Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc humanitarna w drodze z Polski do Republiki Środkowoafrykańskiej

0
Podziel się:

Dzięki Fundacji Kapucyni i misje ofiary trwającego tam konfliktu dostaną między innymi leki i środki opatrunkowe, mleko w proszku, sprzęt domowego użytku.

Misja pokojowa w Republice Środkowafrykańskiej
Misja pokojowa w Republice Środkowafrykańskiej (AP/FOTOLINK/East News)

Dzięki Fundacji _ Kapucyni i misje _ ofiary trwającego tam konfliktu dostaną między innymi leki i środki opatrunkowe, mleko w proszku, sprzęt domowego użytku. Transport lotniczy zapewniło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Koordynator misyjnych projektów ojciec Tomasz Grabiec z fundacji podkreślił dziś, że pomoc będzie dystrybuowana przez zakonników pracujących na miejscu na misji, co gwarantuje, że trafi ona do najbardziej potrzebujących. Zakonnik zwrócił zarazem uwagę, że jest ich bardzo wielu - szacuje się, że wskutek działań rebeliantów ok. miliona osób zostało pozbawionych dachu nad głową oraz elementarnych środków do życia. _ - Tak więc to kropla w morzu potrzeb, ale i znak pamięci _ - dodał zakonnik.

Ten kolejny już transport udało się przygotować dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. W MSZ działa zespół roboczy ds. polskich misjonarzy, który analizuje na bieżąco sytuację w RŚA. - _ To właśnie dzięki współpracy MSZ, wojska oraz agend misyjnych udało się zorganizować całą logistykę i otrzymać niezbędne pozwolenia _ - dodał o. Grabiec z zakonu kapucynów.

Zakonnik ma nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować kolejne transporty pomocy humanitarnej, które staną się impulsem do pobudzenia lokalnej gospodarki. _ - Tylko strategiczne i przemyślane działania mogą przynieść oczekiwane rezultaty _ - podkreślił. Według niego polscy misjonarze (diecezjalni i zakonni) podejmują stały trud, aby wspierać miejscową ludność i odbudowę kraju po zniszczeniach wojennych tego jednego z najbiedniejszych krajów świata.

Konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej (dawnej kolonii francuskiej) między chrześcijanami a muzułmanami przerodził się w pogromy religijne. W 2013 r. przybyło tam 1600 francuskich żołnierzy, by zapobiec ludobójstwu. W grudniu prezydent Francji Francois Hollande apelował do krajów UE o wsparcie. Operację wsparła m.in. Polska, udostępniając 50 żołnierzy i samolot transportowy. W kraju tym przebywa ponad 30 misjonarzy z Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)