Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
25.06.2014 11:30

Polsko-Holenderskie Forum Gospodarcze trwa. Głównym tematem jest innowacyjność

- Warto skorzystać z holenderskich doświadczeń budowy inteligentnych szlaków komunikacyjnych, miast i metropolii - uważa Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)
Bronisław Komorowski

_ Innowacyjność to nie tylko realizacja nowych pomysłów, ale też przez nowe metody współpracy, głównie między nauką, biznesem i rządem _ - przekonywali dzisiaj uczestnicy Polsko-Holenderskiego Forum Gospodarczego, zorganizowanego z okazji wizyty króla Niderlandów. Na forum przemawiał Prezydent Bronisław Komorowski.

Hasłem Forum jest _ Innowacyjność: rozwiązania dla wspólnej przyszłości _. Jak mówił monarcha, otwierając je dzisiaj na Stadionie Narodowym, innowacyjność to nowe technologie, wynalazki ale i nowe sposoby myślenia, współpracy i współdziałania.

_ - Innowacyjność polega na odkrywaniu nowych potencjałów, nowych mocnych stron, to rodzaj przygody. Nauczyliśmy się jak wzbogacająca może być ta przygoda na przykładzie naszej walki z morzem. Nowe podejście do zarządzania w tej dziedzinie uczyniło nas bardziej bezpiecznymi. Ale jednocześnie nasza wiedza jest szeroko wykorzystywana na całym świecie _ - wskazał król Wilhelm Aleksander.

Przypomniał, że Holandia jest małym krajem, ale jednocześnie dzięki innowacyjności - jednym z największych eksporterów produktów rolnych. _ - Musimy mieć inteligentne podejście do planowania przestrzennego, rozwiązań architektonicznych, logistyki, problemu dużej gęstości zaludnienia, by dalej się rozwijać _ - zauważył Wilhelm Aleksander. Wyraził jednocześnie nadzieję, że jego wizyta wizyta przyczyni się do stworzenia nowych pomysłów, kontaktów, powiązań.

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił z kolei, że zagraniczne inwestycje w Polsce wkroczyły w kolejny etap - wykorzystania przewag szczególnie atrakcyjnych sektorów usługowych. _ - Dziś zainteresowanie kieruje się na centra usług i sektory oparte o wiedzę. Nakłady na badania i rozwój systematycznie rosną, więc jesteśmy szczególnie zainteresowani dalszym napływem inwestycji z sektorów energii, szczególnie odnawialnej, teleinformatyki, szeroko pojętych usług korporacyjnych, technologii żywności _ - mówił prezydent.

Jak dodał, w Polsce krzyżują się wielkie szlaki komunikacyjne Europy i wielkie interesy, warto zatem skorzystać z holenderskich doświadczeń budowy inteligentnych szlaków komunikacyjnych, inteligentnych miast i ekosystemów metropolii.

Jak podkreślała minister handlu zagranicznego Holandii Lilianne Ploumen, wielka powódź z lat 90. doprowadziła do wypracowania nowego sposobu myślenia, inteligentnej kohabitacji z naturą. Nie tylko w sektorze gospodarki wodnej, ale też energetyki czy rolnictwa budujemy zrównoważone podejście do środowiska - mówiła.

Wicepremier Janusz Piechociński ocenił z kolei, że kapitał holenderski przyniósł do Polski pożądane standardy, kulturę wzajemnego obcowania i umiejętność wdrażania technik i technologii. - _ Innowacyjność to także zmiana postaw, aby działać razem a nie przeciwko sobie _ - zauważył.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman przypomniał, że Holandia według zeszłorocznego zestawienia Global Innovative Index jest w pierwszej piątce krajów przodujących w innowacjach, a jednocześnie jest drugim co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce.

Innowacje to nie tylko nowe pomysły realizowane w praktyce, ale też nowe sposoby współdziałania. Dzięki nim mimo małej powierzchni kraju i ograniczonych zasobów mamy przewagi konkurencyjne w energetyce, rolnictwie czy logistyce - podkreślił Simon Smits z MSZ Holandii.

_ - Społeczeństwo chce korzystać z coraz lepszych wyrobów, z efektów rozwoju. Te produkty trzeba zaoferować, to dziś wręcz warunek powodzenia biznesu _ - mówił wiceszef holenderskiej konfederacji przemysłu Hans de Boer.

Natomiast prof. Jerzy Modelski - szef Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN - zauważył, że Europa dalej odstaje od USA w innowacjach, bo szereg krajów UE nie ma jasnych priorytetów, nie wybrało branż, w których chcą odgrywać przodujące role, a nie da się _ gonić USA we wszystkim _. _ W Polsce brak jest spójnego długofalowego programu i wybrania pewnych obszarów do rozwoju. Przy ograniczonych środkach nie stać nas na rozwijanie wszystkiego _ - dodał Modelski.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz