Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska tarcza antyrakietowa? Komorowski jest za

0
Podziel się:

Wszyscy pomysł chwalą, ale niepokoi ich jedno. Dlaczego Komorowski mówi o tym w takich okolicznościach?

Polska tarcza antyrakietowa? Komorowski jest za
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

W drugą rocznicę zaprzysiężenia, prezydent proponuje budowę polskiej tarczy antyrakietowej. Według Bronisława Komorowskiego, system miałby bronić nasze terytorium przed atakami z powietrza.

Aktualizacja godz. 20.26

Tarcza w Polsce nie jest pomysłem nowym. Amerykanie już od kilku lat chcą takie instalacje mieć właśnie u nas, ale niekoniecznie takie, chroniące nasz kraj. A Bronisław Komorowski mówi jasno: tarcza _ - tak _, ale do ochrony Polski. A do tego spójna z systemem NATO, który powstanie w przyszłości.

Pomysł prezydenta chwali ekspert wojskowości Wojciech Łuczak. Jego zdaniem propozycja Bronisława Komorowskiego byłaby _ balansem _ dla amerykańskich pomysłów tarczy antyrakietowej.

_ - W wydaniu poprzedniej ekipy amerykańskiej miała służyć osłonie wschodniego wybrzeża USA, tyle, że miała być zlokalizowana w Polsce. Natomiast dzisiaj ekipa demokratyczna mówi, że mamy do czynienia z kolejnym wydaniem tego pomysłu. Po części miałaby chronić i Polskę. Ja natomiast biorę w cudzysłów to _ "po części _", ponieważ nam przede wszystkim grozić mogą pociski skrzydlate, rakiety balistyczne oraz samoloty o zasięgu do 500 km. Przeciwko takim niebezpieczeństwom amerykański program może działać, ale nie musi _ - uważa Łuczak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WOJCIECHA ŁUCZAKA:

Źródło: IAR

Dlatego też Polska - uważa ekspert - powinna sama zapewnić sobie ochronę przed atakami z powietrza. Wojciech Łuczak ocenia, że mamy już część niezbędnych do tego narzędzi, między innymi doskonałej jakości sprzęt radioelektroniczny.

_ - Mamy dobrze zaawansowane systemy radarowe. Istnieje też dość unikalny system dowodzenia polską obroną przeciwlotniczą i powiadamiania. Natomiast systemy rakietowe, które zostały kupione jeszcze w czasach Układu Warszawskiego, tak się zestarzały, że ich modernizacja w tej chwili jest nieopłacalna i trzeba kupić najkorzystniejsze dla polskiego przemysłu technologie - _ mówił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WOJCIECHA ŁUCZAKA:

Źródło: IAR

Propozycję Bronisława Komorowskiego chwali wielu polityków, bez względu na przynależność partyjną. Specjaliści od politycznego marketingu zastanawiają się natomiast, czemu prezydent tak ważną deklarację ogłosił udzielając wywiadu jednemu z tygodników.

Politolog Bartłomiej Biskup wolałby, żeby tak istotne dla Polski i narodowego budżetu inicjatywy ogłaszać przy innych okazjach. _ - To zależy, co się chce osiągnąć. Jeżeli chodzi o tarczę antyrakietową, to mieliśmy do czynienia z mieszanym stanowiskiem prezydenta. Najpierw się nie wypowiadał, potem mówił o NATO, teraz się wypowiedział, że jest na tak. I to jest akurat na plus. Ale lepiej by było, gdyby to zrobił podczas jakiejś wizyty zagranicznej, albo na spotkaniu z sekretarzem stanu USA _ - mówił Biskup.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BARTŁOMIEJA BISKUPA:

Źródło: IAR

Z kolei profesor Antoni Dudek zwraca uwagę, że nie miejsce ogłoszenia tej deklaracji jest ważne, ale fakt, że słowa prezydenta wpisują się w jego ogólny _ dość chłodny _ stosunek do USA.

_ - To akurat wynika z - co tu kryć - nastawienia Bronisława Komorowskiego do USA, do współpracy polsko-amerykańskiej, nastawienia dość sceptycznego, którego - myślę - autorem głównym jest jego czołowy doradca do spraw zagranicznych, który nie przepada za Stanami Zjednoczonymi _- powiedział Dudek.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ANTONIEGO DUDKA:

Źródło: IAR

Prezydent uważa, że powinniśmy sami zbudować system, który będzie nas chronił przed atakami z powietrza. I podkreśla, że polska tarcza miałaby być częścią większej całości, czyli natowskiego systemu ochrony przeciwrakietowej. Narodowe systemy - w razie potrzeby - byłyby włączane i tworzyły _ jeden wielki parasol _ nad niebem członków Paktu Północnoatlantyckiego.

Z szacunków wynika, że taka polska tarcza kosztowałaby około 15 miliardów dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zagraniczne media przekręcają wypowiedź Komorowskiego Zgodnie z nią, polski prezydent uznał za błąd współpracę z USA. Będzie z tego dyplomatyczny skandal?
Projekt za 15 mld zł uratuje polską zbrojeniówkę? W zgodnej opinii ekspertów Polska potrzebuje tarczy antyrakietowej.
Rosja chce baz wojskowych na Kubie? Doniesienia te zostały kategorycznie zdementowane przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)