Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka. Konsumpcja, inwestycje i eksport motorem wzrostu

0
Podziel się:

Zdaniem ekonomistów w kolejnych kwartałach polska gospodarka będzie nadal przyspieszać. Motorami wzrostu: konsumpcja i inwestycje.

Polska gospodarka. Konsumpcja, inwestycje i eksport motorem wzrostu
(Eric Herchaft/Reporter)
bFfcbxyZ

Choć dynamika polskiego PKB w czwartym kwartale ub.r. okazała się nieco słabsza od prognoz, ekonomiści podkreślają, że w tym roku nasza gospodarka może rozwijać się w tempie ok. 3,0 proc. rdr. Napędzać ją będą: konsumpcja, inwestycje, a nawet eksport.

W dzisiejszym tzw. szybkim szacunku GUS stwierdzono, że w ostatnim kwartale 2013 r. nasza gospodarka rozwijała się w tempie 2,7 proc. licząc rok do roku, wobec wzrostu o 1,9 proc. w trzecim kwartale. Z kolei w ujęciu kwartalnym zwyżka sięgnęła 0,5 proc.

Ekonomiści zaznaczają, choć dane okazały się nieco gorsze od ich prognoz (rynek spodziewał się wzrostu o 2,9 proc. rdr), że nasza gospodarka najgorsze ma już za sobą i w kolejnych kwartałach będzie przyspieszać.

bFfcbxzb

_ To nieco słabszy wynik, niż się spodziewano, jednak nie jest to powód do niepokoju. Jeszcze miesiąc wcześniej takie tempo wzrostu zostałoby powszechnie potraktowane jako bardzo pozytywna niespodzianka _ - ocenił ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

Dodał, że choć GUS nie podał jeszcze struktury wzrostu PKB w czwartym kwartale, to można stwierdzić, iż niemal 3-procentowa dynamika PKB została wypracowana dzięki wyższym inwestycjom oraz spożyciu indywidualnemu. _ Mimo że ożywienie w strefie euro jest dosyć nierównomierne, niepewność co do przyszłej sytuacji nie jest już tak duża jak w przeszłości. To skłania przedsiębiorstwa do otwierania kolejnych projektów inwestycyjnych. Gospodarstwa domowe stają się ponadto coraz bardziej skore do zwiększania konsumpcji ze względu na najwyższy od 5 lat - przede wszystkim za sprawą bardzo niskiej inflacji - wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym _ - wyjaśnił.

W opinii ekonomisty Banku Pekao Adama Antoniaka, w kolejnych kwartałach polska gospodarka będzie nadal przyspieszać. _ Spodziewamy się, że pozytywne trendy będą kontynuowane. Z naszych szacunków wynika, że w pierwszym kwartale PKB Polski wzrośnie o 2,8 proc. rdr, w całym roku będzie to ok. 3,0 proc. rdr. _ - stwierdził.

Dodał, że głównymi motorami wzrostu będą konsumpcja prywatna i inwestycje. Zaznaczył, że wzrost w inwestycjach nie będzie jeszcze znaczący w tym roku, dlatego w jego opinii przez większą część br. eksport netto będzie pozytywnie wpływał na wzrost naszego PKB.

bFfcbxzh

Dodał, że pocieszające są dane, jakie w piątek napłynęły ze strefy euro. Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał, że PKB Niemiec, naszego największego partnera handlowego, gdzie trafia 25 proc. całego eksportu Polski, wzrósł w czwartym kwartale 2013 r. o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wobec wzrostu w trzecim kwartale o 0,3 proc. W ujęciu rocznym dynamika sięgnęła 1,4 proc., po wzroście o 0,6 proc. w trzecim kwartale ub.r.

Pozytywne dane podał też francuski urząd statystyczny Insee, z których wynika, że tamtejsza gospodarka w IV kwartale ub.r. rozwijała się w tempie 0,3 proc. kdk, a rdr o 0,8 proc. W III kwartale 2013 r. PKB Francji w ujęciu kwartalnym pozostał bez zmian, a licząc rok do roku wzrósł o 0,3 proc., po korekcie.

Z kolei Eurostat poinformował w piątek, że gospodarka strefy euro w minionym kwartale urosła o 0,3 proc. kdk, podczas gdy w trzecim kwartale wzrost wyniósł tylko 0,1 proc. W ujęciu rocznym dynamika sięgnęła 0,5 proc., podczas gdy w trzecim kwartale 2013 r. było to 0,3 proc., po korekcie.

Pozytywnie wypadły też Włochy, gdzie PKB w ujęciu kwartalnym wzrósł co prawda o symboliczne 0,1 proc., ale taki odczyt zakończył trwającą od 10 kwartałów recesję.

bFfcbxzi

_ Końcówka ubiegłego roku była dość dobra dla krajów strefy euro. Mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym w Europie, choć jest ono nadal dość kruche. Widać jednak, że europejska gospodarka wychodzi na prostą _ - mówił ekonomista Pekao.

_ Jeśli ta tendencja się utrzyma, to wymiana handlowa z zagranicą nadal będzie pozytywnie wpływała na nasz wzrost gospodarczy. Myślę, że w tym roku nadal będziemy odczuwać pozytywny wpływ eksportu netto _ - dodał.

W opinii ekonomistów banku Goldman Sachs gospodarka Niemiec w pierwszej połowie tego roku będzie rosła w tempie ok. 2 proc. Z kolei z prognoz banku UniCredit wynika, że w całym 2014 r. PKB Niemiec zwiększy się o ok. 2,5 proc.

Z wyliczeń GUS wynika, że w 2013 r. polski eksport wysyłany za Odrę wart był 38,2 mld euro i zwiększył się o 5,9 proc. Natomiast do całej strefy euro wysłaliśmy w ub. roku towarów za 77,3 mld euro (wzrost o 3,8 proc.), co stanowiło 50,6 proc. całego eksportu Polski.

bFfcbxzj

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/90/m295514.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-odnawialna/artykul/obawy-branzy-chemicznej,106,0,1464170.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obawy branży chemicznej
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/49/m289073.jpg ) ] (http://tech.money.pl/przemysl/artykul/mniej-deficytu,91,0,1420635.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mniej deficytu
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/225/m287201.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/inwestycje;zagraniczne;w;polsce;skandynawowie;przoduja,80,0,1410640.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zainwestowali w Polsce 14 mld euro
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m285216.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piechocinski;chwali;polski;eksport;do;japonii,25,0,1408793.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polskie produkty zalewają japońskie rynki
bFfcbxzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)