Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski eksport. Rusza Fundusz Ekspansji Zagranicznej BGK

0
Podziel się:

Udział funduszu w finansowaniu każdego z projektów wyniesie od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.

Polski eksport. Rusza Fundusz Ekspansji Zagranicznej BGK
(Jacek Bereźnicki)
bEKgANYR

Fundusz Ekspansji Zagranicznej, tworzony w ramach TFI BGK, powinien zacząć działać na przełomie czerwca i lipca br. - poinformowali w środę przedstawiciele funduszu, którego celem jest wspieranie polskich firm planujących ekspansję na rynki zagraniczne.

Jak mówił w środę na konferencji prasowej wiceprezes BGK Jacek Szugajew, jednym z priorytetów banku jest wspieranie eksportu. - Objęliśmy już emisję certyfikatów funduszu o wartości 10 mln euro. Więc zaczynamy. Będziemy sukcesywnie obejmować kolejne (certyfikaty). Sama skala zaangażowania BGK w najbliższych latach to na początek 1,5 mld zł - podkreślił Szugajew.

Rejestracja funduszu w sądzie ma nastąpić na przełomie czerwca i lipca. Wówczas wystartują pierwsze transakcje. - Na przełomie czerwca i lipca powinniśmy otrzymać decyzję o rejestracji funduszu. I od razu ruszy też działalność operacyjna, bo projekt jest już zaawansowany - zaznaczył wiceprezes BGK.

bEKgANYT

Zarządzający Funduszem Ekspansji Zagranicznej (FEZ) FIZAN Zbigniew Głuchowski tłumaczył, że FEZ będzie współinwestował z polskimi firmami, które realizują projekty ekspansji zagranicznej. - Fundusz ma wypełnić lukę, która ograniczała dotychczas rozwój polskich firm na międzynarodowych rynkach. Jego działania polegać będą na zapewnieniu podziału ryzyka inwestycyjnego i współfinansowania w postaci kapitału - zaznaczył.

Głuchowski podkreślił, że udział funduszu w finansowaniu każdego z projektów wyniesie od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych, ale nie będzie stanowił więcej niż 50 proc. wartości inwestycji. FEZ zawsze będzie mniejszościowym udziałowcem w zagranicznym projekcie polskiej firmy. Dodał, że horyzont czasowy inwestycji funduszu ma być dopasowany do specyfiki poszczególnych projektów, zwykle będzie to od 5 do 7 lat.

Oczekiwana stopa zwrotu ma być ustalana indywidualnie w przypadku każdego projektu i zależna będzie m.in. od jego ryzyka, a także ryzyka kraju oraz zastosowanego instrumentu finansowego.

FEZ będzie inwestował wspólnie z polskimi przedsiębiorstwami zarówno w projekty nowe, czyli budowę spółek zagranicznych od podstaw, jak i akwizycyjne. Zabezpieczeniem dla FEZ mają być jedynie zagraniczne aktywa wspieranej firmy.

bEKgANYZ

Głuchowski podkreślał, że fundusz rozmawia już z ok. 40 klientami. Poinformował, że wśród nich najliczniejszą grupę stanowią firmy produkcyjne. Ponadto są też przedsiębiorstwa logistyczne oraz IT, a także jedna firma rolno-spożywcza. - Mamy pełny przekrój firm - podkreślił.

Jak mówił, kierunki polskich inwestycji zagranicznych odzwierciedlają główne kierunki eksportowe. Wśród nich wyliczał Niemcy, Wielką Brytanię, pozostałe kraje Unii Europejskiej, a także kraje europejskie poza Unią. Polskie firmy - jak dodał - są też zainteresowane kierunkami egzotycznymi, w tym Afryką, ale też wschodnimi - Białorusią, Kazachstanem czy Ukrainą.

Głuchowski ocenił, że FEZ uzupełnia lukę na polskim rynku i pozwoli rodzimym przedsiębiorstwom na silną ekspansję zagraniczną. - Bierzemy na siebie część ryzyka i w długim terminie chcemy na tym zarobić, nie pozbawiając jednocześnie partnera kontroli nad firmą - zaznaczył.

Prezes TFI BGK Piotr Linke poinformował ponadto, że fundusz będzie tworzył miejsca pracy za granicą, w tym w dużej mierze dla pracowników z Polski.

bEKgANZa

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, którego misją jest realizacja programów służących wzrostowi ekonomicznemu Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKgANZu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)