Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski dług publiczny. Tak Ministerstwo Finansów chce go obniżyć

0
Podziel się:

Rząd zajmie się różnicami między kosztem wykupu papierów wartościowych przez Skarb Państwa a oprocentowaniem lokat, na których jednostki te lokują niewykorzystane środki.

Polski dług publiczny. Tak Ministerstwo Finansów chce go obniżyć
(Krystian Maj/REPORTER)

Resort finansów chce zwiększyć efektywność zarządzania środkami publicznymi i płynnością Skarbu Państwa - wynika z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który trafił do uzgodnień. Zmiany mają obniżyć w 2014 r. państwowy dług o 6,8 mld zł.

Zmiany przepisów są konieczne, aby obniżyć poziom długu publicznego oraz zminimalizować koszty jego obsługi m.in. _ poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa wynikających z wykorzystania aktywów finansowych jednostek sektora finansów publicznych w zarządzaniu płynnością budżetu państwa _ - wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Wyjaśniono, że niektóre jednostki sektora finansów publicznych np. jednostki kultury, PAN, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, niewykorzystujące na bieżącą działalność części posiadanych pieniędzy, lokują je np. w bankach. A tymczasem Skarb Państwa, by finansować potrzeby pożyczkowe pozyskuje pieniądze na rynku sprzedając skarbowe papiery wartościowe. Podkreślono, że część tych papierów kupują banki, za pieniądze ze środków lokowanych przez jednostki sektora finansów publicznych.

MF podkreślił, że taka sytuacja jest nieefektywna z punktu widzenia zarządzania i gospodarowania środkami publicznymi oraz płynnością Skarbu Państwa, a także całego sektora finansów publicznych, gdyż generuje niepotrzebne koszty.

Chodzi o różnice między kosztem wykupu papierów wartościowych przez Skarb Państwa a oprocentowaniem lokat, na których jednostki te lokują niewykorzystane środki.

Z wyliczeń resortu wynika, że proponowane zmiany mogą dać oszczędności związane z obsługę długu. Dodano, że w efekcie zmian w 2014 r. państwowy dług publiczny mógłby obniżyć się o 6 mld 751 mln zł, czyli o 0,4 proc. PKB.

_ - Szacunek wpływu proponowanych rozwiązań tylko z tytułu poprawy zarządzania płynnością na poziom państwowego długu publicznego w 2014 r., wskazuje na możliwość obniżenia długu o ok. 0,4 proc. w relacji do PKB, a także nieznacznej poprawy wyniku sektora finansów publicznych _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylko manipulacje Rostowskiego chronią nas przed podwyżką podatków O tym, żeby VAT spadł do 22 procent, nie ma co nawet marzyć.
Dług krajowy wynosi już ponad 563 mld złotych W maju 2013 r. nastąpił spadek zadłużenia w bonach o 3,6 mld zł, do 4,8 mld zł.
Tusk może zaoszczędzić nawet 2 miliardy złotych Premier zdradza, na co chce przeznaczyć te pieniądze.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)