Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska uwolni się od dostaw gazu z Rosji. Tak twierdzą eksperci

0
Podziel się:

Dzięki temu w ciągu kilku lat ceny gazu spadną - wskazują eksperci.

Polska uwolni się od dostaw gazu z Rosji. Tak twierdzą eksperci
(http://www.gaz-system.pl)
bFdNYCeZ

Rynek gazu w Polsce nie jest zliberalizowany, bo nasz kraj jest uzależniony od dostaw z Rosji. Zmieni to jednak m.in. budowany terminal LNG i rozbudowa połączeń gazowych z innymi krajami. Dzięki temu w ciągu kilku lat ceny gazu spadną - wskazują eksperci.

Kraje zachodniej Europy płacą mniej za gaz niż Polska m.in. dlatego, że ich rynki gazu są już zliberalizowane. Działają tam terminale LNG, dzięki którym można sprowadzać gaz w postaci skroplonej. Sieci gazowe są rozwinięte i połączone interkonektorami z sieciami państw sąsiadujących, zaś magazyny gazu - rozbudowane.

Dzięki temu funkcjonują tam tzw. huby gazowe, czyli punkty obrotu surowcem, które kształtują rynkowe ceny gazu. Ceny te są niższe niż płacone w ramach kontraktów długoterminowych, które często są powiązane z cenami ropy naftowej czy produktów ropopochodnych. Przykładami takich hubów są holenderski TTF, austriacki w Baumgarten czy też hub wirtualny (giełda gazu) w Wielkiej Brytanii.

bFdNYCfb

Polska swój import gazu opiera na długoterminowym kontrakcie z Gazpromem. Rosja to obecnie jedyny kierunek, z którego fizycznie możemy odbierać duże ilości gazu. W ciągu następnych lat to się jednak ma zmienić. Spółka Polskie LNG zamierza w połowie 2014 roku uruchomić terminal gazu skroplonego w Świnoujściu. Planowana jest też budowa kolejnego interkonektora (łącznika gazowego pomiędzy państwami) z Czechami, i nowych - ze Słowacją i Litwą. Pierwszy interkonektor z Czechami o przepustowości 0,5 mld m sześc. został uruchomiony we wrześniu 2011 r.

Budowane są też nowe magazyny gazu. PGNiG zapowiada, że w 2013 r. skończy się budowa największego magazynu gazu w Polsce - Wierzchowice w okolicach Wrocławia. Pozwoli on zmagazynować ok. 1,2 mld m sześć. surowca. W planach jest rozbudowa kolejnych. Tymczasem Gaz-System rozbudowuje wewnętrzną sieć gazową Polski - m.in. w centralnej i południowej Polsce. W perspektywie kilku lat pozwoli to Polsce sprowadzać duże ilości błękitnego paliwa z innych niż Rosja kierunków, zarówno drogą morską, jak i lądową. Będzie to szansa dla dużych przedsiębiorstw, które zużywają znaczne ilości gazu - jak np. zakłady azotowe czy PKN Orlen - na obniżenie ich kosztów. Niższe rachunki zapłacą i gospodarstwa domowe.

Oznaczać to będzie stopniową utratę udziałów w rynku przez PGNiG, który obecnie praktycznie jest na nim monopolistą. Dyskusja na temat zmian toczy się w parlamencie - posłowie pracują nad rządowym projektem nowelizacji Prawa energetycznego, który zakłada, że sprzedawcy gazu będą musieli obligatoryjnie kierować na uruchomioną w grudniu ub.r. giełdę gazu 70 proc. oferowanego surowca.

