Notowania

polska w strefie euro
24.01.2013 16:24

Polska w strefie euro? "Niezbędnie" - uważa prezydent

Już samo wypełnianie kryteriów z Maastricht niezbędnych do tego, by do eurogrupy dołączyć, będzie korzystne dla polskiej gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Nasze członkostwo w strefie euro jest absolutnie niezbędne, uważa Bronisław Komorowski. Mówił o tym w czasie debaty _ Konkurencyjność i wzrost gospodarczy Polski _, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Aktualizacja 17:34

Prezydent zauważył, że to co do niedawna było przedmiotem pełnego konsensusu w kręgach ekonomistów, a mianowicie, czy wejście do strefy euro sprzyja rozwojowi gospodarczemu, dziś jest dyskutowane. Bronisław Komorowski żartował, że temat ten należy _ przedyskutować do samego spodu _.

Podkreślił, że do naszego członkostwa w strefie euro trzeba przede wszystkim przekonać opinię publiczną. -_ I to nie mogą być zaklęcia, że tam jest ładnie, tam jest fajnie, tam jest dobrze. Tylko muszą być argumenty takie: tam jest szansa na rozwój gospodarczy Polski, że to są mechanizmy, które zapewnią nam korzyści gospodarcze z punktu widzenia rozwoju _ - stwierdził prezydent.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że debata w Pałacu Prezydenckim to dopiero początek dyskusji na temat naszego wejścia do strefy euro. Podkreślił, że musi się ona odbywać na poziomie politycznym, tak aby efektem tego było przyjęcie strategii postępowania wchodzenia do strefy euro. Byśmy w ogóle o naszym członkostwie w eurostrefie mogli myśleć. - _ I to nie na poziomie fantazji i marzeń, ale bycia gotowym do spełniania niezbędnych kryteriów _ - dodał prezydent.

Bronisław Komorowski uważa, że polski rząd powinien przygotować strategię wchodzenia do strefy euro. Zdaniem prezydenta, już samo wypełnianie kryteriów z Maastricht niezbędnych do tego, by do eurogrupy dołączyć, będzie korzystne dla polskiej gospodarki.

W opinii prezydenta, polskie władze powinny się skoncentrować na tym, by nasza gospodarka i nasze finanse były przygotowane do wejścia do strefy euro. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, ważne jest także to, abyśmy zapewnili sobie możliwość dobrego funkcjonowania w eurogrupie.

Bronisław Komorowski zapowiedział, że z apelem o przygotowanie strategii wchodzenia do strefy euro i funkcjonowania w niej zwróci się do rządu. Zdaniem prezydenta, to kluczowa w tej chwili kwestia polityczna.

Czytaj więcej w Money.pl
Graś unika dat. Bo nie mamy "noża na gardle" Przystąpienie do strefy euro to decyzja, na którą przede wszystkim musi być przygotowana Polska - podkreśla rzecznik rządu.
Przystąpienie do strefy euro nie będzie łatwe Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska przystąpi do strefy euro wtedy, gdy będzie do tego naprawdę dobrze przygotowana.
Euro w Polsce? Prezydent: Nie ma co gadać Jego zdaniem o tym, czy Polska ma przyjąć europejską walutę, powinien decydować rząd wyłoniony po następnych wyborach.
Tagi: polska w strefie euro, bronisław komorowski, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz