Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski węgiel w odworcie: nie będziemy rozbudowywać energetyki węglowej

0
Podziel się:

Wiceminister gospodarki zaznaczył, że energetyka węglowa "to już w jakiejś mierze przeszłość".

Polski węgiel w odworcie: nie będziemy rozbudowywać energetyki węglowej
(Andrzej Mikruta/Reporter)

Unia Europejska zaostrza normy w sprawie emisji CO2, co stawia Polskę w trudnej sytuacji. Polska gospodarka może być zmuszona do redukcji przemysłu i utraty miejsc pracy, uważają eksperci.

Pietrewicz powiedział w środę w Gdańsku podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, że w perspektywie długofalowej "przyrost polskiej energii będzie pochodził z innych surowców niż węgiel kamienny". - Ale to nie oznacza, że będziemy zamykali elektrownie węglowe - podkreślił. Jak zaznaczył, "zostały poniesione nakłady inwestycyjne, odtwarzamy dużą część bloków i nie ma powodu, żeby były zamykane".

Uczestniczący w dyskusji doradca zarządu PwC, b. wicepremier Janusz Steinhoff uważa z kolei, że "Polska jest w sytuacji wyjątkowo trudnej". Przestrzegł, że "jeżeli UE będzie z taką konsekwencją jak dotychczas próbowała redukować emisje, to jedynym tego skutkiem - jego zdaniem - będzie alokacja emisji do krajów pozaeuropejskich, z równoczesną alokacją miejsc pracy, części przemysłu i tym samym części PKB".

Wiceminister Pietrewicz zaznaczył, że energetyka węglowa "to już w jakiejś mierze przeszłość, przynajmniej w ramach tej polityki energetyczno-klimatycznej UE, którą Polska traktuje jako kierunek nieodwracalny". Zauważa natomiast potrzebę modernizacji energetyki węglowej, która zmieniłaby ten sektor na mniej emisyjny. - Wezwanie do czystych technologii węglowych jest punktem wyjścia do zmian polskiej energetyki - wyjaśnił.

Jak mówił, "mimo że "Polska węglem stoi", to niewiele w tym zakresie zmieniliśmy; te nowe wysokosprawne bloki węglowe o sprawności 46 proc. to nie są polskie technologie, tylko japońskie". Wyraził nadzieję, że "wielkie projekty naukowe i badawcze pozwolą na przejście na wyższy poziom sprawności, efektywności energetycznej". Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o technologie pozwalające na lepsze zagospodarowanie metanu, którego obecnie odzyskuje się kilkanaście procent.

Nie ukrywa, że "nadzieje pokładane są w efektywności energetycznej, a więc mniejszym, lepszym wykorzystaniu surowców w produkcji oraz w wykorzystaniu energii w gospodarce". Poinformował, że w zakresie technologii pozwalających na większą racjonalność prowadzone są prace nad wdrażaniem inteligentnych sieci energetycznych i liczników oraz wykorzystaniem nowych generacji paliw. Jak mówił, "stan zastany to jest 85-procentowy udział węgla w wytwarzaniu w polskiej energetyce, co przekłada się na 156 terawatogodzin energii".

Ocenił, że "Unia Europejska "idzie jak walec" w kierunku zaostrzania norm, w kierunku podnoszenia cen uprawnień do emisji CO2, a to oznacza podnoszenie kosztów dla naszej energetyki opartej na paliwach stałych i będzie wpływało na jej konkurencyjność". Jak argumentował, "im wyższe ceny energii () tym większy napływ energii z importu, która będzie "podminowywała" pozycję polskiej energetyki". Podał, że już obecnie importujemy dwie terawatogodziny energii, co oznacza milion ton węgla kamiennego, które nie zostały przez polską energetykę zużyte.

Uczestniczący w dyskusji doradca zarządu PwC, b. wicepremier Janusz Steinhoff zauważył, że o tym, jaki docelowo będzie miks energetyczny w Polsce "zdecyduje tempo i konsekwencja wdrażania elementów polityki klimatycznej w UE". - Jeśli koszty emisji CO2 będą na poziomie 40 euro za tonę, to grozi nam podwojenie cen energii, a produkcja energii elektrycznej z paliw stałych nie będzie opłacalna - tłumaczył. Podał, że Polska emituje teraz średnio na jedną megawatogodzinę ok. jednej tony CO2. Ocenił, że "jedyną drogą redukcji emisji, bez eliminacji węgla, jest modernizacja, podwyższenie sprawności elektrowni".

W rozpoczętym w środę w Gdańsku dwudniowym III Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym uczestniczy kilkaset osób - m.in. przedstawiciele największych firm energetycznych i instytucji finansowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Japończycy zainteresowani polskim atomem Jeśli chodzi o realizację projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce, takie firmy japońskie jak Hitachi czy Toshiba, czy Mitsubishi, są tym tematem bardzo zainteresowane - powiedział Yosuke Takagi.
Największa impreza biznesowa Europy Na trzydniowej konferencji eksperci będą dyskutować m.in. o energetyce, górnictwie, polityce regionalnej, transporcie i budownictwie. Dziennikarze Money.pl poprowadzą dwa panele, poświęcone: cyberbezpieczeństwu i efektywności energetycznej w Europie.
Polska zyska na rozwoju OZE? OZE to jeden z priorytetów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej.
gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)