Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc humanitarna dla Ukrainy. Biały konwój dotarł do granicy

0
Podziel się:

Ukraińscy celnicy wspólnie z rosyjskimi skontrolują szesnaście Kamazów z pomocą humanitarną.

Pomoc humanitarna dla Ukrainy. Biały konwój dotarł do granicy
(PAP/EPA)

Szesnaście ciężarówek z liczącego 300 pojazdów rosyjskiego konwoju dotarło do ukraińskiej granicy. Kamazy konwojowane są przez przedstawicieli Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Szef ukraińskiego MSZ zaapelował do NATO o pomoc wojskową. Ukraińscy i rosyjscy celnicy doszli do porozumienia w sprawie kontroli rosyjskich ciężarówek. Całość nadzorować będą przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Aktualizacja 17:01

Pomalowane na biało Kamazy przyjechały na przejście graniczne Donieck-Izwarino. Od prowizorycznego parkingu, gdzie stały przez ostatnie trzy dni, dzieliło je około 20 kilometrów. Służby celne i graniczne Ukrainy i Rosji porozumiały się w sprawie szybkiego odprawienia pierwszej grupy samochodów z konwoju - podaje MKCK.

_ - Przedstawiciele służb granicznych i celnych Federacji Rosyjskiej i Ukrainy uzgodnili, że dokonają inspekcji pierwszej grupy ciężarówek z pomocą humanitarną. Będziemy obserwować ten proces _ - głosi wpis Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) dokonany na Twitterze.

Moskiewskie media poinformowały, że wszystkie ciężarówki zostaną prześwietlone przy pomocy specjalnego detektora należącego do rosyjskich służb celnych. Pozwala zeskanować ładunek i wykryć wszelkie niepożądane elementy. Zgodnie z dokumentami, cały transport humanitarny zawiera 12 pozycji towarów o łącznej wadze 2 tysięcy ton.

Tymczasem telewizja „Rossija-24” informuje, że pozostałe ciężarówki z kolumny, liczącej niemal 300 pojazdów, przygotowują się do wyjazdu na ukraińską granicę. TIR-y stojące dotychczas na zaimprowizowanym parkingu w polu ustawiły się w ogromną kolumnę.

Rosyjskie media powołując się na anonimowego przedstawiciela firmy przewozowej informowały, że kolejne ciężarówki pojadą w kierunku granicy podzielone na mniejsze grupy, aby nie stwarzać problemów na przejściu.

_ _

Media infiormowały, że Ukraina uznała przewożony przez ciężarówki towar za pomoc humanitarną. Zaś do Kijowa zostały wysłane deklaracje celne w celu ich akceptacji.

Na granicy miało też dojść do 6-godzinnej narady przedstawicieli Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Rosji i Ukrainy, podczas której uzgadniano kwestie techniczne związane z przejazdem kolumny i jej kontrolą, sprawdzano dokumenty przewozowe.

_ - Wciąż nie wiadomo, co znajduje się w rosyjskim konwoju, który zmierza w kierunku ukraińskiej granicy _ - tak podkreślała w Polskim Radiu 24 Natalya Ryabinska z Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą.

Jak tłumaczyła, jedna z ukraińskich telewizji internetowych podała, że Rosja zmieniła miejsce przekroczenia granicy z Ukrainą przez konwój, po tym jak dowiedziała się, na którym z przejść są skanery. Ryabinska zastrzegła jednak, że wczoraj nie uzyskała potwierdzenia tej informacji.

Goszcząca w Polskim Radiu 24 przekonywała też, że to, co na Ukrainie się dzieje, należy nazwać wojną. Przywołała jako argumentację oświadczenia lidera separatystów, który mówił, że otrzymali oni duże wsparcie od Moskwy. Powołała się też na przerzucane przez ukraińską granicę transporty rosyjskiego sprzętu wojskowego, co zauważyli brytyjscy dziennikarze.

Przed godziną 11 naszego czasu, pierwszych 16 ciężarówek z białego konwoju z ruszyło z parkingu ku ukraińskiej granicy. Rosjanie przekonują, że jest to pomoc humanitarna. Z kolei Kijów domaga się, by transport został sprawdzony przez funkcjonariuszy straży granicznej i celników oraz przedstawicieli OBWE. W przeciwnym wypadku pojawienie się rosyjskiej kolumny na terytorium Ukrainy ma być ocenione jako bezpośrednia agresja lub prowokacja.

Tymczasem Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych w wywiadzie dla niemieckiej rozgłośni radiowej zaapelował o pomoc militarną. Jego zdaniem NATO powinno wypracować nową strategię i nowe podejście wobec Ukrainy. _ Powinno się pomóc Ukrainie za pomocą nowych środków _ - powiedział, nie precyzując, o jakie środki chodzi. Szef ukraińskiej dyplomacji spodziewa się, że na szczycie NATO w Walii we wrześniu zapadną decyzje o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy. _ Więcej pomocy dla reform i dla naszych sił zbrojnych _ - zaznaczył, dodając że myśli nie tylko o pomocy w _ klasycznych obszarach _, lecz także o walce z terroryzmem.

Minister wskazał na znaczenie unijnej pomocy. _ Unia Europejska musi (w sprawie Ukrainy) mówić jednym głosem, co już ma miejsce . Potrzebna jest nam bezpośrednia pomoc oraz pomoc UE przy realizacji reform na Ukrainie - to jest bardzo, bardzo ważne _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)