków - napisał minister spraw zagranicznych na Twitterze.

Polska ambasada w Libii zawieszona. Dyplomaci ewakuowani samolotem
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Szef MSZ Radosław Sikorski zdecydował o czasowym zawieszeniu funkcjonowania polskiej ambasady w Trypolisie oraz o ewakuacji placówki i Polaków. 24 obywateli RP jest już w kraju. W libijskiej stolicy ostatnio trwają zacięte walki o kontrolę nad lotniskiem.

Z uwagi na niebezpieczną sytuację w Libii podjąłem decyzję o czasowym zawieszeniu ambasady Polski w Trypolisie oraz ewakuację placówki i naszych rodaków - napisał minister spraw zagranicznych w piątek wieczorem na Twitterze.

Jak relacjonował na Twitterze Sikorski, polski samolot C-130 z Libii wylądował już w Polsce z 24 obywatelami RP, 6 Słowakami i 2 Litwinami na pokładzie. Drugi Herkules, z funkcjonariuszami BOR, też już w polskiej przestrzeni powietrznej. Gratulujemy i dziękujemy za pomoc w potrzebie - dodał.

Dziękuję Ministerstwu Obrony Narodowej, dyplomatom i służbom konsularnym za udaną akcję - podkreślił szef MSZ.

Z uwagi na intensywne walki między rywalizującymi ze sobą libijskimi milicjami w czwartek personel ambasady w Trypolisie ewakuowała Hiszpania, a w ubiegłą sobotę ewakuowały Stany Zjednoczone. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. ONZ i Turcja.

W starciach między grupami byłych rebeliantów, którzy swego czasu ramię w ramię walczyli przeciwko dyktatorowi Muammarowi Kadafiemu, w Trypolisie oraz w mieście Bengazi na wschodzie w ostatnim czasie zginęło ponad sto osób. W Trypolisie od kilku tygodni trwają ostre walki o kontrolę nad międzynarodowym lotniskiem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)