Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 950 mln zł na Regionalne Inwestycje Terytorialne na Mazowszu

4
Podziel się:

Ponad 950 mln zł trafi na projekty realizowane w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT), czyli instrumentu wsparcia finansowego, który został stworzony przez samorząd Mazowsza dla pięciu tamtejszych subregionów w ramach unijnej perspektywy 2014-20.

Ponad 950 mln zł na Regionalne Inwestycje Terytorialne na Mazowszu
(Paul Sableman/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Zarząd województwa mazowieckiego przyjął plan inwestycji dla RIT obejmującego obszary, których głównymi ośrodkami koordynującymi strategiczne zadania w subregionie, są to Płock, Ciechanów, Ostrołęka, Radom i Siedlce. Projekt jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM) 2014-20, poinformował w piątek marszałek Adam Struzik, który w Płocku przedstawił założenia projektu i planowane przedsięwzięcia.

Głównym celem RIT, które są autorskim projektem samorządu Mazowsza, zaakceptowanym przez Komisję Europejską, jest równomierny rozwój całego województwa poprzez zintegrowane inwestycje o znaczeniu subregionalnym, czyli ponadlokalnym.

W ramach RIT planowanych jest kilkanaście inwestycji, jak np. dokończenie budowy obwodnicy Płocka, rewitalizacja tamtejszego nabrzeża wiślanego czy rewitalizacja najstarszej części Gąbina. Plan zakłada także rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym budowę ścieżek rowerowych oraz modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej.

- RIT to możliwość realizowania inwestycji w taki zintegrowany sposób, by ich pozytywne efekty oddziaływały na cały subregion. Partnerami w tych projektach mogą być samorządy lokalne, gminy i powiaty, ale nie tylko. To nowe, innowacyjne podejście jest wypełnieniem oczekiwania Komisji Europejskiej, która mówi o terytorialnym odniesieniu w ramach kreowania rozwoju - podkreślił Struzik.

Dodał, że subregiony objęte RIT to Obszary Strategicznej Interwencji, które charakteryzują się m.in. wyższym bezrobociem niż średni poziom dla Mazowsza, trudniejszym dostępem do usług społecznych, a także problemami transportowymi i komunikacyjnymi oraz mniejszą koncentracją przedsiębiorstw.

Wyjaśnił przy tym, że RIT to analogiczny instrument wsparcia do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), które w ramach obecnego RPO WM 2014-20, wprowadzono dla Warszawy i 39 okolicznych gmin - ZIT realizowane są w całej Europie i dotyczą przede wszystkim stolic poszczególnych regionów i obszarów metropolitalnych.

Projekty subregionalne by uzyskać dofinansowanie będą musiały przejść procedurę konkursową przygotowaną specjalnie dla RIT. Nie wszystkie inwestycje będą musiały być realizowane z wykorzystaniem środków unijnych obecnej perspektywy 2014-20. Udział w konkursach nie będzie zamykał możliwości do ubiegania się o wsparcie unijne w ramach innych naborów, otwartych dla wszystkich potencjalnych beneficjentów.

Projekty wybierane w konkursach dla RIT, jak przy innych naborach, będą musiały otrzymać pozytywną ocenę pod względem formalnym i merytorycznym, zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący. Pierwsze konkursy wraz podpisaniem umów mają być rozstrzygnięte jeszcze w tym roku.

Pod koniec 2014 r. porozumienie w sprawie RIT (wtedy projekt określany był jako Regionalny Instrument Terytorialny) podpisały władze Płocka oraz 11 okolicznych samorządów, w tym powiatów: płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego, a także gmin: Słupno, Radzanowo, Stara Biała, Nowy Duninów i Łąck oraz miasta: Gąbina, Sierpc i Wyszogród.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
arek96948
8 lat temu
niech inwestują i tworzą miejsca pracy, ale emerytury i tak będą niskie. Musimy zatroszczyć się sami o siebie. Edukacja zawodowa i finansowa może nas ustrzec przed finansowymi kłopotami. Słyszeliście o książce "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna" o tym jak więcej zarabiać, o budowaniu majątku? Fajnie się czyta i opisuje wiele praktycznych przykładów w polskich realiach.
asasa2222
8 lat temu
KIEDY MY NA ŚLĄSKU COŚ DOSTANIEMY
bratek
8 lat temu
no dobra zmiana to to nie jest. wcześniejsza opcja też nie była dobra.
Gauecki
8 lat temu
Szydło mądra nie jest i bredzi co jej kartofel karze. Nawet dzieciaka swojego na porządnego człowieka nie poradziła wychować, za sutanną się schował przed życiem.