Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka przyspieszy? Zobacz, co sądzą analitycy

0
Podziel się:

Lepsze dane o aktywności przedsiębiorców, przyzwoite wyniki eksportu, poprawa rynku pracy sugerują, że polska gospodarka może w obecnym roku spisać się najlepiej w regionie.

Polska gospodarka przyspieszy? Zobacz, co sądzą analitycy
(Polaris/East News)
bEUjmrZx

_ _- _ Lepsze dane o aktywności przedsiębiorców, przyzwoite wyniki eksportu, a także pierwsze oznaki poprawy rynku pracy sugerują, że polska gospodarka może znów w obecnym roku najlepiej spisać się w regionie _- uważają analitycy BNP Paribas.

Po stosunkowo słabym pierwszym półroczu 2013 r., tempo wzrostu polskiej gospodarki przyspieszy do 1 procenta rok do roku w III kwartale oraz do 2 procent w IV kwartale br. wobec 0,8 proc. w ujęciu rocznym w II kwartale - ocenia BNP Paribas. Średnio w całym 2013 roku gospodarka wzrośnie o ponad 1 procent rok do roku - prognozują analitycy._ _

_ - Wprawdzie ożywienie jest na wczesnym etapie i w najbliższych miesiącach oddolnych niespodzianek nie można wykluczać, ale trend jest rosnący i wiarygodne wskaźniki dobrze wróżą na przyszłość _ - sądzą specjaliści. Ich zdaniem ożywienie będzie oparte na _ szerokiej podstawie _ - przyspieszy zarówno produkcja przemysłowa, jak i spożycie.

bEUjmrZz

Pierwszą oznaką poprawy były dane o produkcji przemysłowej w czerwcu - wzrost o 3 proc. rok do roku. W lipcu produkcja przemysłowa wzrosła o 6,3 proc. w ujęciu rocznym, co jest najszybszym tempem od stycznia 2012 r. Sprzedaż detaliczna była w lipcu o 4,3 proc. rok do roku wyższa, co było największym przyrostem od sierpnia 2012 r. Choć budownictwo jest wciąż pod kreską, ze statystycznej bazy porównawczej wypadło Euro 2012 - wylicza bank.

_ - Lepsze wyniki produkcji i sprzedaży, w połączeniu z przyzwoitymi wynikami eksportu pozwala sądzić, że Polska ma najgorsze za sobą, zwłaszcza że wskaźniki wyprzedzające wskazują na przyspieszenie tempa wzrostu _ - stwierdza BNP Paribas.

Według banku poprawę sugerują wskaźnik PMI, przegląd koniunktury w przemyśle GUS-u i przegląd Komisji Europejskiej, choć ten ostatni jest bardziej umiarkowany.

BNP Paribas sądzi, że spożycie gospodarstw domowych, będące obciążeniem dla PKB w ostatnich miesiącach zacznie wnosić wymierny wkład do Produktu Krajowego Brutto, ponieważ przemawia za tym GUS-owski przegląd nastrojów konsumentów. Wsparciem dla perspektywy konsumpcji jest też niska inflacja i odbudowa oszczędności ludności z ostatnich miesięcy.

bEUjmrZF

Analitycy wskazują też na największe od 2007 roku bezrobocie; ich zdaniem wyraźniejszego spadku trudno oczekiwać przed II półroczem 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Za wcześnie by mówić o ożywieniu Bank BNP Paribas przewiduje, że z powodu niskiego krajowego popytu, wzrost PKB będzie zależny od koniunktury na Zachodzie.
Polska gospodarka wychodzi z kryzysu? Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o polskim PKB.
To już koniec recesji? Są powody, by tak myśleć Najnowsze dane makroekonomiczne pokazują, że polska gospodarka ma się coraz lepiej.
bEUjmsaa
gospodarka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)