Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polskie firmy już nie produkują w Chinach dla niskich kosztów. Płace prawie wyrównały się

Polskie firmy już nie produkują w Chinach dla niskich kosztów. Płace prawie wyrównały się

Pensje w Chinach w ostatnich 10 latach wzrosły o około 70 proc. Fot. Chris/Flickr (CC BY-NC 2.0)
Pensje w Chinach w ostatnich 10 latach wzrosły o około 70 proc.

Pracownicy fabryk w Chinach zarabiają już prawie tyle samo, co ich odpowiednicy w Polsce. W tej sytuacji część polskich firm przenosi produkcję do kraju, ale inne pozostają w Państwie Środka z innych powodów.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", średnie wynagrodzenie w Szanghaju, gdzie w Chinach zarabia się najlepiej, wynosi już równowartość 3837 zł na rękę, czyli o około 300 zł więcej niż w Polsce. Minimalna płaca to ok. 1,3 tys. zł, a stawka godzinowa to co najmniej 11,30 zł.

Pensje w Chinach w ostatnich 10 latach wzrosły o około 70 proc. W ten sposób Chiny utraciły swoją przewagę konkurencyjną w postaci bardzo niskich kosztów pracy. Część polskich firm postanowiło w tej sytuacji przenieść produkcję z Chin do Polski, ale inne postanowiły zostać.

Wideo: Chiny chwalą się nowym myśliwcem

 

 

Jak pisze gazeta, polskie firmy obecnie produkują w Chinach głównie z innych powodów niż niskie koszty. Z jednej strony, lokalna produkcja pozwala im na dostęp do coraz bardziej chłonnego rynku wewnętrznego. Z drugiej - chińskie fabryki są często bardziej zaawansowane technologicznie niż te w Polsce.

- Chiny się bogacą i otwierają na zachodnie produkty oraz produkty wyżej przetworzone i luksusowe. Ci, którzy teraz produkują tylko na Europę, będą chcieli sprzedawać też w Chinach i szerzej w Azji - mówi "Wyborczej" Karol Tyrała, partner zarządzający w firmie VMIX Ltd. zajmującej się doradztwem w Chinach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

Czytaj także
Polecane galerie
223
2018-10-03 21:23
Jeszcze trochę a wszystkie fabryki z Chin przesniosa sie do Nas z calego swiata
Bo tam nie bedzie sie oplacalo juz robic
lp
2018-09-18 20:52
pisowcy sciagaja setkami tysiecy ukrainców hindusów pakistanczyków oni rzeczywiscie mniej zarabiaja

ukrainski bangladesz europy
WisiMuLacha
2018-09-18 20:14
"Płace prawie wyrównały się" - czyli Polska Chinami Europy!! Wałęsa chciał zrobić drugą Japonię, Tusk Irlandię a ostatecznie Jarosław K. stworzył drugie Chiny!!
Pokaż wszystkie komentarze (18)