Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Ukrainy. Polska może pomóc przy reformie samorządowej

0
Podziel się:

Głowa państwa wymieniła trzy główne obszary pomocy.

Pomoc dla Ukrainy. Polska może pomóc przy reformie samorządowej
(Patryk Ptak/REPORTER)
bEJdVoLF

Zwalczanie korupcji, reforma samorządowa oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw - to według prezydenta Bronisława Komorowskiego obszary, w których Polska może wesprzeć Ukrainę. Na piątek prezydent zwołał Radę Gabinetową ws. polskiego stanowiska wobec sytuacji na Ukrainie.

Komorowski ocenił podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, że Polska może działać na rzecz Ukrainy w trzech głównych obszarach. Jako pierwszy z nich wymienił zwalczanie korupcji. Drugim takim obszarem jest - zdaniem prezydenta - reforma samorządowa. Komorowski ocenił, że po stronie ukraińskiej narasta przekonanie, iż jest to pilne. Dodał, że w Polsce reforma samorządowa rozwiązała wiele problemów.

Komorowski przypomniał, że w poniedziałek w Kijowie był szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski z prezydencko-rządowo-samorządową delegacją.

bEJdVoLH

Michałowski informował w poniedziałek w Kijowie, że zaczęła tam działać grupa polskich ekspertów (na czele z byłym prezydentem Warszawy, posłem PO Marcinem Święcickim), która ma pomóc w przeprowadzeniu reformy samorządowej na Ukrainie. Szef prezydenckiej kancelarii spotkał się z ukraińskim wicepremierem Wołodymyrem Hrojsmanem, p.o. szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Serhijem Paszyńskim oraz z ministrem spraw zagranicznych Andrijem Deszczycą.

Jako trzeci obszar, w ramach którego Polska może wesprzeć Ukrainę, Komorowski wymienił wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Przypomniał w tym kontekście, że w latach 90. działał Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości utworzony w celu wspierania gospodarki rynkowej w Polsce. Zainicjowane przez Fundusz programy kredytowe dla małych i średnich firm objęły prawie 100 tysięcy przedsiębiorców. Dzięki Funduszowi utworzono 5 banków, w tym pierwszą instytucję finansową w Polsce oferującą kredyty hipoteczne.

O projektowanym polsko-ukraińskim funduszu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw na Ukrainie, który ma powstać przy udziale polskich banków, dyskutowano w Kancelarii Prezydenta pod koniec marca. Według założeń projekty mają być wspierane z puli wynoszącej 300 mln zł. Fundusz, w którym znalazłyby się polskie instytucje finansowe, tj. BGK i PKO BP, inwestowałby _ w rozwój i restrukturyzację ukraińskich przedsiębiorstw, a także w polskie małe i średnie firmy inwestujące na ukraińskim rynku _ - informowała prezydencka kancelaria.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJdVoLN
bEJdVoMi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)