Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Marzec był drugim z kolei miesiącem poprawy koniunktury w przemyśle. Wskaźnik koniunktury według badań IRG SGH wzrósł do minus 3 pkt. z minus 9 w lutym. Mimo poprawy koniunktury, oceny sytuacji gospodarczej kraju są złe

.

W dalszym ciągu jest to jednak o 6 pkt. mniej niż w marcu ubiegłego roku. Wskaźnik koniunktury dla sektora publicznego wyniósł minus 2, a dla prywatnego minus 4.

W marcu zwiększył się poziom produkcji w porównaniu z lutym i produkcja zbliża się do stanu z ubiegłego roku. Wzrost produkcji odnotowano w obu sektorach własnościowych, jednak w przedsiębiorstwach publicznych był on znacząco większy niż w prywatnych.

W ciągu najbliższych 3-4 miesięcy przedsiębiorstwa nie oczekują wzrostu produkcji, ale stabilizacji na obecnym poziomie, albo nawet lekkiego spadku.

Przedsiębiorcy odnotowują też wzrost ogólnego portfela zamówień, także zamówień eksportowych, przy czym większy wzrost dotyczył przedsiębiorstw publicznych niż prywatnych. Firmy oczekują dalszego wzrostu zamówień. Firmy prywatne patrzą w przyszłość z większym optymizmem.

W marcu zmniejszył się ogólny poziom zapasów wyrobów gotowych w przedsiębiorstwach. Przedsiębiorstwa prywatne odnotowały spadek zapasów, a firmy publiczne - wzrost zapasów. Przedsiębiorstwa obu sektorów oczekują spadku zapasów w najbliższym czasie. Przedsiębiorstwa spodziewają się dalszego spadku cen, przy czym firmy prywatne spodziewają się większego spadku niż publiczne.

'Mimo obserwowanych symptomów poprawy koniunktury, nastroje przedsiębiorstw w dalszym ciągu pogarszają się. Przedsiębiorstwa bardzo źle oceniają ogólną sytuację gospodarczą kraju. Wartość salda tego pytania ankiety jest najniższa i wynosi -70 punktów. Odsetek pesymistów powiększył się o siedem procent. Przedsiębiorstwa nie oczekują także poprawy sytuacji w najbliższej przyszłości' - napisano w komentarzu do badania.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)