Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE! Rewelacyjne dane z rynku pracy
PILNE! GUS podał dane o wynagrodzeniach

Największy kontenerowiec na świecie pojawi się w Gdańsku. Mieści 21 tys. ładunków

Największy kontenerowiec na świecie pojawi się w Gdańsku. Mieści 21 tys. ładunków

OOCL Hong Kong podczas ładowania kontenerów Fot. YouTube
OOCL Hong Kong podczas ładowania kontenerów

Ma długość czterech pełnych boisk piłkarskich i może pomieścić 21 tys. kontenerów. Już w środę do portu w Gdańsku wpłynie największy kontenerowiec na świecie. OOCL Hong Kong ma regularnie zaglądać do Polski. Będzie kursował na trasach z Azji do Europy.

OOCL Hong Kong to praktycznie nowa maszyna. Na wodę wypłynęła dopiero w tym roku. Ma 400 metrów długości i prawie 60 metrów szerokości. To sprawia, że zmieściłyby się na niej prawie cztery boiska piłkarskie. Zamiast tego na pokład statek bierze 21 tys. kontenerów.

To największy kontenerowiec na świecie i jeden z zaledwie trzech, które potrafią wieźć ponad 20 tys. ładunków. I właśnie płynie do Polski.


Ceremonia nazwania statku
źródło: OOCL

Kontenerowiec miał wpłynąć do terminala DTC w Gdańsku we wtorek po godzinie 19. Jak wynika z informacji money.pl statek ma jednak opóźnienie. I dlatego do portu wpłynie dopiero w środę. Według informacji serwisu MarineTraffic statek ma wpłynąć do portu o godzinie 14.

Zobacz też jeden z największych samochodów, jakie spotkasz w Polsce. Tuż pod Warszawą:

W tej chwili jednostka porusza się ze średnią prędkością nieco poniżej 20 węzłów na godzinę. W przeliczeniu jest to 37 kilometrów na godzinę. Zanurzenie wynosi z kolei 13 metrów. Trasę można śledzić tutaj.

Największy kontenerowiec znajduje się w tej chwili na wysokości Leeuwarden w Holandii. W środę na profilu społecznościowym money.pl będzie można oglądać relację na żywo z procesu wpływania do gdańskiego portu.


Statek pływa po trasie "Asia-North Europe Loop1"
źródło: OOCL

Statek wypływa na 77-dniowe wyprawy z Szanghaju przez m.in. Ningpo, Xiamen, Yantian, Rotterdam i Gdańsk. Później wraca do Szanghaju. I tak w kółko. Do Gdańska statek wypłynął właśnie z Rotterdamu.

gdańsk, kontenerowiec, port w gdańsku, oocl hong kong
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
olo_58
2017-07-20 12:00
a nie "amerykajski" albo "ruski"?
df
2017-06-28 17:06
"20 węzłów na godzinę" - 1 węzeł to 1 mila na godzinę. Nie ma czegoś takiego jak węzły na godzinę. Chyba, że autor tyle wiąże na kablu od mikrofonu.
Nerio
2017-06-28 15:20
Wiezie rozum , luzem i szare komórki dla PIS-owców
Pokaż wszystkie komentarze (29)