Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla frankowiczów. Prezydent pozytywnie ocenia działania rządu

0
Podziel się:

Prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację ministra finansów, który zapowiedział odstąpienie od naliczania podatku w przypadku ewentualnych umorzeń części poszczególnych kredytów przez bank.

Spotaknie ministra finansów z prezydentem.
Spotaknie ministra finansów z prezydentem. (PAP/Paweł Supernak)

Bronisław Komorowski pozytywnie ocenia działania wobec zadłużonych we franku szwajcarskim. Prezydent spotkał się w tej sprawie z ministrem finansów, przewodniczącym Komitetu Stabilności Finansowej, Mateuszem Szczurkiem.

Według ministra w kancelarii prezydenta, Olgierda Dziekońskiego podejmowane dotychczas działania oraz ich intencje idą w dobrym kierunku. Według niego, należy oczekiwać, że banki uwzględnią ujemną stopę procentową. Jak przypomniał Olgierd Dziekoński, w piątek mówili o tym przedstawiciele Związku Banków Polskich. Prezydent Komorowski z zadowoleniem przyjął też deklarację ministra finansów, Mateusza Szczurka, który zadeklarował odstąpienie od naliczania podatku w przypadku ewentualnych umorzeń części poszczególnych kredytów przez bank.

Przedstawiciel prezydenckiej administracji podkreślił, że potrzebne są rozwiązania systemowe, które pozwolą na uzyskiwanie wakacji kredytowych. Powinny one dotyczyć nie tylko zadłużonych we franku szwajcarskim, ale wszystkich, którzy mają problemy ze regulowaniem spłacanych do tej pory kredytów mieszkaniowych.

Olgierd Dziekoński poinformował też, że dziś do kancelarii prezydenckiej trafiły propozycje wicepremiera Piechocińskiego dotyczące pomocy zadłużonym we franku szwajcarskim. Minister powiedział, że nie dokonano jeszcze szczegółowej analizy tych propozycji, ale wydaje się, że mieszczą się one w nurcie symetrii między bankiem, który ponosi ryzyko stopy procentowej, a klientami, którzy ponoszą ryzyko kursowe.

Administracja prezydenta nie przygotowuje własnego projektu ustawy, która miałaby pomóc zadłużonym w szwajcarskiej walucie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)