Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji. Papandreu prosi o pośpiech

0
Podziel się:

Premier Grecji prosi eurozonę i MFW o szybką decyzję w sprawie pomocy.

Pomoc dla Grecji. Papandreu prosi o pośpiech
(ec.europa.eu)

Premier Grecji Jeorjos Papandreu zaapelował do państw strefy euro i MFW o szybką decyzję w sprawie nowego programu ratunkowego dla jego kraju, aby umożliwić mu wdrożenie głębokich reform.

_ - Obecne nastroje nie pomagają nam wyjść z kryzysu _ - powiedział Papandreu w wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Financial Times Deutschland _.

_ - Niepewność niepokoi inwestorów. Jeśli wkrótce nie będziemy mieć decyzji, że drugi pakiet chroni Grecję i może ona przeprowadzić głębokie reformy, to cały ten program upadnie _ - ostrzegł.

Papandreu zasygnalizował też poparcie dla rozważanego planu, który zakłada wykupienie przez Ateny własnych obligacji państwowych po cenach o połowę niższych niż wartość nominalna. Grecja miałaby zapłacić za swoje papiery pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. _ - Jesteśmy otwarci na wszystkie te pomysły. Mogłoby to złagodzić ciężar zadłużenia, ale też jego obsługę _ - ocenił grecki premier.

Zobacz także: Czy Włochy to następna Grecja. Zobacz reportaż CNN (ang.):

Wielkość drugiego pakietu pomocowego dla Grecji nieoficjalnie szacuje się na 110 mld euro. Mimo kilkutygodniowych negocjacji z bankami kraje UE nie uzgodniły opcji możliwej do zaakceptowania dla wszystkich. Sporna pozostaje sprawa włączenia prywatnych wierzycieli w program ratunkowy dla Grecji. Udziału prywatnych inwestorów domagają się przede wszystkim Niemcy. Rozwiązanie tego problemu odłożono na wrzesień.

Zadłużenie Grecji sięga 150 proc. PKB, co odpowiada kwocie 350 mld euro.

Wobec rosnącego niepokoju pogłębiającym się kryzysem zadłużenia w państwach strefy euro przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozważa zwołanie na piątek nadzwyczajnego szczytu strefy euro na temat nowego programu dla Aten. Jednak w środę rząd w Berlinie zasygnalizował, że taki szczyt nie wydaje się potrzebny, dopóki nie ma porozumienia w sprawie udziału prywatnych inwestorów w ratowaniu Grecji.

W wywiadzie dla _ FTD _ Papandreu powiedział też, że jego rząd rozważa zaangażowanie prywatnych firm do przeprowadzenia dochodzeń podatkowych. - _ 14 tys. mieszkańców Grecji jest winnych państwu w sumie 36 mld euro niezapłaconych podatków. Na tej grupie skoncentruje się teraz ministerstwo finansów. Prawdopodobnie powierzymy zadania prywatnym firmom _ - powiedział. Dodał, że ma wrażenie, iż aparat administracyjny nie jest w stanie sprostać tym zadaniom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;frank;po;cztery;zlote;i;klopoty;przez;trzy;lata,64,0,872256.html) Gomułka: Frank po cztery złote i kłopoty przez trzy lata Więcej demonstracji w Atenach, to większe szanse na deficyt poniżej 3 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Strach na rynku. Wszyscy zapłacimy: podatki, kredyty... Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)