Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kurs złotego
26.06.2013 20:29

Polska gospodarka ma już za sobą dno spadku, ale nie wykazuje ożywienia

Przyrost sprzedaży detalicznej w maju oraz wyższa w ostatnich miesiącach dynamika eksportu to według analityków okruchy nadziei.

Podziel się
Dodaj komentarz
(industrieblick - Fotolia.com)

Polska gospodarka ma już za sobą najniższy punkt spadku, ale w drugim kwartale nie wykazuje objawów ożywienia - podaje w komentarzu ośrodek badawczy Capital Economics (CE). CE oczekuje obniżki głównej stopy procentowej w lipcu do 2,50 proc. z 2,75 proc.

Stagnację widać w produkcji przemysłowej sprzedanej, która w maju spadła o 1,8 proc. rdr, a zwłaszcza w budownictwie. Zdaniem CE jest to oznaką dalszego spadku inwestycji w II kw.

Wśród _ okruchów nadziei _, jak je nazywa CE wymieniono przyrost sprzedaży detalicznej w maju realnie o 1,2 proc. rdr oraz wyższą w ostatnich miesiącach dynamikę eksportu.

Model analityczny CE sugeruje, że PKB w ujęciu średniorocznym przyrośnie o ok. 0,8 proc. rdr, co nazwane jest wynikiem _ przygaszonym _.

Inną oznaką nadziei jest przyrost płac realnych w reakcji na szybką obniżkę stopy inflacji do 0,5 proc. rdr w maju wobec 0,8 proc. rdr w kwietniu. _ Przyrost płac realnych niekoniecznie musi się przełożyć na wyższe wydatki konsumentów w sytuacji, gdy zatrudnienie spada _ - zastrzega CE.

W ocenie Capital Economics niska dynamika gospodarki idąca w parze ze stopą inflacji znacznie poniżej dolnego progu celu NBP przemawia za kolejną obniżką stóp procentowych w lipcu o 25 pb.

Analitycy spodziewają się zarazem, że na najbliższym posiedzeniu w Radzie Polityki Pieniężnej może wystąpić podział między zwolennikami redukcji stóp a zwolennikami pozostawienia ich bez zmian w reakcji na deprecjację złotego.

Polska waluta osłabła po tym, jak Fed ogłosił, że zmniejszy zakres dodatkowej podaży pieniądza (obecnie 85 mld USD miesięcznie) począwszy od III kw. br.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące deklaracje firm. Koniec zwolnień pracowników! Firma Mands przepytała dla Money.pl reprezentatywną próbę ponad 1,1 tysiąca pracodawców. Oto wyniki.
Zarabiamy więcej. Zobacz, gdzie szukać pracy Co piąta polska firma deklaruje wzrost zatrudnienia. Oto prognozy, kto chce zatrudniać, a gdzie szykują się kolejne zwolnienia.
Wyższe PKB, ale VAT bez zmian. To prognozy na 2014 r. - _ Wzrost nie powinien być jakoś dramatycznie zły _- twierdzi premier. Zobacz, jak ma wyglądać przyszłoroczny budżet.
Tagi: kurs złotego, ożywienie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz