Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski eksport rośnie w szaleńczym tempie

0
Podziel się:

Po siedmiu miesiącach tego roku wartość eksportowanych towarów wyniosła około 87mld euro i była wyższa o 6,2 procent w porównaniu do 2012 roku.

Polski eksport rośnie w szaleńczym tempie
(anaulin/CC/Flickr)

- poinformował resort gospodarki, powołując się na wstępne dane GUS.

Ministerstwo na swojej stronie internetowej podało, że w tym czasie import obniżył się o 1,7 proc., do ok. 87,5 mld euro. _ W rezultacie deficyt obrotów towarowych zmniejszył się do blisko 650 mln euro wobec ok. 7,2 mld euro w analogicznym okresie 2012 r. _ - podkreślono.

Resort wskazał, że po siedmiu miesiącach br. dynamicznie wzrósł eksport na rynki rozwijające się i słabiej rozwinięte, o 15,8 proc. (do 15,9 mld euro). Import z tych rynków wyniósł z kolei 30 mld euro, zmniejszając się o 3,2 proc. _ Dzięki temu udało się zredukować deficyt w obrotach z tą grupą krajów o 3,1 mld euro _ - zauważono.

W komunikacie podano ponadto, że eksport na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw zwiększył się o ponad 12 proc., w tym do Rosji o 11,5 proc., na Ukrainę o 10,4 proc. oraz na Białoruś o 18,8 proc. Wywóz towarów na pozostałe rynki rozwijające się (poza WNP) zwiększył się o 20,4 proc. do 7,3 mld euro. Resort wskazał, że przy stosunkowo wolnym wzroście importu (o 3,5 proc., do 17,4 mld euro) przełożyło się to na redukcję deficytu o 650 mln euro do blisko 10,1 mld euro.

Ministerstwo zaznaczyło, że wyraźnie poprawił się także bilans obrotów Polski z krajami rozwiniętymi. _ Eksport wzrósł tutaj o 4,2 proc. (do 71 mld euro), a import spadł o 0,9 proc. (do 57,5 mld euro). W rezultacie odnotowaliśmy wzrost nadwyżki wymiany o 3,4 mld euro (do 13,5 mld euro) _ - poinformowano.

Jeśli chodzi o kraje UE, to sprzedaż rosła najszybciej na rynek słowacki (o 8,8 proc.), węgierski (o 9,1 proc.), szwedzki (o 6,2 proc.) oraz belgijski (o 7,6 proc.).

Resort dodał, że rósł także eksport do USA (o 24,9 proc.), Norwegii (o 45,3 proc.) i Japonii (o 23,6 proc.).

_ Najlepszy wynik eksportu widoczny był w sektorze rolno-spożywczym - wzrost o 13,6 proc. (do 10,9 mld euro) oraz chemicznym - o 8,4 proc. (do 12,4 mld euro). Wartość eksportu towarów elektromaszynowych wyniosła blisko 34,2 mld euro i była wyższa o 6,1 proc. niż przed rokiem _ - zaznaczono.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie w Polsce spada piąty miesiąc z rzędu Wzrost zatrudnienia przekłada się na naszą konsumpcję. Sprzedaż detaliczna rośnie mocniej niż oczekiwali analitycy.
Ważne dane dla firm. GUS opublikował raport Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po dwóch kwartałach 2013 roku spadł o 1,6 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
Rewelacyjne wieści z polskiego przemysłu. Złoty w górę GUS opublikował informacje na temat wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)