Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskiej prezydencji udało się podpisać 53 akty prawne

0
Podziel się:

Zobacz ile udało się zaoszczędzić na organizacji polskiej prezydencji w Radzie UE.

Polskiej prezydencji udało się podpisać 53 akty prawne
(ec.europa.eu)

Podsumowując polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej minister Mikołaj Dowgielewicz (na zdj.) podkreślił, że w tym półroczu udało się podpisać aż 53 akty prawne. - _ To o 20 więcej niż nasi poprzednicy _ - mówił pełnomocnik rządu ds. polskiej Prezydencji w UE. Jak zaznaczył, nasza działalność została bardzo pozytywnie oceniona przez inne państwa członkowskie. Zwrócił przy tym uwagę, że według sondaży aż 68 procent Polaków uważa nasze przewodnictwo za udane.

Aktualizacja 19:07

Mikołaj Dowgielewicz podczas konferencji prasowej dodał, że według wstępnych szacunków udało się zaoszczędzić 10 milionów złotych z budżetu państwa, które miały zostać przeznaczone na prezydencję.

Minister mówił też o sprawach niedokończonych. Jak wyjaśnił, Polska zabiegała o rozszerzenie strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię, co spotkało się z oporem części państw UE, np. Holandii. Dowgielewicz dodał, że sprawa ta, dzięki wysiłkom rządu i premiera Donalda Tuska, idzie w dobrym kierunku. Zwrócił uwagę na zapowiedzi Holandii, że wycofa swoje weto, jeśli kolejne dwa raporty KE w zakresie rumuńskiego i bułgarskiego sądownictwa i spraw wewnętrznych będą pozytywne. Oznacza to, że oba kraje mają szansę wejść do strefy już na wiosnę.

- _ To, co zrobił rząd holenderski, nie jest jeszcze tożsame z decyzją UE, ale to niewątpliwie postęp, że rząd holenderski odblokowuje ten proces _ - powiedział Dowgielewicz.

Dowgielewicz mówił też, że w trakcie polskiego przewodnictwa ponad sto spraw zostało skonkludowanych na poziomie Rady Europejskiej. - _ Uważamy, że to bardzo dobry wynik _ - ocenił minister.

Czytaj w Money.pl

Za trzy największe sukcesy prezydencji Dowgielewicz uznał ostateczne przyjęcie sześciopaku, czyli pakietu sześciu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę finansową w UE i strefie euro; oparcie negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem UE 2014-2020 na wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej z czerwca br.; utrzymanie idei rozszerzenia UE.

Pytany o kształt nowej fiskalnej umowy międzyrządowej negocjowanej w UE oraz o polskie zobowiązania w ramach wzmacniania Międzynarodowego Funduszu Walutowego, minister apelował o cierpliwość. - _ Niewyrywanie się z konkretnymi propozycjami raczej wzmacnia naszą pozycję w rozmowach, a nie ją osłabia. Dajmy sobie jeszcze parę dni na to, aby zdefiniować, jakie są nasze możliwości. Zobaczymy, (jak) ten wspólny wysiłek unijny będzie wyglądał po Nowym Roku _ - powiedział.

1 stycznia przewodnictwo w Radzie UE przejmuje Dania. Dowgielewicz powiedział, że wielkim wyzwaniem nowej prezydencji będą negocjacje nowego wieloletniego budżetu UE. - _ Ja bym Duńczykom powiedział, żeby nie pękali. Presja ze strony płatników netto będzie gigantyczna i będzie bardzo, bardzo ciężko. Można się spodziewać, że negocjacje budżetowe w przyszłym roku pokażą najgorsze oblicze Unii Europejskiej _ - powiedział. Dodał, że po polskiej prezydencji _ aktualną kwotą _ do osiągnięcia przez Polskę w negocjacjach jest 80 mld euro w latach 2014-2020.

452

spotkania odbyły się w ciągu półrocznego przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w naszym kraju, w tym 20 posiedzeń ministrów z 27 krajów UE, 30 konferencji na poziomie ministerialnym oraz ponad 300 spotkań eksperckich. Większość z tych wydarzeń miała miejsce w _ miastach prezydencji _: Warszawie, Sopocie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.

W tym samym czasie w Brukseli odbyło się 1940 spotkań pod polskim przewodnictwem, w tym posiedzenia Rady Ministrów UE oraz szeregu komitetów i grup roboczych z różnych dziedzin: od finansów po sport i kulturę.

30 tys.

delegatów przyjechało na różne spotkania do Polski, akredytowało się 2150 *dziennikarzy, zaś flota prezydencji (partnerami w tym zakresie były firmy Peugeot i Scania) przejechała *793 tys. km.

200 tys.

butelek wody wypili i...

230 kg

krówek zjedli delegaci w czasie spotkań.

4 tys.

koncertów, wystaw i innych wydarzeń artystycznych zorganizowano w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w kraju i za granicą. Same tylko imprezy towarzyszące najważniejszemu wydarzeniu kulturalnemu - Europejskiemu Kongresowi Kultury we Wrocławiu - przyciągnęły 200 tys. widzów.

1200

urzędników i ekspertów było bezpośrednio związanych z działaniami polskiego przewodnictwa. Do tego należy dodać 1160 zaangażowanych tłumaczy (360 w kraju, 800 w Brukseli), którzy musieli przekładać z 30 różnych języków używanych w czasie spotkań. Przetłumaczono około 10 tys. stron dokumentów związanych z działaniami prezydencji.

470 tys.

użytkowników miała strona internetowa prezydencji, a jej profil na Facebooku - 31 tys. fanów. a na kanale YouTube odnotowano 328 tys. odsłon.

429,5 mln zł

wynosił łączny budżet prezydencji, w tym z budżetu państwa przeznaczono 380 mln zł. Udało się zaoszczędzić około 10 mln zł.

Więcej opinii o polskiej prezydencji w Radzie UE znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t40271.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;prezydencja;w;unii;w;cieniu;kryzysu,247,0,997111.html) Polska musi oddać władzę. _ Ocena pozytywna, ale czy coś z tego wyniknie? _ Kryzys nie ułatwiał nam działania - zgodnie podkreślają eksperci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t130660.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/blaszczak;ostro;o;polskiej;prezydencji;w;ue,195,0,990147.html) Ostro o prezydencji. _ Niewątpliwie porażka _ Nie zrealizowano priorytetów, jakie były stawiane - powiedział szef klubu PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t181083.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/opozycja;ocenia;polska;prezydencje;w;unii,15,0,995855.html) _ Spanikowaliśmy, nie wykorzystaliśmy szansy _ Ranga naszego przewodnictwa urosła jedynie dzięki wystąpieniu Radosława Sikorskiego - ocenia Janusz Palikot.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)