We wtorek decyzję o częściowym uwolnieniu cen gazu dla przemysłu podjął prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Oznacza ona, że przedsiębiorstwa energetyczne, które mają koncesje na obrót gazem, nie będą musiały występować do URE o zatwierdzenie taryf. Jak powiedział Woszczyk, ta decyzja to _ krok w kierunku uwolnienia cen gazu największych odbiorców końcowych, czyli dla przemysłu _.

bFdNYCfh

Ekspert ds. energetyki Instytutu Sobieskiego dr Robert Zajdler podkreśla, że liberalizacja rynku łączy się zawsze z konkurencyjnością. - _ Rynek będzie konkurencyjny wtedy, gdy powstanie na nim odpowiednia infrastruktura gazowa i kiedy nie będzie taryfowany przez Urząd Regulacji Energetyki. Wtedy będziemy mogli mówić o dywersyfikacji dostaw i konkurencji pomiędzy dostawcami gazu. Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi. Na pewno w perspektywie najbliższych kilku lat _ - zaznaczył.

Zajdler uważa, że ceny gazu w Polsce w najbliższych latach będą spadać, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. _ - Trudno oszacować o ile, bo będzie to też uzależnione od globalnych rynków surowcowych. Spodziewam się też, że polskie firmy, które odbierają duże ilości gazu, będą w warunkach liberalizacji podpisywały znacznie korzystniejsze umowy na dostawy surowca, niż obecne ceny gazu odbieranego od PGNiG. Dla PGNiG to będzie oznaczało oczywiście stopniową utratę udziałów w rynku, co można porównać na przykład do utraty udziałów przez TPSA w rynku telekomunikacyjnym w ciągu ostatnich lat. Monopolista gazowy będzie pewnie musiał zmienić model biznesowy na bardziej elastycznie nastawiony na potrzeby klienta _ - podkreślił.

Zdaniem eksperta ds. energetyki, byłego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Steinhoffa, liberalizacja rynku nastąpi w ciągu kilku lat. - _ Polska podejmuje wszelkie możliwe działania, by rynek gazu powstał. Budujemy interkonektory i gazoport. Za kilka lat nasze drogi dostaw będą zdywersyfikowane. Wtedy będziemy mogli myśleć o całkowitym uwolnieniu cen gazu, w tym dla odbiorców komunalnych. (...) Obecnie taka decyzja nie jest możliwa _ - zaznaczył.

Steinhoff uważa, że dzięki liberalizacji ceny gazu w Polsce spadną. _ - Dążymy do konkurencyjnego rynku gazu z niskimi cenami surowca. Po drugie, problem konkurencji rynkowej należy postrzegać w wymiarze europejskim, a nie poszczególnych krajów. Dywersyfikacja i magazynowanie gazu powinny stanowić o bezpieczeństwie energetycznym na szczeblu kontynentu _ - powiedział. W jego opinii liberalizacja na pewno będzie oznaczała utratę udziałów w rynku przez PGNiG.

bFdNYCfi

_ - PGNiG zamierza być graczem na rynku gazu, ale oczywiście ma świadomość, że takiego udziału spółki w rynku nie utrzyma na dłuższą metę. Może wejść w obszar obrotu energią elektryczną i - z tego co wiem - o tym się myśli _ - ocenił.

PGNiG informowało, że ma świadomość, iż po liberalizacji rynku gazu w Polsce wejście konkurencji pogorszy sytuację spółki. Firma przygotowuje się na te zmiany m.in. inwestując w energetykę. Przedstawiciele spółki podkreślają jednak, że PGNiG jest o tyle w dobrej sytuacji, że wydobywa gaz w kraju. Firma liczy także na sukcesy w poszukiwaniach i wydobyciu węglowodorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy zapłacą mniej za gaz. Ceny mocno w dół Ceny dla gospodarstw domowych mają spaść o około 10 procent, a dla przemysłu - o 3 procent. A będzie jeszcze taniej - zapowiada premier.
Wiadomo, o ile potanieje gaz od nowego roku Na początku listopada PGNiG podpisał porozumienie o obniżce cen gazu z rosyjskim Gazpromem.
Gaz w Polsce będzie tańszy. Sprawdź, o ile Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) myśli o obniżce cen gazu. Zobacz jakiej.
bFdNYCfC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)