Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Razem: Potrzebne europejskie embargo na węgiel z Rosji

0
Podziel się

Ma ono pomóc polskiemu górnictwu, a także wywierać presję na Rosję w kontekście Ukrainy - uważa europoseł tej partii Marek Migalski.

Polska Razem: Potrzebne europejskie embargo na węgiel z Rosji
(Lestat/CC/Wikipedia)
bCYnfvqt

Polska Razem Jarosława Gowina proponuje wprowadzenie europejskiego embarga na węgiel z Rosji - powiedział europoseł tej partii Marek Migalski. Ma ono pomóc polskiemu górnictwu, a także wywierać presję na Rosję w kontekście Ukrainy - uważa.

_ - Polska Razem Jarosława Gowina proponuje wprowadzenie europejskiego embarga na węgiel z Rosji. Chodzi o wszczęcie procedury antydumpingowej i zablokowanie importu do UE rosyjskiego węgla _ - mówił europoseł na konferencji prasowej w Sejmie.

Zdaniem Migalskiego embargo to realny pomysł. _ - My po to jesteśmy w UE, by wykorzystywać te narzędzia _ - przekonywał. Jak dodał, Polska Razem zwróci się do premiera Donalda Tuska o uruchomienie europejskich mechanizmów, dzięki którym można byłoby wprowadzić takie embargo.

bCYnfvqv

Jak tłumaczył, propozycja Polski Razem ma na celu _ uratowanie polskiego węgla _, pomoc polskiemu górnictwu, ale ma być także elementem wywierania presji na Rosję.

Według Migalskiego _ Rosja musi zapłacić za to, co robi u naszego wschodniego sąsiada _. Polityk ocenił, że wprowadzanie kolejnych sankcji wobec poszczególnych Rosjan nie przynosi efektów. _ To nie Rosjanie zaatakowali Ukrainę, to Rosja zaatakowała, dlatego Rosja, Kreml musi ponieść tego konsekwencje _ - oświadczył.

Migalski zwrócił także uwagę, że temat węgla stał się ważną częścią obecnej kampanii do PE. Przypomniał, że od poniedziałku na Śląsku przebywa Tusk, który - jak wskazał Migalski - _ mówi o rehabilitacji węgla _.

_ - Warto zadać sobie pytanie, kto dziś rehabilituje, a kto ten węgiel zabijał kilkanaście lat temu. W ciągu rządów Jerzego Buzka zamknięto 23 kopalnie, wyrzucono na bruk 110 tys. górników. To nie było potrzebne i konieczne _ - stwierdził Migalski. Dodał też: _ To właśnie ekipa Donalda Tuska, ludzie, którzy dziś reprezentują PO, szczególnie w woj. śląskim, są odpowiedzialni za to, że polskie górnictwo znajduje się w fatalnej kondycji _.

bCYnfvqB

Tusk w poniedziałek wieczorem spotkał się z przedstawicielami kilkunastu górniczych central związkowych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Przed spotkaniem szef rządu mówił o tym, że z punktu widzenia polskiego rządu węgiel ma być strategicznym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Tusk wskazywał, że rozmowa w najbliższych dniach będzie dotyczyła m.in. możliwości obniżenia kosztów wydobycia i zaangażowania publicznych środków w ochronę polskiego węgla.

We wtorek przed południem w Katowicach rozpocznie się _ szczyt węglowy _ z udziałem Tuska, a także wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, przedstawicieli górniczych związków zawodowych, ekspertów i menedżerów. Zebrani będą dyskutować o sytuacji branży górniczej.

bCYnfvqW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)