Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska na 12 miejscu w rankingu zaufania zagranicznych inwestorów

0
Podziel się:

Polska znalazła się na 12 miejscu w tegorocznym rankingu zaufania zagranicznych inwestorów (FDI Confidence Ranking Index) opracowanym przez znaną firmę konsultingową AT Kearney. W pierwszej dziesiątce nie ma żadnego z krajów post-komunistycznych. Polskę wyprzedziła Rosja (11 miejsce). Czechy spadły na 14 miejsce, a Węgry na 19.

Polska na 12 miejscu w rankingu zaufania zagranicznych inwestorów

Polska znalazła się na 12 miejscu w tegorocznym rankingu zaufania zagranicznych inwestorów (FDI Confidence Ranking Index) opracowanym przez znaną firmę konsultingową AT Kearney. W ubiegłorocznym rankingu Polska była na 4 miejscu.

W pierwszej dziesiątce nie ma żadnego z krajów post-komunistycznych. Polskę wyprzedziła Rosja (11 miejsce). Czechy spadły na 14 miejsce, a Węgry na 19.

Za największe zagrożenie dla zdolności konkurowania 10 nowych krajów UE, raport uznaje niezadowalający stan infrastruktury, w tym w zakresie IT i energetyki (63 proc. respondentów), korupcję (60. proc.) oraz rosnące koszta operacyjne (53 proc.). Wskazano też na zagrożenia równowagi makro, niezadowalający łańcuch dostawców, sztywny rynek pracy (27 proc.).

Przez 44 proc. ankietowanych Polska postrzegana jest jako kraj niskiego ryzyka, a przez 48 proc. jako średnio-wysokiego. Tylko 8 proc. ankietowanych sądzi, że Polska jest krajem wysokiego ryzyka.

"Po akcesji inwestorzy czekają, by zorientować się jak kraje nowoprzyjęte do UE poradzą sobie z wymaganiami stwarzanymi przez członkostwo" - napisali autorzy raportu w komentarzu.

Inwestorzy w szczególności zwracają uwagę na to, że reformy realizowane z myślą o akcesji i po to, by zakwalifikować się do eurostrefy wiążą się z dużymi społecznymi kosztami, choć wprowadzają stabilny porządek prawny i poprawiają jakość infrastruktury.

Unijne regulacje pozbawiają też niektóre nowe kraje UE ważnych, z punktu widzenia zagranicznych inwestycji, atutów w postaci mniej uciążliwych regulacji i korzystniejszego systemu podatkowego.

Za najbardziej atrakcyjne kraje dla zagranicznych inwestorów szukających ekspansji na nowych rynkach uznano w br. Chiny, USA, Indie i Wlk. Brytanię, Niemcy i Francję. W 2003 r. pierwsze cztery miejsca zajęły Chiny, USA, Meksyk i Polska.

Wśród czynników, które mają pozytywny, lub negatywny wpływ na decyzje inwestycyjne, raport AT Kearney wymienia poprawę kondycji gospodarki USA, umocnienie dolara, oznaki przegrzania chińskiej gospodarki, stopień ograniczenia swobody działania biznesu przez rozmaite odgórne regulacje, otoczenie prawne, korupcję, zagrożenie terrorystyczne, stopy procentowe, inflację itd.

Ponad połowa przyszłych zagranicznych inwestycji w najbliższych latach będzie kierować się do Chin i Indii.

Chiny postrzegane są jako kraj, który ma potencjalnie większe możliwości rozwoju, ale siła robocza w Indiach uważana jest za lepiej wykształconą, a system prawny w Indiach bardziej sprawny i lepiej rozwinięty.

Korupcja jest postrzegana w Chinach jako problem, z kolei trudnością, na którą wskazują inwestorzy w Indiach jest biurokracja.

Wielka Brytania straciła na atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów z Europy, ponieważ pozostaje poza strefą euro, ale z tego samego powodu zyskała na popularności wśród inwestorów z USA.

inwestycje
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)