Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie górnictwo na plusie

0
Podziel się:

Agencja Rozwoju Przemysłu spodziewa się zysku w wysokości nawet 35 mln zł.

Polskie górnictwo na plusie
(dannyfroese/istockphoto)

*Około 167 mln zł wyniosła w ubiegłym roku łączna strata netto polskiego górnictwa węgla kamiennego, bez uwzględnienia wyniku wprowadzonej w zeszłym roku na giełdę kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie. *

Doliczając prognozowane wyniki Bogdanki, można spodziewać się zysku sektora w wysokości ok. 15-35 mln zł - wynika ze wstępnych danych monitorującej sytuację w górnictwie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Informację na temat kondycji górnictwa w ubiegłym roku przedstawił Robert Marzec z ARP.Według danych agencji, w ubiegłym roku przychody górnictwa wyniosły prawie 23 mld zł, z czego 19 mld zł to wpływy ze sprzedaży węgla. Koszty wyniosły ponad 18 mld zł, a wynik na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, wyniósł 868,5 mln zł.

Obciążenie wyniku na sprzedaży węgla dodatkowymi stratami na innych rodzajach działalności spowodowało, że strata należących bezpośrednio lub pośrednio do Skarbu Państwa górniczych spółek wyniosła ok. 167 mln zł. Przedstawiciel ARP zastrzegł, że są to wstępne wyniki, przed badaniem biegłych rewidentów.

Bogdanka ciągnie sektor w górę

Powołując się na informacje prasowe, Robert Marzec przypomniał, że ubiegłoroczny zysk kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie szacowany jest na ok. 180-200 mln zł, co w sumie dałoby dodatni wynik całego górnictwa rzędu 15-35 mln zł.

Według oficjalnych raportów, po trzech kwartałach 2009 r. Bogdanka miała 174,38 mln zł zysku netto. W październiku spółka podwyższyła prognozę zysku netto w całym 2009 r. do 178,07 mln zł, analitycy jednak sugerowali możliwość nieco większych zysków.

Według ARP, w końcu ubiegłego roku łączne zobowiązania polskiego górnictwa sięgnęły 7,5 mld zł, z czego ok. 1 mld zł to objęte restrukturyzacją i spłacane w kwartalnych ratach stare długi sektora wobec ZUS. Realne zobowiązania to ok. 6,5 mld zł, a należności branży ok. 2 mld zł. Sektor na bieżąco płaci zobowiązania publicznoprawne.

Do najważniejszych ubiegłorocznych problemów górnictwa ARP zalicza wysoki stan zapasów węgla na zwałach, zwiększony import węgla do Polski, stosunkowo niskie ceny tego surowca na rynkach światowych, załamanie się sprzedaży do koksowni, spadkową tendencję w sprzedaży do energetyki oraz spadek produkcji i zużycia energii elektrycznej z węgla.

Przed tygodniem, na podstawie wstępnych szacunków Ministerstwa Gospodarki, wiceminister w tym resorcie, Joanna Strzelec-Łobodzińska szacowała łączny zysk górnictwa za 2009 r., wraz z Bogdanką, na ok. 70 mln zł.

Według podanych wcześniej wstępnych informacji poszczególnych spółek, Jastrzębska Spółka Węglowa, najbardziej w branży dotknięta kryzysem rynkowym, zamknęła ubiegły rok stratą rzędu 340 mln zł, Katowicki Holding Węglowy wypracował ok. 87 mln zł zysku, a Kompania Węglowa zarobiła 38,4 mln zł.

Pozostałe zyski, w całościowym bilansie sektora równoważące stratę JSW i dające górnictwu dodatni wynik, wypracowały Południowy Koncern Węglowy z grupy Tauron oraz Bogdanka. Ich wyników oficjalnie dotychczas nie podano.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)