Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie banki kontra unijne prawo

0
Podziel się:

Polskie ministerstwo finansów chce zmontować europejską koalicję, która zablokowałaby liberalizację unijnego prawa bankowego - pisze "Gazeta Wyborcza". To zły sygnał dla planów fuzji banków Pekao i BPH. I kolejny przykład osamotnienia Polski w Europie - ocenia dziennik.

*Polskie ministerstwo finansów chce zmontować europejską koalicję, która zablokowałaby liberalizację unijnego prawa bankowego - pisze "Gazeta Wyborcza". To zły sygnał dla planów fuzji banków Pekao i BPH. I kolejny przykład osamotnienia Polski w Europie - ocenia dziennik. *

Proponowane przez Komisję Europejską nowe prawo to odpowiedź na kłopoty, jakie mają ostatnio europejskie grupy bankowe z konsolidacją. Według Brukseli łatwiejsza konsolidacja banków w Europie jest niezbędna. Ułatwi im rywalizację z potężniejszymi bankami amerykańskimi, które już szykują się do ekspansji na Starym Kontynencie. Lecz Polska - jako jedyny kraj UE - zamierza storpedować zmiany. Już 8 listopada reprezentant polskiego ministerstwa finansów sprzeciwił się projektowi reformy. Pozostali ministrowie finansów przesunęli decyzję na grudzień, by nowy rząd miał czas na przemyślenie stanowiska.
Jak dowiaduje się "Gazeta" z polskich źródeł dyplomatycznych, rząd chce iść za ciosem. Minister finansów Teresa Lubińska w piątek poleciła rozesłać do polskich ambasad w krajach UE zalecenie, by dyplomaci sprawdzili, które państwo poparłoby Polskę w sprzeciwie. Takie informacje dotarły także do dyplomatów zbliżonych do brukselskiego sekretariatu Rady UE. - To jest jakaś idee fixe polskiego ministerstwa! - dziwił się jeden z rozmówców "Gazety", proszący o zachowanie anonimowości.

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)