Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Polski eksport do UE rośnie. Rząd nie pomaga firmom tak, jak by mógł

1
Podziel się:

Polski eksport, głównie do UE rośnie - podaje "Puls Biznesu". Rząd zamierza go wspomagać finansowo i przez sieć zagranicznych przedstawicielstw, ale wykorzystuje tylko część narzędzi.

Rząd będzie wspierał polski eksport
Rząd będzie wspierał polski eksport (MBWA PR/flickr (CC BY 2.0))

Polski eksport, głównie do UE rośnie. Rząd zamierza go wspomagać finansowo i przez sieć zagranicznych przedstawicielstw, ale wykorzystuje tylko część narzędzi.

W 2016 roku polski eksport wzrósł o 2,3 proc., a jego wartość sięgała prawie 184 mln. euro. Odnotowano 4 mln nadwyżki eksportu nad importem. W pierwszym półroczu 2017 roku eksport wzrósł o 8 proc. - podaje "Puls Biznesu".

O wsparciu państwa dla eksportu, rządowym planie pomocy polskim firmom budujących swą pozycję na rynkach zagranicznych i polskiej gospodarce proeksportowej - rozmawiano podczas debaty zorganizowanej przez "Puls Biznesu" i firmę doradczą "PwC".

Zobacz także: Eksport wciąż głównie domeną dużych firm

Ministerstwo Rozwoju doceniając wpływ eksportu na kondycję gospodarki planuje wydać 60 mln zł na wsparcie polskich eksporterów, np. przez instrumenty dostępne w Banku Gospodarstwa Krajowego czy KUKE - pisze "Puls Biznesu".

- Dobrze, że polskie państwo zamierza się uaktywnić w tym zakresie. Na poparcie zasługuje reforma dotychczasowych izb promocji i handlu, czy biur polskich ambasad, które dotychczas działały bez oczekiwanych wyników - zauważył członek zarządu Ursusa Michał Niezgodzki.

- Od wielu lat głównym kierunkiem polskiego eksportu jest Europa, a zagraniczna obecność polskich firm poza nią jest bardzo rozproszona. Ekspansja gospodarcza poza Europę jest utrudniona, ale możliwa i obiecująca, np. w Afryce, Azji i obu Amerykach. By stopniowo i długofalowo zwiększać eksport na rynki pozaeuropejskie potrzebne jest przemyślane, wspólne działanie przedsiębiorstw oraz państwa - uważa Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP.

Trzeba stworzyć miary skuteczności działania zagranicznych biur handlowych i systematycznie się nimi posługiwać - podkreśla "Puls Biznesu". Innowacyjność, jeden z głównych elementów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wdrażanej przez Ministerstwo Rozwoju.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Michal
6 lat temu
Miliardów nie milionów, proszę czytać przed dodaniem.