Notowania

kryzys
19.03.2018 08:29

Polskie średnie miasta zagrożone zapaścią. Mogą stracić nawet 40 proc. mieszkańców

Niemal połowa z 250 średnich miast ma poważne problemy rozwojowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Waszczuk)
Wystawione na sprzedaż nieczynne sklepy i hurtownie nastawione na klientów z Rosji. w Braniewie. Zamknięcie małego ruchu granicznego z Rosją w 2016 r. dodatkowo pogorszyło sytuację gospodarczą w tym mieście.

Wyludnienie sięgające nawet 40 proc., zamykane szkoły, firmy, a nawet opuszczone domy i ulice. Taki scenariusz czeka wiele polskich średnich miast, jeśli nie dostaną daleko idącej pomocy od rządu.

Jak pisze "Rzeczpospolita", analizę stanu polskich średnich miast przygotował Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN pod kierownictwem prof. Przemysława Śleszyńskiego.

Analiza powstała na potrzeby strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Wynika z niej, że niemal połowa z 250 średnich miast ma poważne problemy rozwojowe.

Wideo: * *za 10-15 lat powstaną getta biedy, w których zostaną starsi i ubożsi Polacy

Do grupy średniaków zaliczono miasta powyżej 20 tys. mieszkańców (lub powyżej 15 tys., jeśli to miasta powiatowe), ale pominięto stolice województw.

Przykładem kryzysowego miasta jest 17-tysięczne Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim. Zlikwidowano już tam jednostki wojskowe, a także zreorganizowano ZUS, Urząd Skarbowy, Pocztę Polską, a nawet zakład karny.

Fatalne skutki przyniosła likwidacja małego ruchu granicznego, przez co zamarła aktywność ekonomiczna nastawiona na Rosjan z Obwodu Kaliningradzkiego. Liczba ludności tego powiatowego miasta może zmniejszyć się o 40 proc.

Średnie miasta borykają się z odpływem mieszkańców, którzy wyjeżdżają do większych ośrodków lub emigrują. Niektóre samorządy postanowiły nie czekać, aż ich miasta się wyludnią i oferują różnego rodzaju zachęty, mające ściągnąć nowych mieszkańców.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju na podstawie analizy PAN przygotowało pakiet dla średnich miast. Resort Jerzego Kwiecińskiego proponuje, by otrzymały preferencje w dostępie do funduszy unijnych, a także zachęty dla samorządów do współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju.

Samorządowcy uważają jednak, że to za mało. Jak wskazują, średnie miasta przez lata były pomijane w rozdziale funduszy unijnych, które trafiały głównie do dużych miast. Omijały je także inwestycje centralne.

Tagi: kryzys, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2018

rexelNie tylko małe i srednie miasta się wyludnią. Wyludni się cała Polska. Z jakim młodym człowiekiem bym nie porozmawiał każdy mówi, że po szkole, … Czytaj całość

20-03-2018

MarkTo PO doprowadzilo polakow do stanu wykończenia ekonomicznego i za PO najwięcej ludzi wyemigrowalo za granice !!!

20-03-2018

jasio łódźZa PO z PSL wyjeżdżała połowa ludności na saksy bo nie mieli ludzie wyjścia. A teraz "aj waj" bo trzeba pokazać, że jest źle...

Rozwiń komentarze (29)