Notowania

Polskie firmy już nie produkują w Chinach dla niskich kosztów. Płace prawie wyrównały się

Pracownicy fabryk w Chinach zarabiają już prawie tyle samo, co ich odpowiednicy w Polsce. W tej sytuacji część polskich firm przenosi produkcję do kraju, ale inne pozostają w Państwie Środka z innych powodów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chris/Flickr (CC BY-NC 2.0))
Pensje w Chinach w ostatnich 10 latach wzrosły o około 70 proc.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", średnie wynagrodzenie w Szanghaju, gdzie w Chinach zarabia się najlepiej, wynosi już równowartość 3837 zł na rękę, czyli o około 300 zł więcej niż w Polsce. Minimalna płaca to ok. 1,3 tys. zł, a stawka godzinowa to co najmniej 11,30 zł.

Pensje w Chinach w ostatnich 10 latach wzrosły o około 70 proc. W ten sposób Chiny utraciły swoją przewagę konkurencyjną w postaci bardzo niskich kosztów pracy. Część polskich firm postanowiło w tej sytuacji przenieść produkcję z Chin do Polski, ale inne postanowiły zostać.

Wideo: Chiny chwalą się nowym myśliwcem

Jak pisze gazeta, polskie firmy obecnie produkują w Chinach głównie z innych powodów niż niskie koszty. Z jednej strony, lokalna produkcja pozwala im na dostęp do coraz bardziej chłonnego rynku wewnętrznego. Z drugiej - chińskie fabryki są często bardziej zaawansowane technologicznie niż te w Polsce.

- Chiny się bogacą i otwierają na zachodnie produkty oraz produkty wyżej przetworzone i luksusowe. Ci, którzy teraz produkują tylko na Europę, będą chcieli sprzedawać też w Chinach i szerzej w Azji - mówi "Wyborczej" Karol Tyrała, partner zarządzający w firmie VMIX Ltd. zajmującej się doradztwem w Chinach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: chiny, produkcja w chinach, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-09-2018

MarekJak wrzucą nam jeszcze kilka milionów Ukraińców, Hindusów itp. to będziemy jeszcze bardziej tani, a wszyscy normalni Polacy wyjadą z Polski. A potem … Czytaj całość

18-09-2018

alaOto cała prawda. Przypomnę że niejaka Pani Henryka Bochniarz w jednym z wywiadów powiedziała - "do zaoferowania Europie mamy jedynie tanią siłę … Czytaj całość

18-09-2018

xxxSuper, niedługo będziemy bogatym narodem. Chińczycy będą zakładać firmy u nas ze względu na niskie koszty pracy. A byli 20x biedniejsi na początku … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)